sırrı süreyya önder

yeni, bdpli milletvekili. eski yönetmen, oyuncu, yazar. bugün roj tv den alınan görüntülerle düştü haberlere. habere göre van depreminin ikinci günü akın birdal, nursel aydoğan, ferhat tunç ile birlikte, 24 askerimizin şehit edilmesine neden olan bir pkklı teröristin taziyesine gitmişler. bütün millet van için tek yürek olmuşken bu tür ziyarete gitmesi kendisinin daha iyi tanınmasına vesile olmuş kişidir.
biraz fazla yanlış anlaşıldığını düşündüğüm milletvekili.gittiği yer teröristlerin taziyesi değil,gittiği yer adıyamanda ki yeğeninin cenazesidir.
radikal gazetesinde, maraş katliamı ile ilgili kısa bir yazısı vardır ki,okunmaya değer,harika belirtmiştir,bulunuz bi yerlerden,okuyun derim.
kıbrıs hakkında söyledikleri ne kadar doğru olsa da,keşke bunu bu şekilde ifade etme yoluna girmeyip,başka yolları izleseydi.
ama şu var,tabi ki meclise girmeden önce ve girdikten sonra herkes gibi o da değişmiştir.hatta o kadar değişti ki şivesine bile yansıdı.sen o şivede konuşmuyordun ki sırrı abi,ne değişti?
barış derken,barışı savunurken,eşitliği,adaleti,yakıştımı şimdi bu sosyalist kimliğine...hani nebilim belki bu kadar sosyalist bir adamdan en azından bir ret oyu vermesini beklerdim vekil maaşlarına,bu kadar halkların kardeşliğini savunan bir adamdan.bu kadar net ve karşı durabilen bir adamdan..
biz hepimiz kardeşiz zaten abi aşağıda..kardeş olduğumuzu ispatlamak içinde şive değiştirmemize gerek kalmıyor.ortak şeylere ağlamamız yetiyor, kardeş yapıyor bizleri:o da kan.
beraber rakı içmeyi çok istediğim yazar,yönetmen.milletvekili diyemiyorum tam olarak.duygularıyla mantığını çok karıştırıyor.bence hep sanatçı olarak kalmalıydı.
ilgiyle takip ettiğim insan.
köprüyü gecinceye kadar ayıya dayı diyen kisi.
yahu, sırrı süreyya önder için üç kelimelik bir bakınız ile "belgelenmiş orospu çocuğu" demek nasıl bir yüzeyselliktir; anlayabilmiş değilim. hani argümanın? "bu adam şunu yaptı, bu yüzden belgelenmiş orospu çocuğu" de; anlarım belki. belki. adamın teki "sevindiysen, hadi kalk oyna" diyor; birileri 13-14 yaşındaki bir kıza tecavüz eden onca adamı "kız onları kışkırtmış. kendi iradesiyle beraber olmuş" diyerek kolluyor; başkaları kahramanmaraş'ta, sivas'ta insanları öldürüyor, yakıyor; bir adam kalkıp ülkeyi satıyor, hortumluyor, ona buna, akrabasına, yandaşına peşkeş çekiyor. ve utanmadan böyle boş ve mantıktan yoksun bir eleştiri (gerçi ben buna eleştiri değil de hakaret derim ya, neyse) getirebiliyorsun. valla tebrik etmek istiyorum.


güzel adamdır vesselam.
siyaseti terörizme paravan yapan sözde siyaset adamı, kendi adıma konuşacak olursam eğer, sözlerinin, tavır ve hareketlerinin tek bir tanesini bile samimi bulmuyorum, her fırsatta barış ve özgürlükten demvuran bir parti grubu içinde lakin bu parti üyeleri meclisten dışarı adım attığı anda terör örgütü bünyesinde soluğu alıyorsa eğer, nasıl samimi bulunabilir, özellikle bu eleman olayı eşcinsel örgütleri kucaklamaya kadar götürmüş kendince barış ve özgürlük adına bu örgütleri bile yanına almaya çabalamıştır. bizlere özgürlük bu insanlar aracılığı ile gelecekse böyle devam etmek daha mantıklı çünki bu kişinin dahilinde gelecek barışta kan kokusu olur.
"kırkbeş resmi kadın sığınma evine karşın, altmış resmi genelev olan bir ülkede, devlet, pezevenkten başka bir şey değildir."
edebi laf sokuşları ile devamlı güldüren kalite kişi.
lgbt'siz anayasal eşitlik olmaz

her zaman demokrasiden ve insan haklarından dem vuran milletvekilidir. ne hikmetse dersim milletvekilinin kaçırılmasına dersim'in iradesinin tutuklanmasına gıkını çıkaramamıştır. kck'den içeri alınan belediye başkanları için yaptıklarını koskoca bir milletvekili için yapamamıştır. ki hüseyin aygün kürt sorununu ve dersim katliamı'nı meclise taşıyan nadir insandır.

böylece popülist ve edebi laf sokan bir adamdan ileriye gitmeyen bir çakma sosyalist olduğu da ortaya çıkmıştır.
an itibariyle sinop'un chp'li belediye başkanından özür dilemektedir. özür dilemek erdem de, böyle bir hatayı işlemeye neden böyle teşneymiş insan merak ediyor! 3 hilalli bayraklar ve ülkücü işaretleri eşliğinde bdp'lilere, tkp'ye ve ödp'ye saldıranların chp'li olduğunu bizde yemiştik zaten. yahu azıcık akıllı bir insan neredeyse chp kadar ulusalcı tkp ve bu iki partinin azıcık sosyalizme yanaşmış hali ödp'ye chp'lilerin saldırmayacağını anlayabilirdi. hakikaten yazık bu ülkeye. zaten üç kuruşluk krediniz, sempatiniz var. onu da saçma sapan yollarla tüketmeyin...
oy vererek desteklediğim vekilim
anayasa sürecinde komüsyonda gay haklarından söz eden tek insan. nankörlük yapılmamalıdır
o... çocukları filminin senaryosunu yazmıştır, ki çok beğendiğim bir filmdir. ancak politik yaklaşımlarını beğenmediğim ve samimi bulmadığım kişidir. senaryo yazsın, edebiyatla ilgilensin dediğim kişidir. *
gezi parkı olaylarında ismi öne çıkmış saygı duyduğum isim. politik düşüncesine katılıp katılmamak ayrı bir konu ancak bir milletvekili olarak kendisini kepçenin önüne atarak kamuoyunun dikkatini olaya çevirmesini bilmiştir. bugün gaz kapsülü/plastik mermi sonrası hastaneye kaldırılmıştır. gazi payesini sonuna kadar hak etmiştir, acil şifalar diliyorum.
türkiye'de bülent ecevit'ten sonra hayran olduğum ilk siyasi figür, ''ben bu şehrin ağaçlarının da vekiliyim'' diyerek şimdiden adını tarihe altın harflerle yazdırdı.
vekilim olarak vekillik kavramını tam anlamıyla yerine getiren milletin vekili.birkez daha gurur duyduğum insan.
yürekli adam. seviyoruz sırrı abi... *
  • /
  • 2