merhaba uzaylı

nasa, 2015 yılında güneş sistemi dışına ikinci bir uzay aracı göndermeyi planlıyor.

new horizons’ın adındaki uzay aracı, nasa 1977’de ateşlenen voyager araçları gibi mesaj taşıyacak. plüton sisteminde 2015 yazında görevini tamamlayacak olan new horizons uzay aracına dünyadan gönderilecek verilerle bir mesaj yüklenecek. tıpkı voyager-1 ve voyager-2 uzay araçlarının taşıdığı 'golden record’ gibi insanlık hakkında bilgiler barındıracak olan mesaj, new horizons’ın karşısına çıkması ümit edilen uzaylılara bilgi taşıyacak.

tasarım direktörü jon lomberg yıllar önce, gök bilimci carl sagan’ın da dahil olduğu bir ekiple çalışarak bir gromofon üzerine dünya’yı temsil edecek müzikler ve görüntüler kaydetmişti. lomberg, yeni bir projeyle plüton ve uydusu charon’u incelemek için 2006’da ateşlenen new horizons’a mesaj yüklenmesi için veri iletilmesini önerdi. new horizons’a görevi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek mesaj yükleme işlemine, 'dijital voyager kaydı 2.0’ adı verildi.

nasa’nın sırasıyla mart ve nisan 1972’de ateşlediği pioneer 10 ve 11 uzay araçlarında yer alan mesajlar, metal ve taşa işlenmişti. voyager ikiz uydularında yer alan analog kayıtlar ise bugün sadece birkaç insanın çalıştırabileceği bir teknolojiyle hazırlandı. mars’a 2007’de inen phoenix uzay aracı ise kızıl gezegen hakkında bilgiler içeren veriler bulunduruyordu.
new horizons mesajı için 140 ülkeden 10 bin imza toplayan lomberg, 25 ağustos’ta kesinleşecek görev için 'plüton’a kadar sesimizin ulaştığını duyabileceğiz” dedi.
mesaj, hazırlandığı tarihe kadar dünyanın dört bir yanındaki insanların fotoğraf ve sesleriyle oluşturulacak.

lomberg, new horizons’ın gelecekte dünya dışı akıllı canlılarla karşılaşmasa bile, mesajın dünyadaki tüm insanları bir araya getirmek ve tek bir parçanın üyesi olduklarını anlamalarına yardım edebileceğini düşünüyor.