persepolis

2007 fransız yapımı siyah beyaz animasyon filmi. iran'da yaşanan rejimi anlatır.

şuanki iran topraklarında bulunan pers imparatorluğunun başkentidir.
iran'da devrim zamanı küçük bir kız çocuğunun başından geçenleri, çok ince ve bir o kadar da etkili bir şekil anlattığı animasyon filmdir. yapıldığı ülke fransadır.

*

--spoiler--

merjane; meraklı, korkusuz ve atılganlığı onu içinde bulunduğu dünyayı daha iyi algılamasını ve daha sonra okuyacağı yerde zıtlıkları da bir arada yaşıyor.

--spoiler--

başta animasyon olması korkutsada bıkmadan izlediğim güzel bi filmdi. irandaki sosyal yaşantı* ve toplum üzerine çekilmiş güzel bi film, özellikle iranda kadın olmak başlığı altında detay konulara güzel değinmiş..
zaman zaman apışıp kaldım zaman zaman kahkaha attım. siyah beyaz bir animasyon film ancak bu kadar zengin görsellik sahibi olur. filmin en başı ve en sonu yani fransa ayağı (çok kısa bir bölüm) renklidir. 1980 den 1995 e iran rejiminden kesitler sunuyor.
şimdi niyet okuması yapmak istemiyorum ama bir süre önce youtube tan tümünü türkçe izlemiştim ama ne hikmetse artık yok, bulunmaz oldu. anca şöyle bir 11 dakikalık can alıcı bölümlerinin bulunduğu bir hali kaldı elimizde.

şu an tv2 de yayınlanmaktadır.