the fall

tarsem singh'in 2006 yılında çektiği filmi. masalsı ve fantastik havasıyla, fotoğraf karesinden çıkma sahneleriyle tam bir başyapıt.
başrollerde lee pace, catinca untaru ve justine waddell var.

--- spoiler ---
1920'lerin los angeles'inde bir hastanede müşahade altında bir adam var. filmlerde dublörlük yapan bu adam, roy walker, aynı hastanede yatan alexandria adında küçük bir kızla tanışıyor. alexandria'ya bir hikâye anlatmaya başlıyor isminin nerden geldiğini anlatan. roy walker'in alexandria'nın güvenini kazanıp ondan yapmasını isteyeceği bir şey de var: ona morfin getirmesi. böylelikle intihar etmeyi düşünüyor roy.
roy walker hikâyeler anlattıkça anlattığı olaylardaki bütün kahramanlar olanca ihtişamları ve masalsılıklarıyla arz-ı endam eylemeye başlıyorlar filmde. ve böylelikle gerçek ve masal arasındaki o ince çizgide dans etmeye başlıyorlar.
--- spoiler sonu ---


1981 tarihli bir bulgar filmi olan yo ho ho'nun senaryosu üzerine kurduğu temelle yola çıkan the fall, sinematografik açıdan oldukça doyurucu bir film. masalsı atmosferine ek olarak dünyanın farklı farklı yerlerinde çekilen sahneleriyle de tam bir görsel şölen ortaya koyuyor.
filme sahne olan nefes kesici yerler arasında ayasofya, sumatra adası, tac mahal gibi yerler var.

fragman:
6 Entry Daha