spyro 3 year of the dragon

spyro serisinin üçüncü oyunu. bence en eğlenceli oyunu budur spyro'nun. ayrıca en tuhaf karakterleri, mekanları ve atmosferi barındıran oyundur bana göre. oyunda spyro'dan başka karakterleri de yönetirsiniz ve bu karakterler de yeterince psikopattırlar.

spyro: sevimli ejderhamız. "bir oyun karakterine nasıl bu kadar sempati duyulur ki" sorusunun yanıtı.

sheila: kanguru. biraz hantaldır ama kodun mu oturtuyor. tema müziği:


sgt. byrds: tuhaf bir kuş. asker olmasının(!) verdiği psikopatlık da var. neden asker gibi davranıyor çözemedim. ilk kez kafesinden çııkarttığımızda yanında bir roket vardır. spyro, neden roketi kullanıp kafesten çıkmadığını sorar. byrds ise bu roketi bunun için saklıyorum deyip, moneybags'i bombalar. byrds'i kafese koyan, bu ayıdır. tema müziği:


agent 9: maymun, ama elinde lazer silahı var ve konuşması gayet akıllı bir insan gibi. tema müziği en sevdiğim:


bentley: bir yeti. bu karakter hakkında çok fazla şey hatırlamıyorum açıkçası. tema müziği:


ayrıca oyunda bize çok yardımı dokunan hunter adlı bir çita da var. çok sevimli de bir şey. bazı bölümlerde kapalı kapılar olur. önüne gelince müzik susar. önünde de not olur, "spyro benim bilmem neyde işim var, sonra gelicem -sheila-" falan diye. oraya gelince "acaba içeride ne var lan" diye merak edersiniz. genellikle orada küçük oyunlar olur. ya da normal bölüm de olabilir.

oyunun müzikleri çok iyidir. psikolojik tedavi* görevi görebilir hatta. en sevdiklerim:

(en sevdiğim)
(bu da en sevdiğim)

oyunda bir de moneybags adında bir ayı vardır. bu şerefsiz, sizin ilerlemeniz gereken yerleri bir şekilde kapatmıştır ve açmak için sizden para ister. bir de utanmadan espri yapar, "ah canım spyro'm, o paracıklarını almak için bunu yapmam gerek" gibi şeyler saçmalar. sheila'yı salmak için para istediğinde para vermeyi kabul etmezseniz "boşver üzülme spyro, zaten prenses onu perşembe günü idam edecek, kurtuluyor yani" tarzında şeyler söyler. gıcıktır.

oyunu emulatör yardımı ile bilgisayarınızda oynayabilirsiniz; bir de kol taktınız mı tam olur. ama oyunun şöyle bir kötülüğü vardır. spyro yapımcıları, spyro 2 ripto's rage'in satış rakamlarından memnun kalmamışlar ve sonraki oyunun korsan dağıtımını engellemek için checksum eklemişler oyunun kodlarına. checksum ne diye soracak olursanız, kısaca, herhangi bir data üzerinde birtakım algoritmalar uygulanır ve bunun sonucunda her dosyaya özel* bir değere sahip olunur. işte bu değer checksum değeridir ve dosyanın değişip değişmediğini kontrol etmek için kullanılır. oyunu kıranlar tabi ki bu dosyaları değiştiriyor ve bunun sonucunda checksum kontrol eden kodlar harekete geçiyor. böylece, oyun saçma sapan ilerliyor. örneğin birinci bölümü bitirdiğinizde, ikinci bölüme geçmek için kullanılan nesne, oyunda görünmüyor. ya da ikinci bölüme bir şekilde geçtiğinizde, bu bölümü de bitirip üçüncü bölüme geçtiğiniz zaman sizi oyun ikinci bölümün boss'una atıyor ve onu yenince de birinci bölüme yolluyor. üçüncü bölüme geçirtmiyor, vb. bu şekilde gıcıklıklar yapıp, zevk almanızı engelliyor oyun. bu nedenle de rahat rahat oynayamıyorsunuz bu oyunu. yani internetten indirdiğiniz iso'ların çoğunluğu hatalı çıkıyor. ben düzgün bir iso bulamadım. "e nasıl oynadın o zaman oyunu, her şeyini biliyorsun" diye sorarsanız, nasıl oynadım ben de bilmiyorum. en son bölüme geldiğim zaman boss'a gidememiştim, oyun beni ikinci bölüme atmıştı.