onur yürüyüşünü eleştirememek

amaç hiçbir zaman oradaki insanların emeğini inkar etmek değildir. amaç hiçbir zaman oradaki polis saldırısını haklı çıkarmak değildir.

ama eğer adı onur yürüyüşü ise, eğer konusu benim cinsel yönelimimi içeriyorsa elbette eleştirebilmeliyim. hani diyorlar ya "sen yoksan biz bir eksiğiz" diye. ben yokum, ali yok, osman yok, o yok bu yok... eğer bizim düşüncelerimiz ciddiye alınmayacaksa ne için yürüyorlar ki. ben lgbt haklarını destekliyorum. sokak ortasında oral seks yapılmasını desteklemiyorum.

onların orada işleri ne?

şaban ile recep'in arasına ramazan giremez ne?

femen türkiye'yi oraya kim çağırdı?

bir sürü eylem yürüyüş oluyor. bu insanlar bu hareketleri oralarda yapmıyorlar. neden bizde oluyor?

hayır, yarın öbür gün akp ve medyası bu olayı kullansa ne yapacağız? millet bizim yüzümüzden başlarına taş yağacağını düşünüyorlar hala farkında mısınız? bir de sokak ortasında seks...

yarın öbür bir seçim olsa ve lgbt haklarını savunan hdp'nin önüne bu görüntü sunulsa ne yaparlar cidden merak ediyorum. düşünsenize cnn'de falan canlı yayında..

ki hazır olun yarın yandaş medyanın haberleri okumaya. "sokak ortasında seks" yedi ceddin fethettiği istanbul sonunda bu rezilliiğe gördü diye doldururlar gazetelerini.

ha ama biz onur yürüyüşü desteklemeliyiz mutlaka. aa lütfen. uç kutupları göstermezsek asla yenilik olmaz falan filan. geçiniz bunları hocam geçiniz. biz daha bir lgbt birey olarak lgbt yürüşünü eleştiremiyoruz, lgbt platformunda susturuluyor-uz.
olumsuz eleştiren insanlara oral seks yapıp yapmadığını, sokak ortasında-outdoor-sex yapıp yapmadığını, cinsiyet değiştirmek isteyip istemediğini ya da bilimum soruları sormak isterim hep. heteroseksüellerin, çoğunluğun yani gücün yapacağı bir yürüyüş olsa bunlar olsa normal karşılanır galiba. evet abi pride'taki rahatsız edici(!) görüntüler bu ülkede oluyor. oluyor ama görmezden geliniyor, nasılsa bilinmiyorum deniliyor, nasılsa gizli gizli yapılıyor, orospular da kendi kendini sikerek para kazanıyor arz talep de yok bu ülkede.

farklılıklar diyeceğim yine bir etiketleme olacak, farklılıklara alışılsın diye bu görüntüler var. insanlar çoğunluğun yaşadığı cinsel hayatları gibi yaşamıyor bu hayatlaırnı, herkes içinden geldiği gibi, hissettiği gibi yaşıyor. aynı şekilde eylemini/yürüyüşünü de... bir şey mi battı sana?
1- oral seks yapıyorum, tanrı biliyor ya yapmaya da bayılıyorum, pek çok insanın yaptığı gibi ama bunu kimsenin gözüne sokmuyorum. annem beni oral seks yaparken görmese de olur.

2- sokak ortasında hiç sevişmedim ama açık alan seksi yaptım ve çok hoşuma gitti. ama onu da kimsenin gözüne sokmadım. annem görmese olur.

3- cinsiyet değiştirmek istemiyorum. en sığ şekilde söylemek gerekirse güzelim, ayakta işemeyi seviyorum.

canım eğer heterororo'larla el ele yürümeyi bekleseydik biz erkek erkeğe sevişmek istiyoruz diye yürüyüş yapmazdık. konuyu neden saptırıyorsun. öncelikle şuna pride deme istersen. her ne kadar pride'ını amerika'dan aynen almaya çalışsan da onun bir adı var, onur. belki onur demeye başlasan türkiye'de yaşadığını ve türkiye gerçekleri olduğunu idrak edersin. zaten o heteroro'nun da orospu siktiğini inkar etmiyor. iki sohbet etsen açıkça söyler. belki söylemez. bilemiyorum bunu. ama kimse tutup sokak ortasında karısını sikmiyor. kimse kalkıp orospuyu annesiyle-babası yemek yerken yan odada sikmiyor. bu sinsilik değil, türk aile yapısıdır. bunun onunla alakası yok.

her şeyi ailenle konuşmazsın. sen ailenle seks muhabbeti yapıyorsan orasını bilemem ama şahsen ben yapamıyorum.

tamam farklılıklara alıştırılmak isteniyorsa çıksınlar ayrı bir günde biribirlerine oral da yapsınlar, straponlarını takıp birbirlerine sahipte olsunlar. inan gram umrumda olmaz. bana ne? benim derdim orada lgbti bayrağı altında yapıyorlar bunu. benim derdim orada yapılan her şeyi benide bağlıyor olması.

evet canım evet güzelim bir şey battı. ama bu sefer batan diğer şeylerin aksine bu hoşuma gitmedi.
velev ki heterofobiğim, sokakta sikişen karı-koca görsem daha da fobikleşirim, lanet ederim. açıkça sizin amınıza koyim götünüze koyim derim. gözümüze sokmak zorunda mısınız, siktirin gidin yatağınızı kırın amk derim ki düşünün heteroluk normal karşılanmasına rağmen. ne olursa olsun insanlık değerleri kaybedilmemeli, ahlak kaybedilmemeli. bizler ilk insanlar değiliz, giyim kuşam denen bir olgu var artık. yaprakla dolaşmıyoruz sokaklarda. buna eşcinsellerin değişik elbiseler, kısa etekler şortlar vs. giymesini katmıyorum elbette. konu çıplaklık. ayıp ayol ayıp.

ama yine de lgbt farkındalığı yaratan bir yürüyüşü olumsuz eleştirmem, eleştiremem. eleştirdiğim şey, bir grup insanımsı varlık.
biraz da farklı açılardan yaklaşalım.

ama tamamen empati yapacağız.

sen kayseri'nin bir köyünde hacer ile süleyman'ın oğlusun. baban köy kahvesini işletiyor ve hacca gitmek için para biriktiyor. annen kuran kursu hocası. en büyük abin osman evlenmiş. oğlunun sünnet düğününe hazırlanıyor. ablan fatıma* ise çeyiz düzüyor. askerden nişanlısı ali'nin dönmesini bekliyor. ve sen üçüncü çocuk, sen kuran kursunda o gün eşcinselliğin ahlaksızlık olduğunu dinlemiş bir "eşcinselsin." 13 yaşında ya var ya yoksun. o akşam haberlerinde, hiç çıkmayız haberlere çok şükür hiç çıkmayız ya, akşam yemeğinizi yerken, oral seks yapan kadınları gösteriyorlar. senin aklına ne gelir? neler düşünürsün? lütfen empati yapalım.

her şeyi cihangire göre düşünmek çok kolay değil mi?

unutmayalım o bayrağın açılımı "gay-lezbiyen-biseksüel-trans" kimse o bayrağın açılımını "sokak ortasında oral seks çekmek isteyenler" veya "sakso çek bana bebeğim" olarak değiştirmedi. değiştirdiniz de bana mı söylemediniz lan?* eğer başka bir şeyi savunuyorsanız onu ayrı bir zamanda yapabilirsiniz. "aman canım zaten ibnelerde dışlanmış bizde böyle şeyler yapmak istiyoruz. hazır onlar yürürken bizde bütün her şeyi yapalım" demek hoş değildir. orada gerçekten lgbt içen yürüyen insanlara haksızlıktır. o kadar yenen cobu ve gazı boşa bırakır. yazıktır.

"""birincisi videoda izlediklerin kadın. ikincisi ben açık alan seksinden utanmıyorum. yaptığım hiçbir şeyden utanmam. biz bunu yalnız kalınca yaptık. zaten oradaki amaçta adrenalindi. gerilimdi. yakalanma korkusuydu, anladın mı? birisi gelecek gibi olsa hemen toplanıyorduk. sevişmeye devam etmiyorduk. üstelik anal sekse iğrenç diyen birisi nasıl sekse kutsal bir şeydir diyor orasınıda anlamadım. son olarak benim tepkim dark bear'ın bir başlığı silmesineydi. olaydan haberin yok konuşuyorsun. ve şu an seni insan yerine koyup cevap yazdığım için kendime gülüyorum."""

evet bazı sloganları ise hiçte insana hak arıyormuş düşüncesi çağrıştırmamakta. faşizme karşı bacak omuza ben bu sloganda bir tane bile direniş ifadesi göremiyorum adam altmış dokuz * istiyor o kadar.
eleştirememek neresinden bakılırsa bakılsın kötü bir şeydir.eleştirisin eyvallah buyur. lakin fakat ama oraya gelenlere ahlaksız diyemezsin.eşcinsellik sadece seks değildir.eşcinsellik sevgidir,beraber yaşamaktır,duygu paylaşmaktır,film izlemektir,yemek yapıp yemektir.eşcinsellik hemcinsle heteroseksüllerin karşı cinsle yaptığı her şeydir.
meseleyi bel altına çekip ahlakçılık yapmak ne saçma bir savunmadır.şimdi sana bir şey diyeceğim canım ama şok olacaksın.heteroseksülleri seks yapıyor evet yanlış duymadın.sik ama giriyor sik ağza giriyor.kadın erkeğin taşşaklarını avuçluyor erkek kadının memelerini yalıyor.daha neler neler yapıyorlar.ben de böyle bir seksin sonrası dünyaya geldim.anama babama kimse lan durun pislikler siz sevişemezsiniz ayıp günah demedi.niye çünkü toplumda normal seks eşittir heteroseksüel seks.ben toplumun normali değilim olmadımda olamamda.ben sik yalıyorum göt sikiyorum,götümü siktiriyorum *tıpkı heteroseksüller gibi yani.seks yapma iç güdümü takip ediyorum.bu benim için normal diğerleri için değil.heteroseksüel seks beni rahatsız etmiyor mesela.niye etsin ki reşit iki kişi karşılıklı onayla sikişiyorsa afedersin ama bana bok yemek düşer ha keza bu benim seksim için diğerleri içinde geçerli.
ben parkta yan bankta ayak üstü sikişenlere saldırmam,otobüste öpüşenlere bağırmam,ben kimseyi seks yapıyor diye ötekileştirmem haddim değil.çok şey istemiyorum aynısının kendime de yapılmamasını istiyorum.dört duvar arasında çok kaldık hala kalıyoruz allah aşkına yapmayın şunu.sizin hayatınızı zindana çeviren genel ahlak kurallarını savunmayın bana.
o genel ahlak kuralı yüzünden kaç eşcinsel intihar ediyor,kaç trans koyun gibi boğazlanıyor biliyormusun?biliyorsun tabi ama kendi steril yaşam alanında kimseyi umursamadan yaşıyorsun.sikişiyorsun düzüşüyorsun tıpkı onların istediği gibi.lakin onlar benim gözümün önünde her gün devlet ve din desteği ile hayatlarını yaşayıp gidiyorlar.bense onlara imrenerek en güzel yıllarımı heba ediyorum.
yeter lan bende bunları istiyorum deyince sen otur yerine ahlaka aykırı hareket etme diye sindirmeye çalışıyorsun.ama maalesef canım sen ve çok çok değerli genel ahlakın beni ilgilendirmiyor.elime geçen her fırsatta yapabildiğim kadar o ahlaka aykırı davranıyorum ve davranacağım.
eşcinseller nomal olmadığından haliyle tümden eleştiriye de açık olmaları beklenir. yaptıkları tüm eylemler merak edilir, eleştirilir ve ne tesadüftür ki rahatsız eder, dışlanırlar. onur yürüyüşüne gelirsek bu bir şov değil, canlı gerçekleşen bir eylem. insanlara standart bir kıyafetle katılmaları, belirli pankartların ve sloganların sözcülüğünü yapmaları dikte edilmiyor. toplumsal arenada kendini ifade zorluğu yaşayan eşcinseller yılda bir kere özgürce kendilerini ifade etmek istiyor. bu nedenle sloganlar sertleşiyor, insanlar daha da renkleniyor ve belki en maço erkek bile karşımıza en feminen haliyle çıkıyor. haliyle de toplum yadırgamaya devam ediyor. sanki eşcinseller oraya takım elbiseleriyle çıkıp sakin bir yürüyüş gerçekleştirse toplum bizi bağrına mı basacak? biz toplumun istediği gibi mi kendimizi sunmaya çalışmalıyız, yoksa kabul etsinler etmesinler içimizde saklı kalmışları mı açığa çıkarmalıyız. eleştiriyi bu doğrultuda yapmakta fayda görüyorum.
bursa chp il delegesi trans kadın arkadaşım öykü evren özen'in eleştirileri ile ilgili bu yazıyı okumanızı dilerim.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/on...
10 numarada eleştirebilirim bence , onursuz insanların gerçekleştirmiş olduğu onur yürüyüşü , ne acı genelde eskort eşcinsellerin ve travestilerin ön safhada yer tuttuğu iğrenç girişim , genelde onuru ile yaşayan eşcinsellerin bulunmadığı , çirkef insanların kaçırmadığı girişim , türkiyede özgürleşmek için yapılan bu girişimin sapkınlar tarafından her yıl rezalet ile gündeme gelmesi ne acı .
milletçe yaşadığımız kutuplaşmanın,kültürel erezyonun yansımasıdır. bunun sorumlusu da aslında barizdir. bu ülkede artık ideolojiler hep iki uçta yaşanıyor. ya aksın ya kara. ikisinden birine dair eleştirel yaklaşımda bulunduğun anda eleştirdiğin tarafa karşı düşman ilan ediliyorsun.

türkiye’de yaşayan bir lgbt bireyin,yurtdışındaki onur yürüyüşlerine katılıp o atmosferi hissetmesini çok isterim. yürüyüşteki insanların mutluluğunu,onur yürüyüşü denilen eylemin aslında yıllarca sana dayatılan onursuz sıfatına rağmen varoluşunun onurunu kutladığın o atmosferi hissetmeyi…evet türkiye’de kutlanacak bir yaşantımız ya da haklarımız yok belki de. bu yürüyüşler de bunun için yapılıyor/yapılması gerekiyor. lakin bu olay son yıllarda artık bir savaş ve kaos haline döndü. polis şiddeti,hükümet tutumu haklı mı? tabiki hayır. sapla samanı ayırmak da tam olarak burada geçerli. sürekli öfkeli,isyankar, negatif söylemler ve pankartlarla,inatçı ve agresif tutumla pozitif bir sonuç elde edilmesi mümkün değil. edilebiliyor olsaydı yıllardır yapılan bu yürüyüşü artık kutlama tadında yaşardık biz de. kemal kılıçdaroğlu adaylığı gibi olumsuz sonuçlara rağmen ısrarla aynı şeyi diretmek neden? çünkü artık dernek veya kuruluşlar bu yürüyüşleri tamamen kendi ideolojilerini lgbt bayrağı altında empoze etmek için kullanıyorlar. sen hakkını savunduğunu zannederken adamın teki çıkıp tahrik edici bir pankart açıyor,zılgıtlar eşliğinde sloganlar atılıyor, sonra hop gelsin biber gazı, kaos ortamı. aynı hikayeyi yıllardır yaşıyoruz.