tsai ming liang

reha erdem'in en sevdiği malezyalı yönetmen. ilk filmi ile sarsmıştır. ai qing wan sui (1999) eşcinsellik, yalnızlık, truffaut'tan oluşur biraz.
benim en zorlandığım ama en kıyamadığım yönetmendir.
yine benden başka kimsenin girdi girmeyeceği bir yönetmen sanırım, neyse ki hazineci sağ olsun, yalnız bırakmıyor,
bu yönetmeni çok seviyorum , kimilerine göre yaşayan en iyi yönetmen godard ve haneke der, ama bana göre yaşayan en iyi yönetmen tsai ming liang, ikincisi de roy andersson,

evet çok zordur izlemesi, hatta izledikten sonra " ben ne izledim, yarak gibi filmler" dersiniz, ama ne zaman anlaşılır,

ilaç mümessili iseniz misal, bir vergi dairesinde sarışın bir teyzeye laf anlatamıyorsanız, eve yorgun argın geldiğinizde tık sesi ile yalnız olduğunuzu anlayıp karpuza, patatese, belki de bir bibloya sardıysanız, o zaman dersiniz buna benzer bir film izledim, o zaman dersiniz " vive l'amour / yaşasın aşk " izledim dersiniz.

ya da lanet dünyada evsizseniz, sessizce tecavüzlere uğruyorsanız, ya da bir reklam panosunu saatlerce taşıyarak maaş alıp, artık konuşmayacağım böğüreceğim derseniz o zaman "jiao yu" izledim dersiniz.

bir emlakçı iseniz , çok zenginseniz, almaktan doyamadığınız sikik nesneler, kıyafetleriniz aslında yalnızlığınızı doyurmuyorsa, o zaman bir zamanlar ben "tsai ming liang" izledim dersiniz.

iyi uzun, sikik sanat filmi çeker liang. eşcinseller için "siz ne anlarsınız sanat filmi, siz ancak sikişirsiniz" e inat, filmleri eşcinsellere adar, onları anlatır, ona inat eşcinsel aşkları anlatır.
bize özeldir.