the fall

tarsem singh'in 2006 yılında çektiği filmi. masalsı ve fantastik havasıyla, fotoğraf karesinden çıkma sahneleriyle tam bir başyapıt.
başrollerde lee pace, catinca untaru ve justine waddell var.

--- spoiler ---
1920'lerin los angeles'inde bir hastanede müşahade altında bir adam var. filmlerde dublörlük yapan bu adam, roy walker, aynı hastanede yatan alexandria adında küçük bir kızla tanışıyor. alexandria'ya bir hikâye anlatmaya başlıyor isminin nerden geldiğini anlatan. roy walker'in alexandria'nın güvenini kazanıp ondan yapmasını isteyeceği bir şey de var: ona morfin getirmesi. böylelikle intihar etmeyi düşünüyor roy.
roy walker hikâyeler anlattıkça anlattığı olaylardaki bütün kahramanlar olanca ihtişamları ve masalsılıklarıyla arz-ı endam eylemeye başlıyorlar filmde. ve böylelikle gerçek ve masal arasındaki o ince çizgide dans etmeye başlıyorlar.
--- spoiler sonu ---


1981 tarihli bir bulgar filmi olan yo ho ho'nun senaryosu üzerine kurduğu temelle yola çıkan the fall, sinematografik açıdan oldukça doyurucu bir film. masalsı atmosferine ek olarak dünyanın farklı farklı yerlerinde çekilen sahneleriyle de tam bir görsel şölen ortaya koyuyor.
filme sahne olan nefes kesici yerler arasında ayasofya, sumatra adası, tac mahal gibi yerler var.

fragman:
bir kaç hafta önce, tam olarak tecavüz-final haftasında bıkmadan usanmadan ve istemeyerek ama yine de yeniden kendimi tekrarlamayı göze alarak altı kere tamamen, üç kere de beğendiğim sahneler olmak üzere 9 kere izlediğim film. ilk izleyişimde ağladım. ikinci izleyişimde burkuldum, dövündüm, üçüncü izleyişimde sistem eleştirisi dördüncüde fikir akımlarını birleştiriciliği... derken çok şey öğrendim. ağlamak istediğimde artık yeşilçam dışında bir filme daha sahibim. üstelik yabancı. ecnebi. onlar da insanmış. gırmızı gulaklı dişlek dafşanıma o filmi şiddetle baskıyla zorla ve zulümle bana izlememi tavsiye ettiği için razıyım, şükranım, ve şakirim. şakir ne demek bilmiyorum o denli memnunum ondan.

bir de şu sosla tavsiye ederim: bir müddet önce sevgilim dediğiniz kişiden ayrılıp da her şeye rağmen ağlamak arzusundaysanız lütfen izleyiniz. pişman olmayacaksınız.
düşmezsen anlayamazsın, öğrenemezsin dediğim başlıktır. nasrettin hoca ne demiş: "eşekten düşeni eşekten düşen anlar".
2013 yapımı bbc 2 dizisi. türü polisiye ve gerilimdir. baş rollerinde gillian anderson ve jamie dornan oynamaktadır. evet, jamie dornan'ın oynadığı yapımlar listesinde olmasaydı izlemezdim. ama 2 sezonu üst üste izlemem jamie dornan 'ın değil, tamamen dizinin başarısıdır.
izlediğim en tatlı filmlerden biridir. ağlatır, güldürür, düşündürür, bir daha ağlatır. bir çocuk için hayal dünyasının her şey demek olduğunu gösterir film. tekrar tekrar izlenilesidir.