mavi balina

dünyanın en büyük canlısıdır. boyları 35-40 metreyi ve ağırlıkları ise 140 tonu bulabilir. plakton veya (gkz: kril) adı verilen küçük kabuklu deniz canlıları ile beslenirler. tek olarak yaşarlar. kış mevsiminin başında doğum yaparlar ve bir yıla yakın gebelik süreleri vardır. yavru dünyaya geldiğinde 7 metre boyunda ve 4 ton ağırlığındadır. anne yavrusuyla 7-8 ay süreyle 16 metre boya ulaşana ve sütten kesilene kadar birlikte yaşar. cinsel olgunluğa 6-7 yaşından sonra erişirler. mavi balina ispermeçet balinasından sonra dünyadaki ikinci en yüksek sesli hayvan türüdür. 155-180 desibellik ( db) ses çıkarabilirler. göç ederek yaşarlar.

aşırı avlanma nedeni ile nesilleri tükenme tehlikesi altındadır. bu nedenle uluslar arası anlaşmalar ile korunma altında alınmışlardır. japon hükumeti ise balina avını hala bilimsel amaçlı çalışmalar nedeni ile sürdürmektedir.
blue whale adlı 50 komutu yerine getirmeli son komutun 'kendini yüksekten at veya asarak öldür' olan ve dünyada birçok ölüm ile sonuçlanan testereyi hatırlatan rus birinin çıkardığı oyun. oyun kurbanlarının çoğu gizli bilgilerini kaptırıp şantajla komutları yerine getirildiği düşünülüyor. her ne kadar film gibi merak uyandırsa da uzak durun, uzak tutun ne olur ne olmaz. watsapa gelen bir linkle bile yüklenebiliyormuş ben öyle duydum.