sinirlerine hakim olmak

haklıyken haksız konuma düşmemeyi, tepkilerin kontrolünü sağlamayı, stresten uzakta kalıp çözümcül bir tavır sergilemeyi sağlayan ılımlı tutum. öfke kontrolü olarak da adlandırabileceğimiz bu tutum bazen karşınızda olayları şiddetle çözme taraftarı olan kişileri bile şaşırtıp dize getirebilir. sinirlerine hakim olmak hakkını aramamak, pes etmek gibi anlamlar içermez, sadece kafanızı arada bir başka tarafa çevirme ve derin bir nefes alarak yeniden odaklanma başarısını göstermektir.

(bkz: biri sana tokat atarsa ona öbür yanağını dön)
(bkz: kanadını kıranlara gözyaşı dökmek)
benim adıma zor bir durumdur. sinirime hakim olamadığım için çoğu zaman en yakınımdakileri kırıp dökmüşümdür ne yazık ki.
bazen gereksizdir. hakim olamamak daha iyidir. alacan karşındakini ağzını yüzünü dağıtacan. hem o hem sen rahatlayacan. ohh mis.
güçlü bir irade ve deneyim isteyen bir davranıştır.
zamanla sinir hastası olur heralde bu kişi. içten içe kendini yer, patlayış anı felaket olur. sabır sabır nereye kadar?
her daim gerekli olan özellik. öğrenilebilen davranış şeklidir ayrıca.
tıp okuyup psikiyatride uzmanlaşıp üstüne bir de hukuk okusam dahi başaramayacağımdır * tanımadıklarıma değil de yakınımdaki insanların yaptıkları şeyler karşısında bazen sinirlerime hakim olamıyorum ve kırıcı davranabiliyorum. umarım bu huyumdan zamanla kurtulurum.