memur olmak

kpss ye harıl harıl çalışmak.
kural kaide adamı olmaktır. çoğu zaman hür iradeni bir kenara bırakmaktır ne yazık ki...
olsan bir türlü olmasan bir türlü durum! olsan maaşın, sigortan, emekliliğin garanti ama sürünüyosun, olmasan özel sektör adamı kanser ediyor, en iyisi sayısaldan para kazanıp keyif için çalışmak!
memmun olmak gerek. hayırlı olsun.
çıkış saatlerinin erken olması büyükşehirlerde trafik çilesine maruz kalmamak adına avantaj sağlar.
bir çok kişi için sırtını devlete yaslamak ve geleceklerini garantiye almak anlamında düşünülen.
tipik bir adam olmaktır. her şey kontrollü olmak zorunda, aykırı olamazsın. memuriyetin gidebilir. memur bir sevgili ise değişiktir. farklıdır. güzeldir ama, hele içinde biraz çılgınlık varsa... bilmem ben de belki olurum bir gün. who knows?
devlete sırtını dayayabilen ve dayayabilmişlerin her birine uygun tanımlama kelimesidir. devletin bilinçli köleleri. *
geleneksel aile modellerinde şiddetle tavsiye edilen bir durumdur. aslında memur olmak istemezsiniz ama yıllarca egonuz bu şekilde dolduğu için hayallerinizle entegre haline gelmiştir. farkında olmadan bir bakmışsınız ki memur olmuşsunuz. "ama ben böyle olmayacağdım" dediğinizde iş işten çoktan geçmiştir. çünkü devletin o stabil-rutin temposuna çok güzel uyum sağlamışsınızdır ve istifayı göze alıp hayalleirnizin peşinden koşmaya cesaret edemezsiniz. dış görüntün tamamen kitaplarda yazdığı gibi olma zorunluluğu taşıdığı için basit rötüşlar bile sizi mutlu eder. örneğin kanvas giydiğinizde kendinizi masmavi kot giymiş gibi veya spor gömlek giydiğinizde de "bugün harikayım lan!" diyebiliyorsunuz.

aileler pek bi mutlu memur evlatları adına, evlatlar hiç o kafada değil canım ya.