san andreas

başrolünde dwayne johnson'ın oynadığı 2015 yapımı doğal felaket filmi. filmin konusu kaliforniya boyunca uzanan, kuzey amerika ve pasifik plakaları arasında yer alan fay hattında meyfana gelen depremlerdir.

klasik bir amerikan felaket filmi. taş üstünde taş kalmayan cinsten. binlerce insan ölürken ne hikmetse karakterlerin başına hiçbir iş gelmez. yıkılan binaların içinden arabalarla atlar, en büyük tsunami dalgalarını süret tekneleriyle aşarlar. ve tek amaç ailelerini kurtarmaktır.

ara sıra gelen felaket filmi izleme isteğinizi bastırabilecek klişe bir film. ancak kesinlikle 2012'den daha başarılı. 2012 çok bilim kurgusal kalıyor bu filmin yanında. deprem ve yer harrketleri çok güzel gösterilmiş filmde.

bu tarz filmleri sırf şehirlerin yok oluşları ve deprem sahneleri için bile izleyebilirim. şehirler özellikle los angeles ve san francisco sanki tam da depremde yok olmak için kurulmuş şehirler gibi. kısacası kendi kategorisi için iyi bir yapım olmuş.
kuzey anadolu fay hattı ile şekil ve yapı olarak çok benzerlik gösteren kaliforniya boyunca ilerleyip los angeles ve san francisco'nun tam üzerinden geçen fay hattıdır. kuzey anadolu fay hattına göre çok daha hareketlidir ve sürekli küçük çaplı depremler meydana getirir.

san andreas fayı, kuzey amerika tektonik levhası ile pasifik tektonik levhası arasında yer alır. san andreas fayı, yılda yaklaşık olarak 20 ile 35mm arasında hareket etmektedir. son olarak en büyük enerji boşaltımını 1906 yılında yapan san andreas fayının, önümüzdeki 30 yıl içinde kırılacağı öngörülmekte imiş.