mobbing

bir grup insanın bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması...
dahası için...bb
bir nevi mahalle baskısı diyebiliriz.
özellikle işyerinde çok karşılaşılan, işyerinde taciz diyebileceğimiz olay. sistematik bir şekilde iş yerinde üstlerin, altlarındakilere uygulamış olduğu baskı.
taciz, aşağılamalarla psikolojik yük yaratmak ve insanları bezdirmeye çalışmaktır. boyun eğdirmek için yapılabildiği gibi def etmek içinde uygulandığı görülmüştür. ülkemizde açık örneği görülmese bile hukuki bir suçtur.
akran zorbalığı'nın işyeri versiyonudur.
günümüz iş hukukunda, maruz kalınan davranışların kanıtlanması durumunda tazminat kazanma nedenidir.
sydney pollack'ın 1993 yapımı the firm filminde de işlenmiştir mobbing konusu.
kamuda sık sık görülen bir durum fakat hakkını aramak istediğinde cesaret edemezsin. zihniyet aynı, her yer onlarla dolu.
uzun süreli ve elemeli yarışmaların kaçınılmazıdır. ama yarışmacılar buna strateji derler. survivor baş çeker mobbingi iyi olanlar kazanır en azından yarışmada baya ilerler.
basiniza ufaktan gelmeye basladi, ya da agir agir geliyor ve yasal islem baslatma ihtimaliniz var. nasil basa cikacaginiza dair bazi tavsiyelerde bulunabilecegim hadise.

yasal surec
yasal surecte disli ve idmanli bir avukattan destek almanizi tavsiye ederim. bu onemli, saldim cayira mevlam kayira bir tip isinize yaramaz. komsunun kayni avukat o bakiverircilik yapmayin. hicbir yasal iste bu kafaya sarmayin diyeyim. bu tur davalara bakmis deneyimli, bilgili veya tuttugunu koparan cevval bir avukat bulun. ne kadar tazminat alirsiniz iyi bir hesaplayin. sirket mafyatik baglantilari olan bir kapitalist isletme ise, ne bok yemeye hala ordasiniz. cikin. tazminatiniz hayatta kalmaniz olsun. mafya baglantilari yok, ama mobbing girla gidiyorsa cevval avukat konusuna geri donun.

ıs beklentileri/performans vs.
her konusmayi, toplantiyi sonrasinda karsi tarafa email atmanizi tavsiye ederim. buna ekleyeceginiz var mi diye soruyla bitirin. sozlu cevap alirsaniz onu da yazin. boylece kanit olabilecek herseye bir kayit dusersiniz. ısi bitirdiginizde su su tarihli konusmalara/yazismalara istinaden bu yapildi diye bir aciklamayla yollayin. gerekirse bunlari kendi usb’inize yukleyin (avukata danistiktan sonra). bu kanitlari kullanip kullanamayacaginizi avukatiniza sorun (sirket dokumani olabilir, ozel iletisim denilebilir). neden: siz onayladiniz, ben yaptim, bunu istediniz diyebilmeniz icin.

ıs kalitesi
kayit tutarsaniz, isinizi yapmadiginiz icin uzerinize geldiklerini soyleme sanslarini ellerinden alin. ısinizi yapin, yaptiginizin kaydini tutun. beklentileri degistirip sizi ‘tembel’ diye gostermeleri mobbinge gerekce degildir. ıs mahkemeye duserse kesin isinizi yapmadiginizi ve uyarilarin bu sebeple yapildigini iddia edeceklerdir.

uyarilarin icerigi, tonu, hakliligi, gecerliligi, uzerinizdeki etkisi uzerinden mobbingi kanitlayabilirsiniz.

mobbing travmasi
her mobbing hadisesinden sonra 5n1k tadinda not tutun. arkadaslariniza bunu anlatin/mesaj atin. sevgili gunluk tadina gecin. arkadasiniza anlattiginiz ile gunlukteki detaylar ortussun. ıcip bosver agbi demeyin, es dosta dert yanmakla kalmayin. olay sonrasi doktora/terapiste gidin, sinirlerim cok bozuk, tukendim, bu bu bu oldu diye not tutturun ve yardima ihtiyaciniz oldugunu belirtin. tarih, saat mekan, kisi, olay hatirlayin, nota dahil edin. anksiyete vs. neyse sizdeki etkisi yazin doktora tescil ettirin. ılac milac allah ne verdiyse kullanin, yan etkilerini de not ettirin. kilo aldim, sacim dokuldu, hayatim kaydi, libidom gitti, tukendim bea vs. butun kayitlari yasal surece dahil edebilirsiniz. mahkemeye giderseniz sahitleri sadece arkadaslari, kayincosu, annesi demesinler. doktorunuzu, terapistinizi surece dahil edin. terapi masraflarini geri alabilirsiniz.

ıs yeri ıliskileri
ıs yerinde ast ve ustlerinizle ozel sayilabilecek muhabbetlere girmeyin. dedikodu tatli da olsa yapmayin, cinsel, politik, pornografik diye pazarlanabilecek bir icerik paylasmayin. patronunuzla enseye tokat gote parmak olmayin. bu tur yerlerde hava bir anda mobbinge baglayabiliyor. ıs yasal surece girerse emin olun bahsettigim hususlari hata diye size karsi kullanacaklardir. sonra cayci ve muhasebeden kankaniz sizi arkanizdan bicakladi diye aglamayin. bicaklamasalar da ben hatirlamiyorum diyebiliyorlar sasirmayin.
bir mobbing türü olarak: "sizi resen atayabiliriz"