12 ocak 2016 sultanahmet meydanındaki patlama

istanbul valiliği'nin resmî açıklamasına göre 10 ölü, 15 de yaralı var. 11.30 itibariyle yayın yasağı getirildi. birkaç dakika öncesine kadar periscope'de olay yerinden yayın yapan biri vardı; az evvel yayını bitirdi: 3ca4f

'further reading' olarak, ezgi başaran'ın daha bugün radikal'de kaleme aldığı yazı okunabilir:
http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ezgi-...


türk kanallarından takip edemeyeceksek;

the guardian. ara ara update ediliyor:
fc037

mirror:
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/...

telegraph:
http://ayisozluk.com/lnk/a27897


ekleme 1:
retee'nin açıkladığı üzre, canlı bomba suriyeliymiş. 'suriyeli' deyip, olayı flulaştırmaya çalışmak da gerçekten çok zekice bir hareket. aferin.
(bkz: ışid)


ekleme 2:
retee'nin konuya açıklama getirmek yerine, yine başka başka taraflara kanalize olup laf salatası yaptığı konuşmasının canlı yayını için;
http://www.trthaber.com/canli-yayin-izle...
temcit pilavıyla çok iyi gidiyor gerçekten.
hendek dedi, saldırgan dedi, akademisyenlere bile yürüdü lan! patlama ile ilgili bir şey yok. negzel.


ekleme 3:
teröristin kim olduğuna dair açıklamalar da geliyor.
doğum yılı: 1988
doğum yeri: suudi arabistan
isim: nabil fadli

soru ise şu:
patlayan teröristten birkaç saat içinde secere çıkarabilmeyi başaran istihbarat, bu eylemi nasıl önleyemedi?
a) takip altındaydı ama uçtu-gitti
b) o tarafa bakmadığımız bir anda yapmış :/
c) ülkeye giriş-çıkışlar meme yaptı
d) pekaka, amerika köpekleri, israil dölleri, rusya piçleri, mossad, noam chomsky, slavoj zizek akademisyenleri, afedersiniz ermeni hınçak çeteleri.


ekleme 4:
devlet kademeleri arasındaki iletişimsizlikten bahsetmemişim. uzun paşa, suriyeli diyor; sonra suudi arabistanlı açıklaması geliyor. istihbarat ve haber kirliliği böyle bir şey demek. korkuyorum ki en sonunda " sultanahmet'te deri kıyafet giyen avrupalı turistler türbanlı bacılarımıza işediler :(" denecek. hey gidi!


ekleme 5:
ölü sayısı 11 olarak geçmeye başladı ve a.d., teröristin ışid üyesi olduğunu açıkladı.
http://tr.sputniknews.com/turkiye/201601...
hiç şaşırmadığımız gibi yüce ulu devlet-i alimiz olayla ilgili "yayın yasağı" getirmiş..
sultanahmet patlamasının arkasında da kösem sultan vardır kesin. elinde canlı bombaların sıralı tam listesi olan yüce devletimiz listeden ismini silsin de sırada safiye sultan'ın bombalı eylemi var hak geçmesin.

nefretinizde boğulun! göz göre göre ölüyor insanlar ve hala pişkin pişkin açıklamalar!
"masumlar ölmesin" dediğimizde terör örgütüne destek ile suçlanabiliriz o nedenle "kader" diyelim, ayrıca lütfen ingilizce'si almancası yeterli olan birileri "bu işin fıtratında var" açıklamasını dünya basınına açıklasın. kimse kusura bakmasın sultanahmet'in göbeğinde gelip suriyeli sikik bedenini patlatacak sonra birileri çıkıp pyd, daiş, pkk bizim gözümüzde aynı diyecek ve işin içinden sıyrılacak! lan hani ışid, cümle içinde bile kurmaya korkuyorsun!
bir cumhurbaşkanı olarak ülkede terör kol gezerken,hele ki sıcağı sıcağına yaşanan bir terör saldırısı sonucu gidip de halktan çaldıklarınla dünyanın en yardımsever ülkelerinden biri olduğunu, g-20 zirvesinde ne boklar yediğini gibi kel alaka şeyler anlatırsan ülkenin bu hale gelmesinde en büyük pay sahibi sen olursun.çözüm odaklı olamadınız;halkı kandırdınız,şimdi de sonuçlarını farklı toplumsal olaylarla hep beraber izliyoruz.
kimsenin şaşırmadığı patlama. çünkü artık bunlar çok olağan, çünkü burası türkiye ve istanbul'da yaşıyoruz, burası bir ortadoğu ülkesi, artık her gün "kalabalığa girme bak dikkat et" duymazsak bir eksiklik hissediyoruz. iki-üç gün sonra unutup gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

(bkz: patlama)
sabah 10:15 saatlerinde gerçekleşen patlama, detayları şimdiye değin geliyor. yayın yasağından ve sultanahmet'in kapatılmasından mütevellit insanlar bihaber gelişmeleri bekledi tüm gün.

çok ilginç yorumlar yaptık kendi aramızda işyerinde, eğer yayın yasağı gelirse işid'tir gelmezse pkk'dır canlı bomba dedik. yayın yasağı önden açıklandı heh yine işid çıktı altından derken işid adı geçmeyip suriye kökenli ya da suriyeli dendi, işid kullanılmıyor artık.

bir diğeri ölenler arasında alman vatandaşların olması birçok insan açısından şöyle yorumlandı "türk yok ölenlerin içinde, hepsi alman perulu flnmış" şeklindeydi. sadece türk ölürse çok değerli üzüntülerimizi ifşa edebiliriz çünkü.. ki ölümlerin en kötüsü olarak algıladım kendi adıma: düşünsene bir ülkede 1 tane yakının yok ve bilmediğin yerde öldürülüyorsun. geride bıraktığın ailen senden bihaber, çok sevdiğin memleketten uzaklardasın..

canlı bombanın tam olarak insan öldürmek amaçlı değil bir amaca hizmet ettiği oldukça aşikar. kısa bir süre sultanahmet'te yaşamış biri olarak: bombanın patladığı meydanın o saatlerde o kadar kalabalık olmaıdğını fakat 100 metre ötedeki tramvay durağı ve tramvayın içi iğne atsan düşmeyecek şekildedir o saatlerde, dolayısıyla hem yabancı insanları öldürmek hem de sakin bir yerde bombayı patlatmak farklı geldi bana..

en önemli detay ise, türkiye'de sadece istanbul var aq, sadece istanbul'daki ölümler kıymetli, sadece istanbul'daki ölümler medyaya yansır-haber edilir, sadece istanbul önemli geri kalanı ne dünyanın ne de bizim diğer şehirlerimizin sknde değil.

orospu çocuğu uluslararası medya!!! paris'te patlama oldu o kadar insan öldü, ben insanlar yerde kan içinde doğru düzgün hiçbir fotoğraf veya video göremedim, ama türkiye'de patlama olduğunda sansürsüz çat çat tüm medyada verdiler..

yeniden seçim olsun yine yüzde elli oyunu akpye verir, adi şerefsizim ki verir. eğer o yüzde elliye bir şekilde hakkım geçmiş ise, yolda yürürken yol vermiş isem bile kimsesine hakkım helal olmasın. benim can güvenliğimi, geleceğimi yüzde elli sikti attı..
gerçekten pes artık. çok güzel sindirdiler bizi. ya gerçekten çok zekisin rte ya da çok şanslı. ben senin yerinde olsaydım başa çıkamadığım bir toplum olsaydı karşımda asla aklıma gelmezdi böyle bir çözüm.
patlamadan hemen sonra sağlık ekibinden de önce jet hızında yayın yasağı geldi. nebil f. adında suriye'den henüz gelmiş birisinin tüm seceresi patlamadan sonra ortaya çıkmıştır. medyanın tarafına göre daeş ya da işid olarak adlandırılan örgütün yaptığı bir saldırı olduğu oldukça açıktır. saldırı da hedef olarak yabancı uyrukluların seçilmiş olması dikkat çekicidir. ve sonunda cb. konuştu. abluka kalksın operasyonlar dursun diyen akademisyenlere hakaret etmek 10 dakika. saldırıyı kınamak bi kaç saniye. gelelim asıl sorulara:

1) ankara saldırısının 2. faili henüz dün açıklanabilmişken bu ne hız?
(bkz: 10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama)
2) madem öyle saldırganın kimliği , seceresi, içtiği çayın şekeri bile belli oldu yayın yasağı neden hala var? ne saklanıyor?
3) ülkede mesele terör olunca ve eğer suç pkk ya atılamıyorsa neden işid'in adı daeş oluyor? hatta daeş bile dehaş diye telaffuz edilip neden hedef saptırılıyor? neden örtbas ediliyor?
(bkz: 11 mayıs 2013 reyhanlı patlaması)
(bkz: sabiha gökçen havalimanına havan topu saldırısı)
(bkz: 20 temmuz 2015 şanlıurfa suruç'taki patlama)
4) ülkede işid e destek 1 kasımdan bu yana yüzde 18 den yüzde 22 'ye nasıl çıkar anlıyor musun?
allah belasını versin bu milletin, seçmen kitlesinin, böyle devletin ve böyle iktidar partisinin!

(bkz: yeni türkiye)
(bkz: ak cehennem)
sanki turizmi baltalamak için yapılmış görünen saldırı.
ölenler arasında türk olmaması üzüntümüzü azaltmadı.bir kez daha lanet olsun teröre demekten başka ne gelir ki elden.
ayrıca artık alıştığımız şu yayın yasağı olayı da saçmalığın daniskası.
patlama olduktan ortalama 1.5 saat sonra da haberlere çıkan sultanahmet esnafına ne demeli.. 2016 bizim için bitti turizm öldü aç kalacağız diye ağlaması.. acaba sultanahmet esnafının kazıklamadığı adam kaldı mı ki?
hurmaların tırmalamasıdır. dünya lideri goygoyuyla, bölge gücü palavrasıyla gelip saplandığın yer. oyun kurucu olacağım derken oyunun içinde şamar oğlanına dönmüşsün. yazıklar olsun bunları bu kadar yıldır iktidarda tutan seçmene ve koltuklarına yapışıp kalan muhalefet liderlerine.
daha önce de biryerlede söylemişliğim vardır, tekrar edeyim:
türkiye'deki toplumsal hafızayı sikeyim!

üzerinden daha henüz bir gün geçmesine rağmen unutulmuş olaydır.

dahası,
dün* aynı meydana giden ve patlamayı protesto etmek isteyenlere, "vatan haini bunlar" diye saldıran insan-bozmaları var. güvenlik güçleri? yine izlemekle yetiniyorlar.

ne dediydim?
hah!
ülkedeki toplumsal hafızayı sikeyim!
bu olayları normalleştirerek artık yadsımamızı istiyorlar ve toplumun büyük kesimini de ikna ediyorlar, her bu tür olayı bir başka televizyon haberi deyip geçiyor ve haberlerden sonraki diziye odaklanıyoruz, toplumsal bilincimiz hiç bu kadar zayıflatılmamıştı. bu olay ilk değil son da olmayacak ve biz bu olaya ne zaman nurgül yeşilçay'ın diziden ayrılmasından daha fazla önem verirsek, ancak o zaman biter bu olaylar, ama bu dinle, dizilerle ve yarışmalarla uyuşturulmuş toplum biraz zor kendine gelir. bu hormonlu toplum her hormonlu şey gibi öz tadından uzaklaşmış, yavan vıcık vıcık bir şey haline geldi ve ölen gene her zamanki gibi öldüğüyle kaldı.
küresel terörün son üzücü saldırısı. yarınlar için tüm dünya'da güvensizliğe bir adim daha yaklaştığımızı gözümüze sokan saldırıdır.