suicide squad

dc sinema evreninin yeni hedefi olan inanılmaz eğlenceli çizgi roman serisidir. amanda waller tarafından yürütülen ve hükümetin gizli bir kolu olan a.r.g.u.s.'un hapse düşmüş villainlara ikinci bir şans vererek büyük tehditleri ortadan kaldırmak için task force x'i, yani suicide squad'ı, kurmasını ve ardından gelişen olayları anlatır. amanda waller hapisten çıkardığı villainların omurgasına bir bomba yerleştirir, böylelikleri itaatsizlik yapamazlar. bir nevi hero konumuna geçmiş olurlar yani. villain kadrosu zaman zaman değişse de yeni suicide squad kadrosunda deadshot ve harley quinn mutlaka oluyor. zaten filmde de başrolü kapmışlar.
filmi 2016'da, batman v superman: dawn of justice'ten dört ay sonra vizyona girecek. açıkçası fail cast seçimlerinden dolayı dawn of justice beklentimi düşük tutuyorum. ama suicide squad jared leto, will smith ve margot robbie üçlemesiyle baya heyecanlandırıyor insanı.
suicide squad ekibi hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz batman: assault on arkham adlı animasyon filmini izleyebilirsiniz. batman'den çok suicide squad filmi sayılır zaten.
fragmanı ağlatmış filmdir. o nasıl harley, o nasıl joker öyle? bu kadar mı sağlam olur bir filmin castingi? jared leto zaten dünden kabulümdü de margot robbie konusunda şüpherim vardı. sikip attı kadın o şüphelerimi. fragmandaki her mimiğinden gif yapıp internetteki her diyaloğumda kullanmak istiyorum.
yalnız bir sıkıntı var, yılların harley quinn fanı olarak yerimi orta okullu emolarla paylaşmak istemiyorum. zaten şu son yıl iyice popülerleşti harley daha da düşmesin artık hayranların yaş kitlesi.
ikinci fragmanıyla hoplatmış filmdir. küçükken power rangers izleyip kendimden geçerdim ona döndüm şu an.şu an hayattaki tek amacım suicide squad'ı imax'te izleyene kadar hayatta kalabilmek. sonra ölsem de gözüm açık gitmem.
edit: ay wonder woman var daha yok ölmiyim ben geri aldım.
vuhuuuuu allahüekber nidası ile fragmanlarını seyrettiğim 2016 yılının şimdilik warcraftı ile beraber beklediği 2/3 filminden biridir... efsane olacaktır diye tahmin etmekteyim
vuhuuuuu allahüekber nidası ile fragmanlarını seyrettiğim 2016 yılının şimdilik warcraftı ile beraber beklediği 2/3 filminden biridir... efsane olacaktır diye tahmin etmekteyim
torrent'e düşünce izlerim, onun dışında gram önemsemediğim yapım.
son fragmanı da yayınlanmıştır. artık film kötü bile olsa bu fragmanlarla hatırlatacak kendini. ağustosta görüşmek üzere.
filmi daha izlemedim, elbette izleyeceğim ama yapılan yorumlara baktıkça hem filmin kendisine hem de dc'nin sinema evrenine olan inancım gittikçe kayboluyor. biliyorum, rotten tomatoes'u ciddiye almamak lazım falan ama çoğu bağımsız eleştirmende kurgunun ne kadar boş olduğundan, joker'in ne kadar gereksiz olduğundan bahsetmek için sayfalarını harcıyorlar. zaten jared leto ve sette yaptığı salaklıklar sebebiyle bir antipati vardı üzerimde, şimdi iyice arttı.
henüz ülkemizde vizyona girmese de, yabancı basından gelen hemen hemen neredeyse tüm yorumlar filmin beklenenin çok altında-kötü olduğu yönünde. kadroya ve yayınlanan trailerlara bakıp ne kadar kötü olabilir denilse de, altında yatan sebep stüdyonun kararı olarak geçiyor. yayınlanan bohemian rhapsody trailer'ıyla herkesin ağzına açık bırakan film, stüdyonun mali/gişe korkusuyla çizilenin/izlediğimiz trailerların dışında kurgulanmış (anladığım kadarıyla) ve bu yüzden de kötü olduğu söylenmekte.
fragmanlarda gösterilen birçok joker sahnesinin kesildiği söyleniyor filmde. çok üzüldüm tabi ama filme olan güvenim hala tam. fanlar için yapıyoruz dediler, fanlar beğendi. ben nerdgasm olarak çıkacaksam diğerleri çok da umrumda değil açıkçası. oyuncuların eleştirilere gösterdiği orta parmaklara iyi güldüm ayrıca. bir orta parmak da benden gelsin. *
yukarıda bu filmi savunduğum o entry var ya, işte o entry götüme girsin. yaşadığım en büyük hayal kırıklıklarından biriydi suicide squad. ki ben atarlı giderli ölümüne dc fanboyu bir insanım düşünün. kendisini savunmam için birazcık bile pay vermedi film bana. dawn of justice'te de göze batan hatalar vardı ama büyük resme bakınca kesinlikle laf söyleteceğim bir film değildi.

--- spoiler ---

suicide squad'a gelince, bir filmin her detayı mı yetersiz ve gereksiz olur?
-bakın cast harika: margot robbie, will smith, viola davis, jared leto hepsi cuk oturmuş, hepsi de ellerinden geleni yapmışlar. ama bu arkadaşların diyaloglarını yazanlar mesela embesil. hiçbir espri mi komik olmaz? hiçbir diyaloğun mu mantığı olmaz? joker mesela niye girdi bu filme, ne yaptı, ne gerek vardı?
-enchantress ne? niye villain? öyle aptal, yüzeysel, klişe villain mı olur? cw dizisi mi bu?
-soundtrack -caps lock açık- efsane -caps lock kapalı- fakat birçoğu sahnelere uymuyor. o soundtracklerin girmesi gereken yerlerde klişe aptal kahraman müzikleri çalıyor mesela. niye lan niyee?!
-suicide squad, intihar timi, dünyanın en tehlikeli villianları, psikopatlar, sosyopatlar... filmde kan yok. filmde küfür yok. film cıvıl cıvıl. taşak mı geçiyorsunuz? açın batman: assault on arkham'ı, öğrenin nasıl yazılır bir suicide squad senaryosu.
-ve bu editingi kim yaptı ulan? bizim bitirme projelerimiz daha profesyonel görünüyor yemin ediyorum ya. movie maker'da düzenlediğim klipler bundan daha sağlıklı duruyor.
sonuç olarak bu ekiple sıçıp batırmak imkansıza yakınken büyük bir başarıya imza atarak sıçıp batıran warner bros'a selamlar.
ekleme: sadece harley ve joker'ın flashbacklerinde biraz gaza geldim, onların da yarısı kesilmiş zaten. ultimate edition, director's cut gibi bir şey çıkmazsa adını bile hatırlamayacağım filmin, darkseid üzerine yemin ederim.

--- spoiler ---
filmle ilgili en büyük problemim (eğer okuduklarım doğruysa) joker ve harley ilişkisinin "trajik bir aşk hikayesi" olarak gösterilmesi. umarım yanılıyorlardır demekten başka yapacak bir şeyim yok, özellikle de margot robbie'nin ropörtajlarında harley'in şiddet gördüğünü çok net bir şekilde söylemesinden sonra. ha tabi, şiddeti yine gösterip "trajik" kılabilirler ama aslında trajik mi? hayır. sadece iğrenç.
iyi ki sinemada izlemediğim film. çünkü tahmin ettiğim gibi köpekbalığı/pirana filmleri bile daha güzel. sadece soundtracklerinin hakkını yemeyeceğim,jared leto'yu ekranda görmek dışında hiçbir şeyi güldürmedi, bizımla deyılsın puddin.
yerden yere vurulacak kadar kötü değil ama yavan, vasatın biraz üstünde. böyle bir kadro, aylardır yapılan onca tanıtımla beklenti epey yüksekti. çizgi romanları çok detaylı vs bir şekilde bilmiyorum ama 130 dklık filmde her şey bana çok hızlıca, olduya bittiye getirildi gibi geldi. ne ara takım toplandı, kim hangi tarafta düşman kim derken hoop çözümleme finalle biraz kursakta bırak hevesimi. müzikler ve espriler güzeldi, bunda da harley'in göze sokulmasının etkisi büyük.

bir de cara'yı her ne kadar sevsem de yok yani, rol yapamıyor. kaldı ki, bütün filmdeki esas kötü adam olması da filmi çekilmez hale getiriyor böyle olunca.
filmdeki tek güzel şey şu sahneydi:


sevdin mi böyle seveceksin.*