tantuni yemek

mersinde bulunduğum sürece düzenli yaptığım enfes aktivitedir. sanırım 7-8 tane kült olmuş firma var ve hepsi ile de ahbap olduk sayılır. :) çift lavaş biftek, domates-soğanı pişmiş olsun da son sloganımız.
en lezzetlisini sırasıyla göksel, yaprak ve acı da yiyebileceğiniz mersin yemeğidir ancak ciddi anlamda doyabilmek için en az 3 tane tüketilmesi gerekir. *
hasan usta ve mert tantuniyi de unutmamak gerek! kusursuz bir lezzet, şiddetle tavsiye ederim!
göksel, doğan, hasan usta, yaprak.. benim de favorilerimdir :)
ibadet gibi birşeydir bu yazarken dahi elim ayağım titriyor hani böyle yeni gelin gibi hissettirdiğini bile iddia edebilirim.

mersin'de salih usta, mezitli'de doğanay'ın üstüne tanımam.
zevk icin yenmesi gereken tatlardan.
sevemedim ki hiç kendisini
lisede okuldan kaçıp sevgiliyle yenilen en güzel yemektir. haftaya bir aksilik olmazsa göksel'de tekrar yeyip o günleri yeni baştan yaşamaya başlatacak yemektir. (umarım göksel'den çıkıp tekrar mersinde'ki dalgakıranın kayalıkları arasında sevişelim demez. eşşek kadar adamlar olduk, yüreğimiz liseli gibi atsa da.)

mersin'de göksel tantuniden yemedikten sonra kimse tantuni yedim demesin. göksel'in dışında ekmek arası kavurma gibi bir şey yemişsinizdir sadece.
mersin'de yemenin şahane olduğu, istanbul'da da emine ana tantuni ile yapılabilecek aktivite.
birisi yazmış, ne güzel günlerdi... liseden kaçıp tantuniciye dönerciye gitmek.
bizim dönemler döner daha revaçtaydı, dershanelerin yanına ikili üçlü dizilirlerdi. onlardan biraz daha uzakta kendi halinde bir tantunicimiz vardı. ragıb abi. hep bize boldan boldan koyardı, biz de hep ona giderdik beş arkadaş. sonra eşi intihar edince dükkanı kapatıp bosna'ya yerleşti. sanki bizden de bir şey koparıp gitti. bir daha hiçbir tantuni onunkiler kadar güzel tatmadı bana.
o beş arkadaştan ikisiyle arada görüşürüz. bana gelirler, tavada yufka ekmek ve tantuni yaparım. ragıb abi gibi bol bol koyarım. ve tabii ki olmazsa olmaz domatesi üstünde. yanına da bol sumaklı soğan. ragıb abi manaklarımızın içine maydonoz koymamıza kızardı. piç ettiniz manağı diye. maydonoz koymayız o yüzden.
gençlik güzel şey be. öyleydi yani, eskiden.
roka bu işin temel notasıdır
yerken ağız kenarından çeneye kadar akan, peçete ile durdurulmazsa t-shirt ve pantolona kadar damlayan tantuni yağının seksiliği. yıkasanız da çıkmıyor o yağ, o yüzden peçetelerinizi kolay ulaşılabilir yerde tutunuz.
üniversite cadddesi ve dersaneler sokağındakiler iyidir.
iştahımı kabarttı bu başlık, baya olmuş yemeyeli onu fark ettim.