sadomazoşizm

mazoşist ve sadist kavramlarının birleşmesiyle oluşur, acı çekmekten ve çektirmekten hoşlanmak anlamına gelir. sadomazoşist hem mazoşizm hem de sadizimden hazza ulaşandır.
sadist ve mazoşist arasında geçen* bazı diyaloglar durumu fiiliyata dökmeden özetleyebiliyor. *

mazoşist: becer beni, aşkım!

sadist : hayır!
sadomazoşizm, s&m ya da sm, karşısındaki kişiye acı vermek veya eziyet etmekten seksüel bir haz duymanın adıdır. bu adın kaynağı, fransız filozof ve sadistik öykü yazarı marquis de sade'den gelmektedir. sadizm'in karşıtı olan olgu ise mazoşizm olup kendisine acı verilmesinden, eziyet edilmesinden seksüel bir zevk alma duygusudur. genellikle, dövülme, aşağılanma, bağlanma, işkence edilme, vb. seksüel fanteziler içerir. bazen de kişilerden biri köle olur ve diğer kişi ona tasma takar. bu isim ağırlıklı olarak mazoşist bir içeriği olan "venus in furs" romanıyla tanınan 19. yüzyıl yazarlarından leopold von sacher-masoch'dan gelmektedir. sadomazoşizm 19. yüzyılda çıkmış olmasına karşın günümüzde popüler olmuştur.
marquis de sade'in adından alınmış olan "sadizm" ve sacher-masoch'un adına izafe edilen "mazohizm" sözcüklerinin her ikisinin de, aynı patolojik süreçte geliştiğinin ve sık sık birbirinin yerine geçtiğinin kabul edilmesinden dolayı, birlikte anılması tercih edilen bir davranış bozukluğu.
isim babası marquis de sade olan kavram karşı tarafa acı vermekten alınan hazdır,
(bkz: marquis de sade)
özellikle cinsellikte doyuma ulaşmak için karşısındaki kişiye fiziksel zarar veren ve karşıdan da bunu bekleyen kişiler için kullanılan sözcük. ama aklınıza ufak morluklar, ısırmalar gelmesin sadomazoşist insanların bu acıdan haz alma olayı çok daha uçlardadır.
hem duygusal hem cinsel anlamda içinde olduğumu düşündüğüm olgu. daha çok mazo tarafa yatkınlığımın olduğunu düşünsem de sado tarafa da meyletmişliğim mevcuttur.
acı çekmek özgürlüktür