varikosel

bu hastalığı askerlik yıllarımda sıkça duymuştum. pek araştırma şansım olmamıştı, bir kaynak testislerde görülen bu hastalığı bu şekilde anlatmış;

----

tüm erkeklerin % 15 kadarında ve kısırlık sorunu ile başvuranların % 40'ında saptanan varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme) en sık rastlanan ve mikrocerrahi ameliyat sonucu en başarılı sonuç aldığımız kısırlık sebebidir. varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar; sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etki sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.

varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında oluşan varisli damarlardır. varikosel sol tarafta daha sık görülür. önemi kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayıdır. hastaların ağrı olmazsa da testisteki sperm hücrelerini bozacağı için tedavi olmaları gerekmededir.20-30 yaş grubunda en fazladır. hiç belirti vermeyen varikoseller de vardır.

kaynak: bilim ve sağlık

----
taşaklarda ki sperm dünyasını barındıran salakça bir tabirle koç yumurtası olarak tabir edilen yumruların çevresinin damarlanmasıdır. hmm damarlı damarlı ne hoş dediğiniz şey aslında bir nevi taşak varisidir ve en kısa zamanda ameliyat olunması gerekir. ameliyatı kolaydır, ameliyat olmazsanız sol taşağınız zaman ilerledikçe acı vermeye başlar, sperminiz çıkamaz olur ha. genelde sol taşakda görülür.
bu rahatsızlıkta, genişleyen damar nedeniyle daha az oksijen alan testis, daha az sperm üretir hale gelir.
sol yoldaşımda yıllardır var olan bir varis türüdür. 20li yaşlarımda konulmuş bir teşhistir.
fakat, doktorların iddia ettiğinin aksine, bugüne dek ağrılı bir rahatsızlık vermemiştir.
ehliyet için sağlık raporu almaya gittiğimde daha önce kimsenin testislerine bakılmamasına rağmen benimkilere neden bakıldığını çözemesemde, bu olaydan dolayı öğrendiğim rahatsızlığımdır. doktorun oğlum bunlar çok büyük hiç mi fark etmedin diye soruşu, taşak gördüğüm mü var diye kür atışım efsanevi yalanım olarak hayatım boyunca hatırlayacağım.