profesyonel hayatta en çok işe yarayan beceriler

1. ingilizce: ne yapın edin öğrenin. hem kendi kişisel gelişiminiz, hem de profesyonel gelişiminiz için bir numaralı önem taşıyan beceri bu.
2. on parmak yazmak: bir kere öğrendiniz mi, hayat boyu çok rahat edersiniz ve kendi kendine öğrenmesi maksimum 2 hafta falan alıyor.
3. excel: profesyonel yaşamda çok gerekli bir araç ve bunu da öğrenmesi çok zor değil ama iş dünyasında bilmeyen çok insanla karşılaşıyorum. bunda formül yazmak, izafiyet teorisi çözmek gibi bir şey zannediliyor. oysa mantığını kavraması ve bir kaç temel formül öğrenmesi maksimum 1 saat sürer. bir haftanızı verseniz, pivot tablo falan hazırlamaya kadar öğrenirsiniz.
4. email yönetimi: hepimiz ekrana birşeyler yazıp gönder tuşuna basabiliyoruz tamam da, bütün gün tepenize emailler yağıyorsa nasıl arşivleyip nasıl hangi sırayla cevaplanması konusunda kendinizi geliştirerek email atlamayabilirsiniz, ki bu da hem öğrenmesi çok kolay hem de bayağı işinize yarayan bir şey.
5. sunum teknikleri: yaptığınız işi iyi sunmak, iyi iş yapmak kadar önemli. kendine güvenli bir duruş, beden dili yanında düzgün grafikler ve fontlar ile eli yüzü düzgün, başı sonu belli bir sunum çıkarmak da oldukça önemli.
tabi yukarıda yazılanlara ek olarak iyi bir üniversiteden diplomanız, eğitim sertifikalarınız ve dilinizi ispatlayacak bir belgeniz yoksa becerileriniz profesyonel hayatta bi s*ke yaramıyor ve en iyi ihtimalle asgari ücrete çalışıyorsunuz.
hatta özel sektördeyseniz derecenizin en az mba yada phd olması gerekiyor ele tutulur bir iş için.
insan ilişkileridir. insan ilişkileri güçlü insan her türlü başarıyı yakalar.