23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

atatürk ün dünya çocuklarına armağan ettiği bayram. son yıllarda trt ve hükümet desteğiyle artık gayet profesyonelce kutlanıyor.
bugün 23 nisan, hep neşeyle doluyor insan...kutlu ve mutlu olsun
çocukluğumda hep yağmurun yağdığı bir bayramdı.
diliyorum ki öldürülen ve intihara zorlanan lgbt çocuklara, istismara uğrayan çocuklara ve işçi çocuklara sahip çıkılsın.
bugün hem bando takımında elinde trompet beyaz mus çoraplı, altın sarı lüle saçlı kolejlisi ; hem de elinde darbukası kapkara yüzü,delik çorabı, mayıs sarısı saçıyla çingene çocuğunun kutladığı bayram.ulusal egemenlik kısmına hiç girmiyorum bile..
bu bayramda dark bear ın koltuguna bankacibear oturarak , bir günlükte olsa sözlük admini olmuştur. *
keşke çocuk olsaydım da, isyan etseydim bu bayrama.

"böyle çocuk bayramı mı olur, hiç eğlenemiyorum ben" diyebilseydim.

sözümü dinleyip, eğlendirselerdi beni, mutlu olsaydım kendi bayramımda.

belki artık çocuk değilim,o 23 nisanlarda heyecanlanmayı şarkılar şiirler okumayı özler oldum..

bu güzel bayramları yaşamak, tüm çocukların hakkı.

bende, daha güzel bayramlarda eğlenen çocuklar görme temennisiyle, baş öğretmen mustafa kemal atatürk ün, çocuklara armağanı olan 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını yürekten kutluyorum.

tüm çocuklara kutlu olsun...
çocuk bayramı kısmının giderek önem ve anlamını yitirdiği bayram.en azından kendi çocukluğumla kıyasladığımda gözlemlerim bu yönde.bunun dışında oldukça uzun yıllar zorluklarla karşılaşan osmanlıya sadık milletlerinin anadoluda yeni bir oluşum başlattığını dünyaya duyurduğu gün.kutlu olsun.
an itibariyle çocuk olmayanlar için önemini yitiren bayramdır. çocukken önemini kimse çokta önemsememişti büyük ihtimalle. gerçi 23 nisanda tatil sebebiyle çalışmayanlar için hala bir önemi olabilir bilemedim. öyle ya da böyle neşe doluyor lan insan.
hala kutlamak için çırpındığım bayramdır , sevgilime bana uyuyorum mesajı attıktan sonra yarın 23 nisanı kutlamaya meydanda olacak mıyız sorum olumsuz sonuç alınca tamam deyip iyi geceler dilemediğim ve yaptığına pişman edeceğim atamın bana hediye ettiği bayramımdır ( yaş 23 )
bizim sonradan bayram diye kutladığımız, 1915 yılında ermeni cemaatinin önde gelenlerinden 250 kisinin istanbuldan anadoluya sürgün edilip katledilmelerinin yıl dönümü. büyük felaketin ilk günü. birilerine gore 23 nisana bok atmakmis bu kucuk detay. bok olmayan seyleri uydurarak atilir, 250 kisinin surgun edilmesi ve katledilmesi gibi belgelenmis bir seye isaret etmek bok atmak degildir diye eklemek gerekir.

bu fotograf orjinal olup, modern deyimle donemin icisleri bakanliginin ermeni onde gelenlerini tutuklama ve surgun emridir.bir de kucuk bir not, bu yazilanlar yobaz iktidari seven, kollayan birinin yazdiklari degildir. son kertede, yobaz iktidar ve ulusal egemenlikci kemalistler sandiklarindan cok daha fazla ortaklik ve benzerlik tasimaktadirlar, hele de tarihsel gercekler soz konusu olunca.
böylesine anlamlı bir günde günümüzün sorunları olan çocuk istismarı, bakım ihmalleri, taciz, tecavüz, ekonomik sorunlar, siyasi çıkarlar ve terör sebebiyle sakat, psikojik travma, madur ve yetim kalan tüm çocukların yanında olunacağı, sorunlara yönelik çalışmalarının hız kazanmasını dilediğim bir dünya diliyorum. mutlu bayramlar.
"çocuk işçi sayısıyla avrupa'da birinci,çocuk gelin sayısıyla ikinci,tutuklu çocuk sayısıyla üçüncüyüz.bugün 23 nisan,sadece utanıyor insan.."
bugün bir okulda olup çocukların siyasetten,felsefeden,çıkardan uzak kendi dünyalarında 23 nisanda nasıl mutlu olduklarını keşke görseydiniz. onlar için 23 nisan yüzlerindeki boya,ellerindeki balon,babası tarafından verilen harçlık ile aldıkları dondurma,giydikleri güzel kıyafet,okudukları için alkışlandıkları şiir... bir tek çocuk dahi mutlu olabildiyse bu günde ne mutlu bugüne sebep olanlara.hangi düşünceden,görüşten,zihniyetten olurlarsa olsunlar.çocukların o günahsız yavruların yüzündeki gülücük kadar saf ve temiz düşünebilsek birazcık.
23 nisan milli irademinizin simgesidir.sadece çocuk bayramı gibi gösterilmesi ve kutlanması böyle bir günün anlam ve önemini yitirmesine sebeptir.
gazi işte bu denli önemli ve anlamlı bir günü çocuklara armağan etmiştir.
şuan beyoğlu?nda dostlarımla birşeyler içiyorum ve yarım yarım gün çalışacağım haberini aldım.gitmeyeceğim.hiçbir şey benden değerli değil ;)
çocuk haklarının her dakika ırzına geçildiği ülkemizde bugüne özel bir dokunulmazlıkları belki vardır diye düşündüğümüz bayramımsı. fikri ile özünde iyi olan şeyleri zamanla ne kadar anlamı dışına taşırdığımızı daha çok gösteren gün. çocuklarımızı bir militan, bir köle, itaatkar bir nefer olarak yetiştirdiğimiz sürece kendi prangalarımızın mirasçıları olurlar. halbuki onlar çocuk. oynayarak, yaparak, yaşayarak, hemde özgürce ne de güzel öğrenirler. ama sadece tek bir günde değil. aynı zamanda çocuk esirgeme yurtlarında kutlanması ve yıl boyunca yaşatılması daha acil olan bayramdır.

not: 23 nisan, çocukluğunu yaşatamadığımız her çocuk için dahada acı bir gün.
cumhurbaşkanı rte 'çocuklara kıymayın efendiler' diye açıklama yapmıştır. 12 yılda tamı tamına polis, asker, cezaevi yönetimi olmak üzere öldürülen çocuk sayısı 241'dir. kime demiştir bunu anlayamadım. haberi okumanızı öneririm :( http://www.yuksekovahaber.com/haber/11-y...
başbakan davutoğlu'nun kız çocuğunu koruması yaptığı bayramdır.
  • /
  • 2