linet

israil doğumlu, orhan gencebayın müzik piyasasına en güzel katkılarından biridir bu hanım kızımız. 1995 senesinde linet, 1997 senesinde linetin müzik kutusu, 1999 senesinde yine linet adında 3 albüm çıkardıktan sonra 2006 senesine kadar albüm çalışmalarına ara vermiş bu süre zarfında aşırı derecede zayıflamış ve bir dizi estetik operasyon geçirmiştir. 2009 senesinde paylaşmak istiyorum adlı 4. stüdyo albümünü müzik severlerin beğenisine sunmuştur. son olarak da bugün piyasaya yorum farkı adında yepyeni bir albüm çıkarmıştır. bu albümde sevilen şarkıları tekrar kendi sesinden yorumlamıştır.
90'lı yılların sonunda ünlü olan ve o güçlü sesine rağmen ne hikmetse kayıplara karışan israil asıllı şarkıcı. orhan gencebay'ın desteği ile 90'lı yıllarda ortalığı kasıp kavurmuş sonra ne olduysa piyasadan ismi silinmiştir. son dönemdeki albüm ve müzik çalışmaları ise ses getirmemiş ve istenilen başarıyı yakalayamamıştır. orhan gencebay'la bir ömür albümünde neden şarkı söylemediği ise benim için büyük merak konusudur. çaresizim adlı şarkısını rakı eşliğinde dinleyin...
piyasaları kasıp kavurduktan sonra, ülkesinde askere gitmiş. ardından büyük bir yapılanmadan geçerek tekrar müzik piyasasındaki yerini almış ve sesiyle ve onu kullanma yeteneğiyle gözünün kimin tahtında olduğunu "yorum farkı" adlı albümünde seslendirdiği şarkılarla göstermiş, müthiş sesli, zarif kadın.

bülent ersoy klasikleri olan "yüzkarası" , "çok görmeyin ne olur" , "eylül akşamı" adlı şarkıları kusursuz bir şekilde icra ederek "yorum" farkının ne olduğunu göstermiştir.
1993 yılındaki eurovision israil elemelerine katılmıştır aynı zamanda. vokalistlerden birisi de annesiydi.