latince

hint-avrupa dil ailesine ait bir dil. fransızca, italyanca, ispanyolca, portekizce ve rumence'nin oluşturduğu roman dillerinin atası kabul edilir.
roma imparatorluğu'nun resmi dili olması sebebi ile günümüzde dahi halen birçok alanda kullanılmaktadır. vatikan'ın resmi dillerinden biridir.
latin'e ait, latinlerin yaptığı şekilde.
dillere ilgi duyan bir kişi için öğrenmesi en zevkli ama bir o kadar da uğraştırıcı bir dildir. bir anlık dalgınlıkla çok büyük hatalar yapmak mümkündür ve kısa bir süre ara verildiğinde en başa dönmeniz olasıdır. bu dili öğrenmek isteyenler için bir müjdeli haber: artık dualingo’da latince de var. eğlenceli bir başlangıç olabileceği kanısındayım.
- "insan uygarlığının hafızası" işlevini uzun süre yerine getirmiş bir dil.
- gizemli bir havası var.
- vurgularıyla telaffuzu tatmin edici.
- çok fazla isim, terim ve fiil içerdiği için imrendirici!
kürtçeyi bilenler, bu dili kolay öğrenirmiş.
katolik kilisesinin bozarak devam ettirdiği ve yanılmıyorsam 40lara kadar ayin dili olarak kullandığı dil. yine yanılmıyorsam papa bilmem kaçıncı john zamanında katolik ritüelinin değiştirilmesiyle günlük kilise diline veda etmiştir.
bir de çok yakın tarihe kadar avrupalı entelektüeller ve bilim insanları tezlerini ve makalelerini bu dilde yazarmış. kopernik mesela, gerçi o çok eski ama tarihe göre yakınlık pek uzak olabiliyor