iphone

ilginç bir şekilde bağımlılık yaptığını düşünüyorum, şarjı bitince içime bi ateş düşüyor ki sormayın gitsin. app storedan ücretli uygulamaları indire indire kredi kartımın limitini eksilere düşürmüş şeytan icadı..seviyorum yinede ..

cnm

berbat bir tabirdir..nefret ederim.

coca cola

yaklaşık 10 senedir ağzıma koymamaya çalıştığım susuzluktan gebermeyeceksem ve yanımdaki tek sıvı cola değilse içmeyeceğim içecek.

yazın geldiğinin anlaşıldığı anlar

güneş kokusu. sabah saatlerinde beliren sıcaklıkla tava yapan enteresan bir koku bu. sabanları mahalle fırınlarından yayılan somun ekmek kokusu. ve balkonda sabahlayan sohbet manyağı meraklı teyzeler.

ve maalesef toplu taşımayı istila eden kokarca minvalinde yıkanmayan insanlar.

iç çamaşırı ile denize girmek

önce görsel;

sonra hikaye;

iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya atmış şöyle ki ;
"cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimin-dedir.
· niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

cornell üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...
soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayan-lar ise “en alçakgönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve dunning-kruger sendromu'nun metni yazıldı:
“işinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan 'yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
'eksiler’ kariyer açısından 'artıya’ dönüşür.
sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…
bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında 'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar..."
n'olur fazla mütevazi olmayın!...
"siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...
bence dunning ile kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, nobel yerine harvard üniversitesi'nin ig nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".
gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı bertrand russel'in bir sözüyle bitiriyorum:
“dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

kaynak: ephiass/sosyomat.com

onur yürüyüşünde iki kadının çırılçıplak soyunması

cennete giden erkeklerin cinsel uzuvları eğilmez hep dik kalır

cinsel uzuv hep dik kalacağına göre * bir süre sonra taşakları ağrıtır. hoş değil.

ayı sözlük itiraf

ablamın bilişimci arkadaşları sayesinde bütün yazışmalarımı ip üzerinden tüm veri aktarımlarımı denetlettirerek belgelerle aile meclisinde gay olduğumu kanıtlama gecesiydi sözlük. buna hakkı yoktu, evet özel hayata müdahaleydi ama "artık sen de rahatla biz de ve biz de seni destekliyoruz, yanındayız" demek için bunu yaptığını söyledi. kaldı ki garip olan şuydu annem ve babamın biz zaten biliyorduk sana sorup emin olmak istedik tavrı inanılmaz garip ama bir o kadar rahatlatıcı geldi. bugünden itibaren resmi olarak ailesine açık bir eşcinselim ve çok garip bir his. yılın en uzun gecesiydi hakikaten. çok değişik bir his ilk kez bu evde kendimi kendim gibi hissedip ailemin beni "gerçek" ben olduğum için sahiplendiğini ve sevdiğini anladım.

(bkz: ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi)

geğirerek konuşan erkeğin amacı

çocukken, geğirerek sertab erener'in everyway that i can şarkısının nakaratını okumuştum. nasıl yaptım hala şaşkınım. onun dışında çok yemek yedikten sonra bazen istemsizce gelebiliyor. tabii komik değil. utanç verici.

frances ha

noah baumbach'ın yönetmenliğini yaptığı ve dünyanın en tatlı kadını olduğunu düşündüğüm greta gerwig'in başrolde oynadığı içinizi ısıtan siyah beyaz film. greta gerwig, ethan hawke, julianne moore üçlüsünü 24 haziran da maggie's plan ile izleyebileceğiz. http://www.imdb.com/title/tt3471098/?ref...