naringergedan

130 Entry Daha
av mevsimi filminde şener şen'in bir repligi vardir " bakış açını değiştir" diye.
sözlükte hemen hemen tüm entrylerinde bu mesajı veren yazar naringergedan'dır.
ve bunu, "kör parmağım gözüne" kabalığıyla degil, kimseyi incitmeyen, günümüzde artık neredeyse hic rastlanmayan bir incelikle yapar.
mitlerle, tabularla, yalanlarla bina edilmiş bir gerçekliğin sorgulamasını yapar, hoytratlığın ve nobranlığın talan ettigi hayatların gercekliğini irdeler. kavramlara giydirilmiş yanıltıcı giysileri soyar, çıplaklığımızın, sanılanın aksine savunmasızlık degil, belki de bizi daha güçlü kılacak bir silah olduğunu gosterir. maskelerin ardına gizlenmiş binbir türlü ayrıntının ardında kaybolmuş basit doğruların izini sürer. "sakıncalı" olduğu öğretilmiş/ögrenilmiş bir çok yanlışın doğru, erdem olarak belletilmiş bazı doğruların da, aslında bize giydirilmiş birer deli gömleği olabileceği üzerine düşünmeye iter.

"gerçeklik" denilen hapishanelerin yıkılabilmesinin ancak olaylara farklı açılardan bakabilmekle mümkün olabileceğini anlatır. hem, daha insani bir hayata yönelik umutlarışnı yitirmeyen, iflah olmaz bir romantikdir, hem de ikiyüzlü olmayan, basit, temiz, ve oyunsuz bir dünyadan yana olan bir realisttir.


(bkz: düş hekimi)
145 Entry Daha