şeker bağımlılığı

herhangi bir madde bağımlılığında farklı olmayan, beynin dopamin mekanizmasını bozarak ödül mekanizmasını katleden bağımlılık türlerinden birisi.

şekerden kasıt az miktarda alınan meyve şekeri veya bulgur pilavından alacağınız karbonhidrat değil, pakete giren işlenmiş şekerlerdir.

ayrıca kansere ve pek çok rahatsızlığa sebep olduğuna dair klinik bulgular mevcuttur.
içinde şeker var diye patates ve mevye bile yemiyorum lan füğçır biliyosun olm bu işi hadi bağımlılık işinden de yırtın.
7/24 tatlı tüketebilen birisi olarak sigara ve uyuşturucu bağımlılığından farkı olmadığını söyleyebilirim.. ne var ki şeker çok sempatik ve renkli şekillerde evimize giriyor.. kendimi o kadar alıştırdım ki tatlısız bir öğünüm yok.. yedikçe beyinde şeker isteyen hücreleri besleyip büyütüyoruz. hücrelerin yenilenme süreci yaklaşık 40 gün olduğu için bu süre içinde yapılan diyetlerde bağımlılıktan kurtulma oranı yüksek.. diyet yapıp baklava yemiyorum ama günde 5 porsiyon meyve yiyebilirim demeyin sakın çünkü ambalajlı gıdalar kadar olmasada meyve şekeri de ne yazıkki bu bağımlılığı diri tutmaya yetiyor.. zayıflamak için limonlu su içen arkadaşlar limonda çok fazla şeker var.. 3 hafta oldu yemiyorum, rüyasında insan baklava görür mü? görüyorum evet ama bundan kurtulmanında başka çaresi yok..