yezidilik

inananların çoğunun kürt olduğu ortadoğu kaynaklı bir din. türkiyede zamanla azalmıştır günümüzde yok denecek kadar azdır. çoğunluğu avrupaya göç etmiştir. dinin tanrısı azdadır. insan karşısında eğilmeyen meleğin tanrı tarafından sınandığına ve asil bir şekilde bu sınavdan başarı ile geçtiğine inanırlar. böylece tanrı( azda) dünya düzenini sürdürme yetkisini " düşmüş melek" e vermiştir.
sönmesine izin vermedikleri bir ateşleri vardır. tabi günümüzde böyle bir durum kalmamıştır. amin maalouf semerkant kitabında * bu dinden ve yaşadıkları topraklara sahip imparatorluğun müslüman olması ile birlikte karşı karşıya kaldıkları sorunlardan bahseder. *
hala batman mardin gibi şehirlerde yaşayan azınlıktaki din.marul yemek horoz yemek şeytan adını anmak haramdır.sünnet olurlar müslümanlar gibi.bir çok azınlık gibi kendilerini saklarlar.sabah akşam güneşe dua ederler.hepsi kürt olmasına rağmen müslüman kürtler ve araplar tarafından çok zulüm görmüşler toprakları yağmalanmış malları ellerinden alınmıştır.ırakın laleş kentinde hac merkezleri vardır.

edit:kelimenin aslı êzidîliktir.*
kerbela'nın sorumlusu yezid ile ilgisi olmayan, bambaşka bir halkın adıdır.

(bkz: ezidiler)