made on earth by humans

spacex'in falcon heavy görevi ile uzaya fırlatılmış tesla aracında yer alan ibaredir. insanı derin düşüncelere gark eder. uçsuz bucaksız evrende sadece 'insan'ız işte, hepimiz aynıyız, hepimiz homo sapiens'iz..
şimdi gözler uzaylıların vereceği yanıtta.

o değil de, resmen insanlık olarak geliyoruz diyor. dünya’nın birçok anlamda yaşanamaz olduğunu anlamış olmalılar, ki koloni fikri ciddiye bindi.

otostopçunun galaksi rehberi’ni okuyanlar bilir. dünya o kitapta patlatılıyordu. haliyle tüm proje “dünya kendi yok oluşuna giderken biz insanlar ne yapacağız?” fikrini ne de güzel anlatıyor.
o galaksi senin bu galaksi benim uzayda fink atan olası uzaylılara mesaj göndermekte pek mantıklı gelmedi.bu salaklığı voyager la çoktan yaptık bile.sonuçta adamlar samanyoluna kadar geldilerse varlığımızı anlamak için bizim yardımımıza ihtiyaçları olmasa gerek.
bu entry tanım içermemekte olup üst entry için cevap niteliğinde yazılmıştır.

evet kesinlikle haklısın, voyager görevleri ile kendimizi tanıtmak için yapmamız gereken herşeyi yaptık, hatta bizim bile gönderdiğimiz ses kayıtlarımız vardı.

ancak bu kez, "bakın biz neler yaptık, teknolojimiz bu kadar ilerledi" mesajını ilk kez somut olarak gönderiyoruz uzaya.
ayrıca "made on earth by humans" ifadesinin, soyut anlamı, benim için, hatta insanlık için çok daha anlamlı ve düşündürücü.