the martian

her sene böyle uzay temalı sağlam fil çekilse tadından yenmez. fragmanda bir kaç sahne dışında tatminkar bir film olacağa benziyor. şimdiden sabırsızlanıyorum seyretmek için.
izledim ve düşüncelerim şöyle:

- her uzay temalı film artık birbirine benzemeye başladı

- bu benzerliklerin en büyüğü zor durumdan kurtulmaya çalışmak ve asla pes etme sloganını kafamıza çakıp durmak

- kurtulma hadisesindeki detayların sıradanlaşması ve 'aa şu filmdekine benziyor' hissi yaratması

- amerikalıların mutlaka başka bir dünya gücünden yardım alması (bu son zamanlarda devamlı çin oluyor)

- eğitim şart
üç kere izlerken uyuya kaldığım ve hala sonunu getiremediğim, merak da etmediğim sıkıcı film. *

edit: en sonunda sonunu getirdim. film iyiymis, ilk yarısı bayıkmıs *
matt demon ve jessica chastain'in kadrolu uzay film oyuncuları arasına katıldığının tescillendiği film. matthew mcconaughey'i de görseydim şaşırmazdım. ne zaman bilim kurgu izlemeye kalksam bir yerlerden fırlıyorlarmış gibi hissediyorum. uzayda geçen filmleri sevdiğimden ötürü bu kalitede 50 tane daha çekilse birbirine benzese de izlerdim heralde. o yüzden bu filmi de genel olarak sevdim açıkçası. tek başına mars'ta kalan birine göre fazla eğlenceli bir karakter çizmişler bir tek o gözüme battı. o psikolojik değişimi ve yalnızlığın yaratacağı yıpranma payını sıfıra indirmişler nerdeyse keşke öyle olmasaydı. yani film adına, mars güzel, uzay şahane, matt desen oh masalla (zayıflamış halini dublör oynadı diye varsayıyorum), kurtarma desen hollywood son saniye bomba imhası gibi desem yanılmam heralde. benim de keyfim yerinde birkaç arkadaş gelsin de bir film izleyelim diyorsanız tavsiye edilir.
bu arada filmi izlerken bir türlü kafamdan atamadım nasa'da yönetici olmak için ne okumak lazım acaba? filmdeki adam baya olaya yabancı gibiydi de.