saadet zinciri

birisi size der ki, "şöyle bir sistemim var. eğer bu sisteme girip, birazcık da para ödersen ve sisteme başkalarını da dahil edersen, en sonunda sen de bu sistemin üst basamaklarına yükseleceksin ve çok para kazanacaksın." ve de sıralar, "bilmem ne şu kadar kazandı, bilmem neyin arabası var" falan diye. halbuki hepsi dolandırıcılıktan ibarettir. sistemde herhangi bir üretim olmadığı için, sürekli kandırmaya ve yeni insan bulmaya yönelik olduğu için bir süre sonra sistemdeki bokluk anlaşılır ve sistem patlar. sistem patladıktan sonra bazıları karlarla yoluna devam eder, bazıları da büyük bir oranda mağdur olmuşlardır.

son örneği için kairos technologies.
1990 lı ve 2000 ki yıllarda çok moda olan zincir.hatta titan saadet zinciri vardı,batmıştı da titanik diye dalga geçilmişti,hatırlıyorum.
o zaman da çok saçma gelmişti ve dolandırıcılık olduğu barizdi.en çok ta buna inanan ve katılan insanların olmasını anlayamamıştım.ama artık günümüzde olmaması gerekir diye umut ediyorum.çünkü devir değişti,insanoğlu artık o kadar görmüş geçirmiş hale geldi ki,böyle şeylere de kanmaz diye düşünüyorum.