resim değil fotoğraf

sözümona birkaç özenti fotokritik üyelerinin,fotoğrafa resim denilmesine karşı çıktıkları eylem.bir de şu klişe argümanla devam ettirirler sözlerini:resim çizilir,fotoğraf çeklilir.

yavrum tdk sözlüğü ve sitesi çok uzağında değil,açıp bakarsan görürsün,fotoğrafın tanımlarından birisininde resim diye belirtildiğini.
"resim değil fotoğraf hiç değil, allah belasını versin ne ki bu" serzenişi.

ayrıca:

resim ) fotoğraf
(resim fotoğrafı da kapsar)
bize mahsus bir söylem olsa gerek hiçbir yabancıdan pic değil photo diyeceksin gibi bir tepki almadım zira.
o kadar da acımasız olmamak gerekir. resim ile fotoğraf elbette ki farklı anlamları ifade eder. tdk bazen ne dediğini bilmiyor
bizden başka kimseye dert olmamış bir ayrımdır bu. amerika'da gayet "take a picture" derler, "take a photo" desen yüzüne eblek eblek bakarlar. ama biz inatla biri fotoğraf yerine resim dese de göt etsem diye bekleriz.
profil sitelerinin ayar vermek isteyen kullanıcılarının gözde lafı. sanki karşısına beğendiği biri çıksa ve profiline resim yazsa reddedecek. bakın koskoca ajda pekkan bile çerçeve değil resim arıyor. yani resimdekine/fotoğraftakine odaklanalım.
sonuçta ne demek istediğimiz anlaşılmıyor mu anlaşılıyoor.karşındakini rencide etmekten hoşlanıyorsan orası ayrı tabii.
yani konuşma dilinde fotograf deyince fotoğraf dememiş oluyorum sanki , yumuşatılmış g nin şapkasını alıp kafasına geçirsem güzel bir resim çıkar mı ki la...
resim çizilir, fotoğraf çekilir.