peter ackroyd

kitap eleştirmeni ve yazar. londra'da doğdu, cambridge üniversitesi'ni bitirdi. romanlarıyla birçok büyük edebiyat ödülünü aldı.

-ingiliz müziği
-cinayet sanatı
-londra yanıyor
-oscar wilde'ın son vasiyeti: oscar wilde'ın bosie'yle yani lord alfred douglas'la ilişkisine ve paris'te yoksulluklar içinde, bir otel odasında ölümüne değin geçenleri son derece canlı ve gerçekçi bir üslupla anlattığı romanıdır.
-chatterton: çok genç yaşta kendisini öldüren ingiliz şairi thomas chatterton'ın ve onun gerçekliğinin ardına düşmüş bir başka ingiliz şairi olan charles wychwoods'un romanı.
-doktor dee'nin evi: aile mirası evin geçmişini araştırırken kendi geçmişiyle karşılaşan bir londralı'nın yaşadıklarını anlatan romanı.
-hawksmoor: 1666'daki büyük yangının ardından parlamento kararıyla kiliseler yapılmaya başlanır. hawksmoor ise 1980'lerin ortasında, ardarda bir kilisenin içinde ya da yakınında işlenen cinayetleri araştırılmakla görevlendirilmiş bir dedektif.
-viktor frankensitein'ın vaka defteri: mary shelley'nin yazdığı frankenstein adlı romanı bilmeyen yoktur. bu roman da, 19. yüzyıl londra'sında frankenstein'ı yaratan victor frankenstein'ın romanı.
-poe: kısacık bir hayat: ailesi, aşkları, alışkanlıkları, parasızlığı ve esrarengiz ölümüyle; gotik edebiyatın büyük dehasının anlatılmaya çalışıldığı, başucu kitabı olabilecek kadar önemli bir eser.