menengiç kahvesi

antep fıstığının yabanisinden yapılan sıcak bir içecektir. boğazım şiştiği zaman kurtarıcım olmuştur. iyileştirmesi haricinde de keyifle içilebilir.
pek çok faydası vardır.
* öksürüğü keser.
* balgam söktürür.
* nefes açıcıdır.
* nefes darlığına iyi gelir.
* antiseptik özelligi vardır.
* göğsü yumuşatır.
* solunum yollarına faydası vardır.
* ayak terlemelerini önler.
* yaraları tedavi eder.
* böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
* ses tellerine iyi gelir.
* mide ağrılarını dindirir.
* kalp yetmezliği riskini azaltır.
* afrodizyak(cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.
*yağlı bir içecektir, yüksek e vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.
kafein içermeyen ağızda güzel bir tat bırakan, lezzetli kahve.*
diyarbakır'da tattığım, közde kendi fincanında pişirildiğinden ağzımı yakmama neden olan ama sebep olduğu acıya değen değişik ve hoş tadı olan kahvedir.
kokusu insanı çok iyi hissettiren güzel bir kahve türü. girdiğiniz bir mekanda menengiç yapılıp yapılmadığını kokusundan anlarsınız zaten.
güneydoğu anadolu bölgesi'ne özgü kahve çeşidi. söylenenlere göre en güzeli diyarbakır'da yapılıyormuş. ziyaretlerimden birinde diyarbakır'da içmiştim. yerel tatları denemeye meraklı olduğum içinde ne güzel kokuyor, tadı da hoş şeklinde zihnimde yer edinmiş. amma velakin istanbul'da bir daha içtiğimde fenalık geçirdim. aşırı derecede yağlı ve ağır bir içecek. kimi içecekler ve yemekler vardır, sadece kendi coğrafyasında güzeldir. menengiç kahvesi de böyle birşey bence...

ps: sağlığa çok faydalıymış!