leonardo da vinci'nin gay olması

rönesans döneminde yaşamış italyan sanatçı leonardo da vinci'nin cinsel yöneliminin eşcinsellik olduğu gerçeğidir. aslında iddia boyutunda olduğu da söylenebilir fakat pek çok tarihçi onun gay olduğu yönünde ifadelerde bulunmuşlardır. sanatçı, hayatı boyunca evlenmediği gibi kadınlarla da ilgilenmemiştir. hatta kadın erkek arasındaki cinsel ilişkiden tiksindiğini notlarına yazmıştır. gian giacomo caprotti adında bir erkek arkadaşı olduğu da söylenir. da vinci ona salai takma adını vermiştir. salai, da vinci'nin asistanlığını yapmıştır.

şu kaynaklarda daha yoğun bilgi ve araştırmalar mevcut;

https://www.bnl.gov/bera/activities/glob...
https://medium.com/dose/was-leonardo-da-...
https://www.walksofitaly.com/blog/all-ar...
dogru olabilir. mona lisanin aslinda bi erkek oldugunu soyluyolar. zaten butun dahiler gaymis. da vinci, shakespeare, wilde, percy shelley, lord byron, forster, saki, platon...
rivayet edilir ki mona lisa'nın esin kaynağı salai'dir. salai, küçük şeytan anlamına geliyormuş.
malumun ilanı olaydır; lakin mona lisa ile alakalı değildir, işbu tablo medici ailesinden bir kadının portresidir leonardo parayı almış ama eseri teslim etmemiştir. bu onun sanat hayatındaki genel bir huyudur.

hamasete gerek yok. rahat bırakılsın bu mona lisa tablosu ya, adamın en iyi eseri bile değil.

salai'nin yüzünü gerçekten görmek istiyorsanız vaftizci yahya tablosuna bakın, leonardo onu model alarak bu tabloyu yapmıştır.