newroz kutlamasında türk bayrağı olmaması

başta abdullah gül ve recep tayyip reyizler olmak üzere mhp'li, chp'li çeşitli zevatı, medyadaki kimi "vatansever", "bayrakperver" kalemşörleri ve içimizdeki bazı fena halde beyaz türk yazarları dehşete düşürmüş, "nasıl yani..?" diyerek şok geçirmelerine sebep olmuş durumdur.
bu zevat, sanki bdp'nin daha önceki etkinliklerinde ortalık bayraktan geçilmiyordu da, şimdi dalgınlıklarına geldi, bayrak asmayı unuttular gibi bir algıya nasıl kapıldı, anlamış değilim..
öyle pek bir bayrak merakım olduğundan değil ama, meydanda neden tek bir türk bayrağı yoktu diye merak etmedim de değil.
sonra "şu kürtlerle bir empati yapayım, bu muamma'nın sebebi ne olabilir?" dedim kendi kendime..
acaba 17 bin insanın bu coğrafyada faili meçhule kurban gitmesi olabilir miydi sebep? öyle ya gecenin bir yarısı babanız, abiniz ya da kardeşiniz evinizden, köyünüzden özel timlerce alınıp götürülüyor, bir daha ne ölüsü ne dirisi bulunabiliyor, adeta devletin şefkatli kollarında buharlaşıp yokoluyordu.. eğer şanslıysanız yıllar sonra asit kuyularında, yol kenarlarında kemiklerini buluyordunuz..
sadece bu da değil, devletin adam kaçıran, haraç kesen korucuları vardı.. askeri tesislerde eğitim verdiği, itinayla besleyip büyüttügü hizbullah vardı. devletin hizbul kontra çeteleri, bu kentin sokaklarında güpegündüz yüzlerce insanı satırla doğradılar.
sonra eski hep diyarbakir il başkanı vedat aydın'ın jitem tarafından kaçırılıp iskenceyle öldürülmesi, musa anter, mehmet sincar, gazeteci cinayetleri.. devlet kadrolu yeşil kod adlı celladin bölgeye yıllarca korku salan hayaleti..
sonra meşhur diyarbakir cezaevi.. işkenceler ve daha neler neler..
ve bütün bunlar devlet için, vatan için, bayrak için, evet evet o newroz alanına asılmamasına içerlediğiniz bayrak için ve o bayrağın altında yapıldı.
ve bugün bu bayrak hassasiyetini gösteren bayrakperverlerin hiç birisi, "durun, kardeşlerimize bu zulümü yapmayın.. ayıptır, günahtır.. bu bayrağın altında beraber yaşıyoruz.. bayrağımızı kirli savaşınıza alet ederek kirletmeyin.. gün gelir yüz yüze bakarız.. hısımız, akrabayız.. " demedi...

hadi tüm bunlar çook gerilerde kaldı diyelim. peki daha bir buçuk sene evvel uludere'de türk bayraklı savaş uçaklarınca bombalanarak öldürülen 34 can, 34 insan orta yerde dururken...
türk bayraklı limuzinleriyle hergün türk bayraklı meclise mesaiye giden milletin vekilleri bu katliamin sorumlusunu derin(!) araştırmalarına rağmen maalesef tespit edememiş ve devletine toz kondurmaya kıyamamışken kürtlerden bir özürü bile esirgemişken...

evet tüm bunlar olurken, olmaya devam ederken hep bizim hassasiyetlerimiz mi canım arkadaşım? kürt anasını görmesin de ne olursa olsun mu?
kürt sorunun kesin çözümü için silahlı kanadın sınır dışına çekilmesini bekleyen devlete bir yanıt da olabilir diye düşündüm; önce sorunu çöz ardından bayrak asarız. tabi bu çok masumane ve uydurulmuş bir senaryo olur. aslolan nedir biliyor musunuz: taşına dağına ne mutlu türküm diye yazmaktan, her yere bayrak dikmekten boş meydan bırakılmayan diyarbakır'da, haliyle diyarbakırlıların bayrağa ihtiyaç duymaması. yani bayrak onlar için özel bir anlam ifade etmiyor, gündelik hayatta iç içeler; her gün onları görüp yaşıyorlar. bahar bayramı dedikleri günde gündelik olandan uzaklaşmak arzusu da taşıyorlar. her gün türk olduğu için mutlu olmak zorunda olan bir diyarbakırlı ile empati kurun vs.

ama hakikaten, hangi newrozda gördüler de bu newrozda yok diye üzülmüşler ki? hayır daha evvelki newrozları da tanımıyorlardı. hay allah yoksa diyarbakır'da yapılan newrozu devletin doksanlı yıllardan beri yaptığı resmi nevruz töreniyle mi karıştırdılar acaba? yoksa devlet kendi nevruzundan vazgeçip kürtlerin newrozunu mu kabul ediyor artık?