lys

(bkz: lisansa yerleştirme sınavı)
dün son oturumu yapılan üniversite sınavının ikinci aşaması. (ilki için (bkz: ygs )) yüksek öğretime geçiş sınavında barajı geçen her öğrencinin girebileceği sınavlardır. adaylar, puan türlerine ve istedikleri bölüme göre gerekli olan oturumlara girerek bir puan elde ederler ve bu puana göre tercihlerini oluştururlar.

benim de girdiğim sınav, önceki senelere göre biraz daha ayrıntı bilgi istiyordu. (en azından edebiyat kısmı için)
geçmiş olsun.
lys 3 * ve lys 4 * oturumlarına gireceğim sınav. hedefim yüksek fakat bünyem tembel. "kazanırım ya" mantığıyla hareket ediyorum mal gibi. mal gibi olduğunu da biliyorum ama öyle işte.
bu arada istanbul'daki iletişim fakülteleri hakkında bilgi sahibi olan yazarlardan tavsiye bekliyorum. bazı soru işaretleri var kafamda.
ygs' den kurtulduktan sonra hayallerimi gerçekleştirmek için çalışacağım ve bir kaç oturumdan oluşan bir sınav
hey gidi. geçen yıl girdiğim entry'nin ardından şu an okulun yurdundan entry girdiğim sınav. girecekler için şimdiden geçmiş olsun. ygs'den çok daha önemli olduğu tecrübeyle sabit. *
arkadaşlar lys edebiyat tavsiyeleri okumanızı tavsiye ederim.

kaynak:http://www.edebiyatsemineri.com/news/read/koc-universitesi-hukuk-fakultesini-tam-burslu-kazanan-ogrencimizden-lys-edebiyat-tavsiyeleri/83
birde çalışma programı var unutmadan onuda ekliyim işinize yarar.

http://www.edebiyatsemineri.com/news/read/bir-aylik-lys-edebiyat-kampi-ve-programi-son-bir-ay-nasil-calismali/88
yarın lys4 ile başlayacak sınavlar bütünü. pazar günü lys1 ve lys5 var. haftaya da lys2 ve lys3. hepsine giriyorum fen dışında. keşke lys4 ilk olmasaydı.
bir tarafıma girmesinden korktuğum sınav**
yarın salon başkanı olarak görev alacağım sınav. gözetmen olan öğretmen arkadaş ,gerek yüksek sesli konuşmalarıyla gerekse umursamazlığıyla beni kızdırmayı başaracak.
(bkz: kocam da yan okulda görevli diye sohbet açan öğretmen)
norveççede ses anlamına gelir.

pardon, ışık anlamına geliyordu. lyd ile karıştırmışım.
açık uçlu soru zırvasına bu sene şahit olacak sınavdır.