the mist

frank darabont tarafından sinemaya uyarlanan sis adlı stephen king hikayesidir. fazla spoiler vermeden, sisin içinden çıkan garip yaratıklar ve süpermarkette mahsur kalan bir grup insanı anlatır diyelim. korku, gerilim, din fanatizmi, sürü psikolojisi gibi unsurları cesurca işler.
yaratıklar efekt olarak çok etkileyici olmasa da konuya odaklanırsanız daha çok zevk alırsınız, ancak sonunda çalan the host of seraphim ile mutsuzluktan mutsuzluğa da uçarsınız.
marcia gay harden bu filmde o kadar itici bir karakteri canlandırmaktadır ki kitaptaki kadın kadar sinir bozucu olmasa da bu rolü ondan güzel oynayan olmazdı heralde. stephen king eserlerinin uyarlanmasının zorluğu malum, buna rağmen ortaya muhteşem olmasa da güzel bir uyarlama çıkmıştır.
çok yavaş ilerleyen bir adet diziye sahip stephen king romanı.ilk sezonunu bitirmiş biri olarak filminden daha çok zevk almıştım. hatta son sahnesinden dolayı küçük bir depresyon da geçirmiştim. ikinci sezonu olur mu bilmem lakin olursa izlerim tabii ki.
romanı gayet sürükleyiciydi özellikle marketten dışarı çıktıkları kısımlar. çoğu stephen king romanı gibi sonunun belirsizlikle bitmesi insanı boşluğa sürüklese de filmin en büyük kazancıromanda olmayan sürpriz finaliydi.film sırf bunun için bile izlenir. syfy ın önceki stephen king uyarlaması haven gayet başarılıydı.o yüzden dizisinide ilk fısatta izlemeyi düşünüyorum.