rachel corrie

amerikalı. 23 yaşında gönüllü olarak gittiği filistinde yıkım yapan israil buldozerleri tarafından ezilerek hayatını kaybetmişti.

şöyle bir şey var bir de:
"eğer yaşamımın geri kalanında ne yapmam gerektiğiyle ilgili fikirlerin varsa lütfen bana söyle. sizi çok seviyorum. eğer bana yazmak istiyorsanız, sanki tatilde hawaiiin büyük adasında bir kampta yerli dokuması öğreniyormuşum gibi yazabilirsiniz. burada hayatı kolaylaştırabilmek için yaptığım bir şey de düşler alemine dalıp bir hollywood filminde veya michael j. foxun oynadığı bir komedi dramasında olduğumu hayal etmek. sen de bir şeyler düşünüp tasarlayabilirsin. ben de katılmaktan memnun olurum. kocaman sevgiler babacığım.

rachel"
corrie ailesi, kizlarinin kasten öldürüldügü gerekçesiyle israil devleti ve ordusu aleyhine hayfa'da bir mahkemede sembolik degeri 1 dolar olan bir dava açmis, ancak mahkeme olayda israil ordusunun bir kabahati olmadigina karar verip davayi kapatmisti.

rachel filistindeyken annesine yazdigi bir mektupta söyle diyordu;

"dünyada böyle bir zulmün kiyamet koparmadan gerçeklestirilebilecegine inanamiyorum. canimi yakiyor. geçmistede yaktigi gibi. dünyanin böyle korkunç bir hale gelmesine göz yumusumuza taniklik etmek. "


16 mart 2003


filistin'de tanıştığı dostu eczacı samir nasrallah'ın ailesinin evini yıkmaya çalışan israil buldozerinin karşısında durdu. buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı, kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi.

sırf o insanlar için bedenini siper eden genç, cesur bir kadındı.
'zulüm bizdense, ben bizden değilim'diyerek yahudi devlet terörüne bedeniyle direnen yiğit kadın.amerikan vatandaşı olmasına rağmen kendi devleti tarafından önemsenmemiştir.
direnişi filistin halkına örnek olmuş olup ölümünden sonra bir çok filistinli doğan kıza adı verilmiştir.filistin mücadelesinin islma ve müslümanlıkla ilgisinin olmadığı direnişin insanlık adına olduğunu herkes göstermiştir.
iki gün önce katledilişinin 16. yıl dönümüydü. 'zulüm bizdense ben bizden değilim' diyen aktivist. seni unutmadık rachel.