voyager

nasa'nın 1977'de jüpiter ve satürn'ün fotoğraflarını çekmek amacıyla uzaya fırlattığı iki adet uzay aracını kapsayan keşif ve araştırma projesidir. gezegenleri inceleme projesi aslen 80'li yıllarda büyük ölçüde tamamlanmış ve proje ikincil amaç olan dış uzayın keşfi aşamasına ulaşmış durumdadır. voyager 1 güneş sisteminin dışına çıkmayı başaran ilk insan yapımı nesne olarak yıldızlararası uzaya 2012 yılında erişmiş ve yoluna halen devam etmektedir.

aracın içerisinde uzaydaki zeka sahibi başka canlılara ulaşma ihtimali düşünülerek dünya ve insanlar hakkında bazı bilgiler yerleştirilmiş ve çeşitli milletlerden selamlama içeren ses kayıtları eklenmiştir. türkiye'den alınan ses kaydına şu adresten ulaşabilirsiniz. http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/l...

dönemim abd başkanı carter'ın şu sözleri de aracın taşıdığı mesajlar arasındadır: bu, uzaktaki küçük bir dünyadan bir armağandır; seslerimizden, bilimimizden, görüntülerimizden, müziğimizden, düşüncelerimizden ve duygularımızdan oluşan bir hatıradır. bir gün, karşı karşıya olduğumuz problemleri çözmüş olarak, bir galaktik uygarlıklar topluluğu'na katılmayı ümit ediyoruz. bu kayıt, ümidimizi ve kararlılığımızı ve engin ve ürkütücü bir kainat'taki iyi niyetimizi dile getirmektedir.

voyager 2010 yılında öncekilerden farklı ve henüz sırrı çözülemeyen bir takım mesajlar gödermiştir. stephen hawking ve carl sagan dünyanın konumu ve insanların durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi veren içeriğin sakıncalı olduğunu, daha zeki bir uygarlığın daha iyi niyetli olacağına dair düşüncenin dayanıksız olduğunu söylemişlerdir.
fransa çıkışlı ubuntu temel alınarak hazırlanmış xfce masaüstü kullanan bir linux dağıtımı. geliştiriciler xfce'nin zayıf yanı olan görsellik kısmını bir hayli elden geçirerek oldukça estetik ve işlevsel bir sistem ortaya çıkarmış ve son kullanıcı için gerekli olan bir dizi programı da ekleyerek kullanıma hazır hale getirmişler. en güzel yanı da xfce masaüstü ile birlikte isterseniz gnome shell ya da kwin gibi pencere yöneticilerinin çeşitli efektlerini kullanabileceğiniz bir seçenek yelpazesi sunuyor olması.

ilgilenenler şu adresten edinebilir http://voyagerlive.org/
türkiye'nin ilk seyahat rehberi solaganıyla 10 yılı aşkın süredir yayınlanan oldukça kapsamlı bir seyahat dergisi.
star trek evreninde geçen diziler kervanından bir halka.

1995-2001 arasında yayınlanan ve bir sebepten bilinen uzayın dışına fırlayıp esrarengiz yerlere savrulan voyager isimli gemi ve mürettabatın başından geçen maceraları anlatan bir yapımdır. star trek serilerinde önemli yer tutan politik meseleler bu dizide bir nebze daha geri plandadır ve aksiyon tarafı ağır basmaktadır. 90'lı yıllarda çeklimesine rağmen efektler de oldukça iyidir, göze batmaz