31 mayıs 2012 özgür kudüs yürüyüşü

taksim meydanından başlayıp tünelde son bulan yürüyüştür.

ordaydım, gördüm, izledim, biliyorum! izlenimlerimi aktarıyorum size.

arkadaşlar şu kadarını söyleyebilirimki size. mavi marmara baskınını hepimiz yanlış anlamışız. meğer israil'in devlet başkanı beşar esad'mış. gemiye esed * askerlerini göndermiş, ve 9 kişinin ölümüne yol açmış. ve ambargo uygulanan ülke filistin değil suriye'ymiş.

evet şaka yaptığımı fark etmiş olmalısınız ama eğer yürüyüşte bulunmuş olsaydınız ve tarih-coğrafya konusunda pek de bilgili bir insan olmasaydınız bunu düşünebilirdiniz. hatta şu kadarını söyleyeyim bence yürüyüşe katılanlardan bir kısmı tam olarak böyle düşünüyor olabilir birçoğunun ise bilinçaltına kazınmıştır. insanların elinde taşıdıkları pankartlar ve attıkları sloganlar çoğunlukla beşar esad'ı hedef alıyordu. israil'e de -hadi ayıp olmasın- diye sanıyorsam arada birkaç taş atıyorlardı. oldukça trajik bir tabloydu. ben mavi marmara hareketinin iyi niyetine gerçekten inanıyordum. şimdi ise şüphedeyim.

suriye'de gerçekten bir katliam var olsa bile inkar edilemeyecek başka bir gerçek var. bölgede suriye'nin düşmesi sadece ama sadece -o çok nefret ettikleri- israil'in elini güçlendirmekten ve akabinde de iran'ın düşürülmesiyle orta doğunun amerika ve israil'in fahişesi olmaktan başka bir işe yaramayacak. evet beşar esad ve ahmedinejat çok örnek devlet liderleri değil benim için ama ipleri israil'in ve amerika'nın elinde olan bir kukladan daha omurgalılar en azından. ama dünya bir kez daha amerikanın suriye'ye demokrasi götürmesi yalanına inanacak gibi değil. o yüzden bu işi büyük orta doğu eş başkanımız * recep tayyip erdoğan ve diğer müslüman ülkeler üstlenmiş durumdalar. eminim şu an iti ite kırdırdıklarını söyleyip gülüşüyorlardır. kısacası bu yürüyüş benim midemi acayip bulandırdı. yürüyüş sırasında şahit olduğum nahoş ayrıntılar da vardı ama zaten bu kadar sıkıcı bir yazıyı buraya kadar okumuş olmanızı bile pek tahmin etmediğimden daha fazla uzatmayacağım.

bu arada polis demir coplarla deneme yapmadı bugün. hatta neredeyse hiç polis görmedim.