23 ekim 2011 van depremi

saat 13:41 de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremdir. van da bulunan arkadaşlarımdan aldığım haberlere göre yıkıklar meydana gelmiş, 45 saniye kadar süren deprem geniş bir alanda hissedilmiş.
sonradan açılkandığına göre 7,3 richter olduğu, hatta birleşik devletlerden 7,6 richter olduğu ölçülen deprem. doğu anadolu fay hattındaki kırıktan oluştu sanırım.
umarız can kaybı olmaz. geçmiş olsun...
ve ne yazık ki birtakım insan(!)ların deprem haberleri üzerine sosyal medyadaki paylaşımları depremden daha yıkıcı!

kış arifesinde bu afetin koynunda olanlara allah yardımcı olsun. allah acılarını hafifletsin, katlanamayacağı acılar vermesin kimseye.
kandilli deprem büyüklüğünü 7.2 olarak güncelledi. büyük hasar olduğu ve çok sayıda kayıp olduğu yönünde haberler var.
şiddetinden dengeyi kaybedip evde düşme tehlikesi geçirten depremdir. bulunulan kentte can kaybı olmasa da oldukça fazla mal kaybına neden olandır aynı zamanda :(
hayatını kaybeden insanlara allah'tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar diledikten sonra.. depremi yaşayıp da kendini bu bayrak altında ve vatan sınırları içinde görmeyenlere de devletimizin kudretini ve vatandaşlarımızın iyi niyetini görmelerini istiyorum.. umarım bu olayın da iyi tarafı bu olur
son haberlere göre 77 kişinin hayatını kaybettiği depremdir. 700 ile 1000 kişi arasında bir can kaybı beklendiği de gelen haberler arasında.
depremi sadece yaşayan bilir, empati yapılacak bir durum değildir.
şu anda bu olaydan sağ kurtulanlara sabır ve toparlanma gücü
hayatını kaybedenlere rahmet
yaralı olanlara acil şifalar diliyorum :(
ölü sayısı 85 e yükselmiş lakin yıkık altında bir çok çıkarılmayı bekleyen insan var. hava durumunda da bölgede kar yağışı beklendiği açıklandı.
ölü sayısı 370 olmuştur. 14 günlük bir bebeğin annesine kavuştuğunu görmek 2 gün sonra belki de van'dan gelen en mutlu andı.
an itibariyle 5.4 büyüklüğünde bir artçı daha olmuş ve hasarlı binalardan bi kaçı daha çükmüş haberi var.
az evvel 3. en şiddetli artçı oldu sözlük :( tırsmaya başladım lan
gün itibariyle 6000 ekmek acil olarak ulaştırılmıştır. asgari düzeyde yardımda bulunmak için (bkz: van için rock)
54 saat sonra 10 yaşındaki serhat gür sağ olarak enkaz altından çıkarılmıştır.
bugünlerde bölgede yardıma koşan askerlere yapılan saldırılar, ülkenin her yerinden gönderilen yardım kamyonlarının daha ihtiyacı olanlara ulaşamadan son model arabalarla yol kesilerek yağmalanması sonrasında kesinlikle cehaletin, yobazlığın ve insanlıktan çıkmışlığın görüntüleriyle, artık birşeylerin farkına varılması gerektiğini düşündürmektedir.
bugün ölü sayısının 582 olduğu açıklanmıştır.
müthiş rakamlarda ve boyutta yardım toplanan ve gönderilen depremdir. gönderilenler asıl mağdur olan insanlara kesinlikle ulaşmıyor, ulaştırılmıyor. pkk ve yandaş güç sahipleri bu destekleri büyük ölçüde hortumluyor. halk halen yardım edilmiyor bize şeklinde tvlerde ağlaşıyor. düşünüyorum da bu deprem batıda bir kentte olsaydı böyle yardım edilecek miydi? hükümet depremden bile kendine sempatizanlık ve fayda sağlama peşinde ve bunu da başardı. ölen şehitler deprem sonrası hemen unutuldu, yardıma giden askerlere olan saldırılar gölgede kaldı. ordaki mağdur insanlara cidden üzülüyorum; lakin çözümsüzlük ve çaresizlik gözlerden kaçmıyor. yapılan yardımlar umarım ki askerimize kurşun olarak geri dönmez.
  • /
  • 2