taksim meydanı

50 sene önce dünyanın sayılı güzel meydanlarından olan tahribat ve göç sonucu günümüzde ortadoğu gazinosuna dönüşen alan.
geçtiğimiz yıllarda çok büyük oranda katılımla gezi direnişinin merkezi haline gelen meydan. her yıl 1 mayıs için de adres olarak seçilmesine rağmen, gösteri yapılmasına izin verilmemektedir.
türkiye'nin en ünlü ve en çok bilinen şehir meydanı.istanbul'un ,türkiye'nin hatta son yıllarda ortaoğunun bile kalbinin attığı yer. simit sarayıyla ünlüdür.*
(bkz:bir çark alanı olarak simit sarayı)
(bkz:taksim simit sarayı)
birisini o kadar çok sevmiştimki, bu meydanın tam ortasında, kimseye aldırış etmeden dudaklarına yapışmıştım. normalde çekinen bi insanım böyle şeylerden ama o an babam gelse, ya bi dur gözünü sevim derdim. aşık olmak çok güzel lan. manyağa bağlıyosun.
harfiyat olmus taksim taksim
özgürlüğü en iyi hissedebileceğin yer istanbulda. artık öyle mi bilmiyorum gitmiyorum. arap göçü mahvetti oraları.*
artık düm düz bir betondan ibaret, geceleri alengirli kırmızılı ışıklar saçan gösterişsiz zevksiz direklerle ve kafaları delik deşik araplarla dolu bir hale gelen eski istanbulun kalbinin attığı yer. istiklal caddesinde bir yıldan fazla zamandır devam eden eziyetin sonucunda ortaya çıkan güzel iş az da olsa kurtarıyor durumu. ama 'ahh nerde o eski taksim-istiklal' deyip iç geçiriyoruz anca.

bu durumun bir diğer olumsuz yanı da kadıköy, beşiktaş, karaköy gibi şehrin diğer eğlence merkezlerinin dinamiklerinin değişmesidir. kadıköy'de son birkaç yılda olmadığı kadar çok disco ve gece kulübü açılması ve çehresinin bozulmasıyla sonuçlanmıştır bu durum.

saç ektiren araplar için
(bkz: trypophobia)