yirmi yaş dişi

en son süren dişler olmaları dolayısıyla pek önemsenmeyen ve kolay çürümelerine zemin hazırlanan diş grubu. 20 yaşından itibaren ağızda görülmeye başlayan dişler bazen sürpriz bir şekilde ileriki yaşlarda* protez altından size göz kırpabilir.*
toplumun en az yüzde yetmişinde çeşitli pozisyonlarda gömük kalan, evrimleşme sürecinde çok da ihtiyacımızın kalmadığı, bir çok anatomik anomalililk gösteren üçüncü büyük azı dişi.
o size çektirmeden siz onu çektirin.
wisdom teeth olarak da bilinen allahın belası dişler. hayır bekle, haftaya da çıkabilirsin. kaçmıyoruz ulan. hafta hasta bir de bunun acısını çekmek çok çok daha acı sayın suserler.
ben bunun varya bunun taaaa amına koyayım. gençliğimin katili. şerefsiz. her şey ince bir sızı ile başladı. git gide deli gibi bir ağrıya dönüştü.

ilk gün; dershanedeyim. feci bir ağrı. eve erken döndüm. ağrı kesici aldım yok geçmiyor. susadım su içeyim derken suyun ağrıyı geçirdiğini farkettim. tabii ki sadece 8 saniye filan. akşam oldu yanımda su bidonu. uykuya dalıcam ağzımda su ağzımdan aşağı akıyor. ben ağrıyla uyanıyoru. uyku dediysek 8 saniyelik uykular. tam ızdırap.

ikinci gün: dershaneye gitmedim. baba aldı beni dişçiye götürdü. şerefsiz dişçi. çürük var deyip dişime dolgu yaptı. iğne vurdu uyuşmadı diyorum uyuşmuştur uyuşmuştur o diyor. allahın denyosu. canım nasıl yanmıştı. dişçiden çıktık ben hala aynı ızdıraptayım. yanımda su bile yok. babamla babamın çalıştığı hastaneye geldik. bi doktor teyze vardı. elini ağzıma soktu ve direk teşhis. 20 lik dişi çıkıyo ağrı yapan o. çıktık bi tıp merkezine gittik. adam filmini çekti gösterdi. dedi alırız iltihap kurusun. ii dedik. benim ağrı geçmiyor tabii o sürelerde. elimde su şişesi. akşamı misafirliğe gittik. benim elimde su bidonu. allahtan yakın akrabaydılar da bidonla gidebildim. gece sabaha yine uykusuz. gece 6 tane apranax içmişim. babam sabah aklımı alıyodu. intihar mı ediyosun oğlum manyak mısın sesleri yankılanıyor. ölsem daha iyi aq lan dedim adama içimden. iyiki ölmemişim. daha bi adamla bile sevişmemişim o zamanlar. yazık olurdu.

üçüncü gün; aynı şekil devam. deli gibi bi ağrı gün boyu. tabii o kadar su içince işeme manyaklığı. durmadan tuvaletteyim. yemek yerken su içiyorum. açım deli gibi ama yediğimden bi şey anlamıyorum. babam acıdı bana hastaneye götürüp en kuvvetli ağrı kesiciyi götten dayadılar. ağrı kesti mi sizce? tabii ki hayır. sabaha su bidonum ve ben sarılarak seviştik.

dördüncü gün: yine ağrılar devam ediyor. eve misafir geldi. benim surat bembeyaz. uykusuzum, yorgunum bitiğim. misafir oturma odasında oturuyor ben de mutfağa geçtim. ha bi de o gün dershaneden aradılar oğlunuz gelmiyo diye. ben evdeyim rahatsızım annem burda vereyim mi ona söyleyin dedim. kadın tamam tamam dedi. hehe. neyse akşamı mutfakta tv izlerken dalmışım. su içmiyorum ve dişim ağrımıyor. sonra birden farkettim ağrımın olmadığını. dk 90 da gol atmış feyyaz uçar edası ile oturma odasıne koştum. ağrımıyooooooooooo ağrımıyoooooooooo diye bağırıyorum. gece bi uyudum varya offffffff. özlemişim.

amına koduğumun gereksiz dişi 7-8 ay önce de bana çürük ağrısı çektirdi. 60 lira bayılıp çektirdim. kurtuldum.
en uzun entrymi yazdıran başlıktır ayrıca. resmen insan vücudunun bugı. defo.
"yirmi yaş dişi" görünce, ağızda bulunan yirmi yaş dişi yerine, yirmi yaşında olan bir dişi düşündüğüm için kendimden iğreniyorum şu an.

evet.

benim beynim çalışmayı bıraktı sanırım, libidom idare ediyor algı işini.
bir tanesi ilerleyip diger dis kokune dogru baski yaptigi icin cerrahi mudahale ile cekildi. gomuk disin bir ondeki dis ve cene kemigi ile arasinda sikisik kalmasi sonucu tam 2 saat devam ettigini hatirliyorum adamin cenemin icindeki disi tutup cekmeye calisip aletin yeterli gucte olmamasi sebebiyle.

sonunda cene icindeki disi ikiye bolup cikardi parca parca. bu sirada da diyor ki "hmm cene kemigini goruyorum onu da yontabiliriz biraz bu da olmazsa"..

lan kasaba mi gittik disciye mi belli degil, o siralar yas da 19 civari hani mental olarak panik yaratmamasi icin hicbir sebep yok.
tamamen gereksiz. insana eziyet ve acı dışında bir şey vermeyen diştir. hepsini çektirip kurtulduğum için memnunum. zira diğer dişlerinizin şeklini ve çene yapınızı bozmakla kalmayıp bir de geceleri sizi uykunuzdan uyandıran acılara sebebiyet vermektedir. o yüzden kurtulmak en iyisi. bana kalsa en arkadaki azı dişleri bile gereksiz.