etkinlik programı;
7 kasim cumartesi
12.00-13.00
34. uluslararası istanbul kitap ve 25. uluslararası istanbul sanat fuarları açılış töreni
yer: karadeniz salonu
7 kasim cumartesi
onur konuğu romanya
13.30-14.00
onur konuğu romanya açılış töreni
14.00-15.00
söyleşi: mircea dinescu ile şiirsel ve gastronomik saatler
müzik dinleti: marius mihalache
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
15.00-16.00
kitap tanıtımı: dan lungu ile komünist bir kocakarıyım
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
16.00-17.00
söyleşi: edebiyat ve gerçeklik
konuşmacılar: vasile ernu, dan lungu, gabriela adameşteanu, oya baydar
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
17.00-18.00
söyleşi: modern romanya şiiri
konuşmacılar: radu vancu, o. soviany, matei vişniec
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
18.00-19.00
kitap/albüm tanıtımı: imajlar ve belgeler bir yazarın koleksiyonundan 70 yıllık sanayi görünümü & mavrocordatlar (1710-1785) claudiu victor turcitu
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
7 kasim cumartesi
interexpo salonu
14.00-15.00
söyleşi: sarah jionun gözünden türkiye
konuşmacı: sarah jio
düzenleyen: pena yayınları
15.15-16.15
söyleşi: kalbin anahtarı
konuşmacı: aşkım kapışmak
düzenleyen: inkılap kitabevi
16.30-17.30
söyleşi: yavuz sultan selim
konuşmacı: mustafa armağan
düzenleyen: timaş yayınları
17.45-18.45
söyleşi: okuma kültürü paydaşları ile buluşuyor
konuşmacılar: muammer yıldız, metin celal, fatih erdoğan, aydın ileri
düzenleyen: türk kütüphaneciler derneği
19.00-20.00
panel: rüştü onur ve döneminden kalan şiirin yansımaları"
yöneten: halil ibrahim özcan
konuşmacılar: ibrahim tığ, oğuz özdem, zeynep aliye
düzenleyen: pen türkiye merkezi
7 kasim cumartesi
marmara salonu
14.00-15.30
ödül töreni: çocuk ve gençlik yayınları derneği ödül töreni
düzenleyen: çocuk ve gençlik yayınları derneği (çgyd)
15.45-16.45
ödül töreni: everest yayınları ilk roman yarışması ödül töreni
düzenleyen: everest yayınları
17. 00-18.15
ödül töreni: 2015 yılı- metin altıok ödülleri töreni
düzenleyen: kırmızıkedi yayınları
18.30-19.30
panel: oktay akbal
yöneten: hikmet altınkaynak
konuşmacılar: m. sadık aslankara, birsen ferahlı, yüksel pazarkaya, ayşe sarısayın
düzenleyen: tüyap
7 kasim cumartesi
karadeniz salonu
12.00-13.00
34. uluslararası istanbul kitap ve 25. uluslararası istanbul sanat fuarları açılış töreni
14.00-15.15
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
panel: aziz nesin, karikatür ve mizah
yöneten: turgut çeviker
konuşmacılar: semih poroy, tan oral, erkal yavi
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
15.30-16.30
ödül töreni: 2015 tudem edebiyat ödülleri-roman yarışması ödül töreni
düzenleyen: tudem
16.45-17.45
söyleşi: vedat türkalinin edebiyatı ve yeni romanlarımız
konuşmacılar: vedat türkali, ömer türkeş, nihan kaya, doğuş sarpkaya
düzenleyen: ayrıntı yayınları
18.00-19.30
panel: seçim sonuçları ve türkiyenin geleceği
yöneten: ercan karakaş
konuşmacılar: ilhan cihaner, burak cop
düzenleyen: sodev (sosyal demokrasi vakfı)
7 kasim cumartesi
heybeliada salonu
14.00-15.00
söyleşi: tabiat dörtlemesi romanı toprakı okuyor
konuşmacı: buket uzuner
düzenleyen: everest yayınları
15.15-16.15
söyleşi: dramaturjiden sahnelemeye: lena, leyla ve ötekiler
konuşmacılar: zehra ipşiroğlu, ayla algan, cihan bıkmaz
düzenleyen: habitus kitap
16.30-17.30
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
panel: çağdaş bir aydın olarak aziz nesin
konuşmacı: zeynep oral
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
17.45-18.45
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
panel: edebiyatımızın bir ikon kişiliği: aziz nesin
yöneten: turgay fişekçi
konuşmacılar: feridun andaç, doğan hızlan, yüksel pazarkaya
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
19.00-20.00
panel: sol gelenek ve düşünsel temeller
konuşmacılar: melih pekdemir, şeyhmus diken, engin sustan, enis rıza, masis kürkçügil, güçlü ateşoğlu
düzenleyen: ayrıntı yayınları
7 kasim cumartesi
büyükada salonu
14.00-15.00
söyleşi: zamanı kuran kadınlar
konuşmacı: sibel eraslan
düzenleyen: timaş yayınları
15.15-16.15
söyleşi: akıllı insanlar neden yanlış kararlar verir?
konuşmacı: acar baltaş
düzenleyen: remzi kitabevi
16.30-17.30
söyleşi ve dinleti: yeniden yaratılmanın coşkusuyla-ataol behramoğlu nihat behram mektupları
katılımcı şairler: ataol behramoğlu, onur behramoğlu
düzenleyen: tekin yayınevi
7 kasim cumartesi
kinaliada salonu
14.00-15.00
söyleşi: metin altıokun yeni kitabı üzerine
konuşmacı: zeynep altıok akatlı
düzenleyen: kırmızı kedi kitap
15.15-16.15
söyleşi: moda
konuşmacı: deniz kavukçuoğlu
düzenleyen: can yayınları
16.30-17.30
söyleşi: küller ve kemikler: ahmet uluçay sineması
konuşmacılar: idris uluçay, murat pay, sinan sertel
düzenleyen: küre yayınları
17.45-18.45
söyleşi: romanyadan türkiyeye mizah
konuşmacılar: ion barbu, tan oral
düzenleyen: tüyap
19.00-19.45
söyleşi: türk yunan halklarının tarihsel kardeşliği
konuşmacı: yannis kalpouzos
düzenleyen: pena yayınları
8 kasim pazar
onur konuğu romanya
13.00-14.00
kitap tanıtımı: florin irimia ve hakan akdoğan ile karanlık bir pencere
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
14.00-15.00
söyleşi: pariste iki romanyalı: matei vişniec ve dimitru tepeneag
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
8 kasim pazar
interexpo salonu
12.00-12.45
söyleşi: mutlu insan, mutlu toplum
konuşmacı: mehtap kayaoğlu
düzenleyen: nesil yayınları
13.30-14.10
söyleşi: türklerin tarihi
konuşmacı: ilber ortaylı
düzenleyen: timaş yayınları
14.15-15.15
söyleşi: damdan düşen psikolog
konuşmacılar: canan dila, doğan cüceloğlu
düzenleyen: remzi kitabevi
16.45-17.45
panel: 19. yüzyıl orta avrupasında toplum, siyaset ve sanat
konuşmacılar: şevket pamuk, taner timur, oktar türel
düzenleyen: yordam kitap
18.00-19.15
söyleşi: ehl-i beyt duaları
konuşmacı: mustafa yılmaz
düzenleyen: kaynak kültür yayın grubu
8 kasim pazar
marmara salonu
12.00-12.45
söyleşi: kerbeladan kardeşliği okumak
konuşmacı: ahmet turgut
düzenleyen: kapı yayınları
13.00-14.00
söyleşi: edebiyat ve dil ile savaşa direnmek
konuşmacılar: karin karakaşlı, ahmet tulgar, seray şahiner
düzenleyen: can yayınları
14.15-15.15
söyleşi: milli irade
konuşmacı: banu avar
düzenleyen: remzi kitabevi
15.30-16.30
söyleşi: gitme zamanı
konuşmacı: aret vartanyan
düzenleyen: destek yayınları
16.45-17.45
harun karadeniz anması
söyleşi: olaylı yıllar ve harun karadeniz
yöneten: fahri aral
düzenleyen: literatür yayınları
18.00-18.45
söyleşi: türk şiiri, modernizm ve şiir
konuşmacı: hasan bülent kahraman
düzenleyen: kapı yayınları
19.00-19.45
panel: emperyalizm çağında ulusal sorun ve türkiye'de etnik ayrılıkçılık
yöneten: mustafa zülkadiroğlu
konuşmacılar: arslan kılıç, ahmet yıldız
düzenleyen: 68liler birliği vakfı
8 kasim pazar
karadeniz salonu
12.00-13.00
söyleşi: yaşar kemalin ardından
konuşmacılar: güven turan
düzenleyen: yapı kredi yayınları
13.15-14.15
panel: her yaşa edebiyat
konuşmacılar: müge iplikçi, tolga gümüşay, mine soysal
düzenleyen: günışığı kitaplığı
14.30-15.30
söyleşi: elveda güzel vatanım
konuşmacı: ahmet ümit
düzenleyen: everest yayınları
17.00-18.00
söyleşi: saraysız başkan jose mujika: hayatı ve anıları
konuşmacılar: jose mujica, andrés danza, ernesto tulbovitz
düzenleyen: tekin yayınevi
18.15-19.45
panel: politikacının, basının ağzı
yöneten: sevgi özel
konuşmacılar: mustafa balbay, tuncay özkan, merdan yanardağ
düzenleyen: dil derneği
8 kasim pazar
heybeliada salonu
12.00-12.45
söyleşi: teknoloji ve çocuk-başparmak çocuk
konuşmacılar: yalvaç ural, selahattin dilidüzgün, songül karagülleoğlu
düzenleyen: yapı kredi yayınları
13.00-14.00
söyleşi: türkiyenin tarihi
konuşmacı: hamit bozarslan
düzenleyen: iletişim yayınları
14.15-15.15
panel:terry pratchett ve disk dünyası
yöneten: can sungur
konuşmacılar: niran elçi, kutlukhan kutlu, burhanettin düzçay, mehmet sinan çam
düzenleyen: delidolu yayınları
15.30-16.30
panel: ferhunde özbayın çalışmalarında aile, kent ve nüfus
yöneten: sema erder
konuşmacılar: belgin tekçe, cem behar, ayşe akalın
düzenleyen: iletişim yayınları
16.45-17.45
söyleşi: manuel vilas ile söyleşi
konuşmacı: manuel vilas
düzenleyen: ayrıntı yayınları
18.00-19.00
panel: 100. yılında ermeni soykırımı ve paramazlar
yöneten: nevzat onaran
konuşmacılar: patrak estukyan, aydın çubukçu, aris nalcı, kadir akın
düzenleyen: evrensel basım yayın
8 kasim pazar
büyükada salonu
12.00-12.45
söyleşi: iki nota bir çizgi
konuşmacılar: kamil masaracı, vedat sakman, gülcan altan
düzenleyen: caretta yayıncılık
13.00-14.00
söyleşi: kendi everestinize tırmanın
konuşmacı: nasuh mahruki
düzenleyen: alfa yayınları
14.15-15.15
melih cevdet anday 100 yaşında
söyleşi:melih cevdet anday 100 yaşında
konuşmacılar: mehmet said aydın, yalçın armağan, berkun oya
düzenleyen: everest yayınları
15.30-16.30
söyleşi: kadına karşı şiddet
konuşmacı: feyza altun meriç
düzenleyen: inkılap kitabevi
16.45-18.00
ödül töreni: nds liseliler edebiyat ödülü töreni
düzenleyen: notre dame de sion fransız lisesi
18.15-19.15
söyleşi: kaktüsler susuz da yaşar (kadınlar mamak cezaveini anlatıyor)
konuşmacılar: meral bekar, gönül sevindir, aygün zerger, fatma pala, zehra kürkçü
düzenleyen: dipnot yayınevi
8 kasim pazar
kinaliada salonu
12.00-12.45
söyleşi: 34. uluslararası istanbul kitap fuarı onur çizeri tan oral
konuşmacılar: tan oral, faruk şüyün
düzenleyen: tüyap
13.00-14.00
söyleşi: astroloji ve bilim: yıldızlar size ne söylemez?
konuşmacılar: tevfik uyar, sinan aliş
düzenleyen: kırmızı kedi kitap
14.15-15.15
söyleşi: köpek avı, canavar kılı ve sihirli tarifler - almanya'dan çocuk kitapları yazarı kirsten reinhardt'ın dünyası
yöneten ve çeviren: fügen uğur,
konuşmacılar: kirsten reinhardt, murat batmankaya
düzenleyen: frankfurt kitap fuarı-goethe enstitüsü
15.30-16.30
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
söyleşi: aziz nesinli yıllar
konuşmacılar: ali nesin
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
16.45-17.45
söyleşi: sevdiğim kitap adları gibi
konuşmacı: onur caymaz
düzenleyen: kırmızı kedi yayınları
18.00-19.15
panel: yaşar kemal: sözün büyücüsü
yöneten: ahmet bozkurt
konuşmacılar: adnan binyazar, feridun andaç
düzenleyen: inkılap kitabevi
9 kasim pazartesi
onur konuğu romanya
11.30-13.00
profesyonel buluşma: türkiye ve romanya yayıncılar buluşması
çevirmen: sunia acmambet
yer: heybeliada salonu
13.00-14.00
söyleşi: çocuk edebiyatı ciddi bir iştir
konuşmacılar: fiorin bican, vasile ernu, oana ispir
moderator: carmen muşat
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
14.00-15.00
söyleşi: modern romanya romanı"
konuşmacılar: corina sabau, doina ruşti, octavian soviany
moderator: carmen muşat
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
9 kasim pazartesi
marmara salonu
11.00-12.30
panel: çocuğun yararına aile ve öğretmen işbirliği
konuşmacılar: muammer yıldız, bengi semerci
düzenleyen: yeşil dinozor
12.45-13.45
atölye: çocuklarda zekâ geliştiren kitap ve materyaller
düzenleyen: çamlıca çocuk yayınları
14.00-15.00
panel: köy enstitülerinin bugüne iletileri
yöneten: kemal kocabaş
konuşmacılar: cengiz bektaş, doğan hızlan, firdevs gümüşoğlu, pakize türkoğlu,
düzenleyen: ykked
15.15-16.15
söyleşi: istanbulun fethinin kahramanları
konuşmacı: ahmet şimşirgil
düzenleyen: istanbul büyükşehir belediyesi kültür a.ş.
16.30- 17.30
panel: adalet yoksa gelecek de yok
yöneten: berat günçıkan
konuşmacı: aysel çelikel
düzenleyen: çağdaş yaşamı destekleme derneği (çydd)
9 kasim pazartesi
karadeniz salonu
12.00-12.45
atölye: ahmet ercanla çocuk atölyesi
düzenleyen: istanbul büyükşehir belediyesi kültür a.ş.
13.00-13.45
söyleşi: ikiz gezginler istanbulda
konuşmacı: betül avunç
düzenleyen: tudem
16.15-17.15
söyleşi: puşkin, soğanlı dağları ve 1829 osmanlı-rus savaşı
konuşmacı: tekin sönmez
düzenleyen: nis medya
17.30-18.30
söyleşi: günümüze edebiyatında yeni arayışlar/yeni aranışlar
konuşmacılar: aydın şimşek, özge kocatürk, ilknur kubaşık
düzenleyen: kanguru yayınları
9 kasim pazartesi
heybeliada salonu
11.30-13.00
profesyonel buluşma: türkiye ve romanya yayıncılar buluşması
düzenleyen: onur konuğu romanya
14.15-15.30
panel: tükiyede dijital yayıncılık serüveni
konuşmacılar: figen ger (simplicissimus book farm), mehmet ali çalışkan (libronet-babil.com), cavit nacitarhan (evrensel basım yayın)
düzenleyen: evrensel basım yayın
16.00-17.30
profesyonel buluşma: türkiyede kitap pazarı ve çok satanlar
düzenleyen: türkiye yayıncılar birliği
10 kasim sali
marmara salonu
10.00-10.45
söyleşi: yaşamı tanıyorum
konuşmacı: gülsüm cengiz
düzenleyen: evrensel basım yayın-evrensel çocuk kitaplığı
11.00-11.45
atölye: levent ile kendi hikayeni yaz
düzenleyen: timaş çocuk
13.00-13.45
söyleşi: tilki toni ile tanışmaya hazır mısın?
konuşmacı: hafize güner
düzenleyen: kelime yayınları
14.00-15.00
söyleşi: gençlik yayıncılığında yeni trendler
konuşmacı: sema çömlekçi
düzenleyen: carpe diem
16.30-17.30
şiir dinleti: şiire yolculuk
yöneten: tekin gönenç
müzik: nebih nafile
katılımcılar: gökhan cengizhan, müştehir karakaya, fügen kıvılcımer, melahat babalık, kevser atay, ahmet çelik, dilruba nuray erenler, ismail tepiroğlu, ali karagöz, cihat solmaz, bilge öngöre
düzenleyen: edebiyatçılar derneği
17.45-18.45
söyleşi: kanser öldürmek için değil yaşatmak içindir
konuşmacı: yücel aydemir
düzenleyen: kitsan
10 kasim sali
karadeniz salonu
11.00-11.45
söyleşi: ayasofya müzesinde bir tuhaf yolculuk: ayasofya konuştu
konuşmacı: füsun çetinel
düzenleyen: günışığı kitaplığı
12.00-12.45
söyleşi: atatürk olmak
konuşmacı: aytül akal
düzenleyen: uçanbalık yayınları
13.00-13.45
söyleşi: bana sesini bırak: neslihan önderoğlu gençlerle buluşuyor
konuşmacı: neslihan önderoğlu
düzenleyen: günışığı kitaplığı
14.00-14.45
söyleşi: suyu sevmeyen balık
konuşmacı: habib bektaş
düzenleyen: tudem yayınları
15.00-16.00
söyleşi: 20. yüzyılın en büyük lideri mustafa kemal atatürk
konuşmacı: ilker başbuğ
düzenleyen: remzi kitabevi
16.15-17.15
söyleşi: dünyanın en akıllı insanısın
konuşmacı: erdal demirkıran
düzenleyen: kashna kitap
17.30-18.30
söyleşi: psikodinamik açıdan enver ercan ve şiiri
konuşmacılar: yusuf alper, enver ercan
düzenleyen: varlık yayınları
11 kasim çarşamba
interexpo salonu
14.00-15.00
söyleşi: broy'un 30. yılında şiir dergiciliği
yöneten: aydan ay
konuşmacılar: mecit ünal, berkiz berksoy, seyyit nezir, volkan hacıoğlu
düzenleyen: broy yayıncılık
16.00-17.00
panel: fettullah gülen buhranlı günler ve ümit atlasımız
düzenleyen: kaynak kültür yayın grubu-nil yayınları
11 kasim çarşamba
marmara salonu
10.00-10.45
atölye: şirin ile kendi hikayeni yaz
düzenleyen: timaş çocuk
11.00-11.45
söyleşi: bu kitabın kuyruğu var
konuşmacılar: tan oral, kamil masaracı, gülsüm cengiz
düzenleyen: evrensel basım yayın-evrensel çocuk kitaplığı
12.00-12.45
söyleşi: işin komiği
konuşmacı: asuman portakal
düzenleyen: altın kitaplar
13.00-13.45
söyleşi: mizahın çocuk dünyasına kattıkları
konuşmacı: hüsnan şeker
düzenleyen: altın kitaplar
14.00-15.00
söyleşi: resimli çocuk kitaplarında görseli okumak, okuduğunu görmek
konuşmacılar: ebru akkaş kuseyri, tülin sadıkoğlu, ayla çınaroğlu
düzenleyen: sarıgaga yayınları
15.15-16.15
söyleşi: selam yaratana 'emek şiirleri
konuşmacılar: gülsüm cengiz, eray canberk
düzenleyen: evrensel basım yayın
16.30-17.30
söyleşi: sinemada edebiyat uyarlamaları
konuşmacı: rıza oylum
düzenleyen: net yayın
17.45-18.45
söyleşi: istanbulda ulaşım hikayeleri ve mizah
konuşmacı: akın kutoğlu
düzenleyen: istanbul büyükşehir belediyesi kültür a.ş.
11 kasim çarşamba
karadeniz salonu
10.00-10.45
öykü atölyesi: koza yazarlarıyla öykü atölyesi
yönetenler: melek koç, nizamettin uğur
düzenleyen: koza yayın
11.00-11.45
söyleşi: rüzgarlı bir bisiklet hayali ve benim babam ömür adam
konuşmacı: ömer açık
düzenleyen: günışığı kitaplığı
12.00-12.45
söyleşi: fantastik kurguda mizah
konuşmacı: esra avgören
düzenleyen: damla yayınevi
13.00-13.45
söyleşi: ilk gençlikte keşiflerle dolu bir yolculuk: dağ sustu, dağ konuştu
konuşmacı: hacer kılcıoğlu
düzenleyen: günışığı kitaplığı
14.00-15.00
söyleşi: iki yazar bir kitap: kayıp kitaplıktaki iskeletin izinde
konuşmacılar: mavisel yener, aytül akal
düzenleyen: tudem yayınları
15.15-16.15
söyleşi: kim demiş kadınlar futboldan anlamaz diye
konuşmacılar: sema tuğçe dikici, behram kılıç, okay karacan
düzenleyen: caretta yayıncılık
16.30-17.30
melih cevdet anday 100 yaşında
panel: yirminci yüzyılı yaşadım
yöneten: turgay fişekçi
konuşmacılar: hıfzı topuz, ali sirmen, enver aysever
düzenleyen: türkiye yazarlar sendikası
17.45-18.45
panel: tut elimden izmir: tarık dursun k.
yöneten: enver ercan
konuşmacılar: hikmet altınkaynak, cihan demirci, nurduran duman, semih poroy, yalvaç ural
düzenleyen: tüyap
11 kasim çarşamba
büyükada salonu
13.00-14.00
söyleşi: geçmişi ve bugünü bir romanda buluşturmak
konuşmacı: bahadır yenişehirlioğlu
düzenleyen: timaş yayınları
14.15-15.15
söyleşi: şiir hala mümkün mü? insana, hayata, ve şaire rağmen şiir
konuşmacılar: orhan kahyaoğlu,yalçın armağan, emirhan oğuz, necmiye alpay, asuman susam
düzenleyen: ayrıntı yayınları
15.30-16.30
söyleşi: dört istanbul
konuşmacı: radi dikici
düzenleyen: remzi kitabevi
16.45-18.15
aziz nesin 100 yaşında
panel: 100. doğum yılı dolayısıyla aziz nesin tiyatrosuna bir bakış
konuşmacılar: üstün akmen, timur selçuk, dilek türker, ali sürmeli, erdal cindoruk
düzenleyen: tiyatro eleştirmenleri birliği
12 kasim perşembe
marmara salonu
10.00-10.45
öykü atölyesi: koza yazarlarıyla öykü atölyesi
yönetenler: zeynep aliye, nizamettin uğur
düzenleyen: koza yayın
11.00-11.45
söyleşi: yolları ve öyküleri kesişen umut sokağı çocukları
konuşmacı: gülsevin kıral
düzenleyen: günışığı kitaplığı
12.00-12.45
yaratıcı okuma atölyesi: okumayı sevmeyen çocuk
yöneten: çiğdem odabaşı
düzenleyen: yapı kredi yayınları
13.00-13.45
söyleşi: acaba ne olsam? geleceğin meslekleri
konuşmacı: toprak işık
düzenleyen: tudem yayınları
14.00-14.45
yaratıcı okuma atölyesi: yaşar kemalden neredesin arkadaşım
yöneten: çiğdem odabaşı
düzenleyen: yapı kredi yayınları
15.30-16.30
söyleşi: çocuklarla resmin başyapıtlarına yolculuk
konuşmacılar: tevfik taş, firuze engin
düzenleyen: evrensel basım yayın-evrensel çocuk kitaplığı
18.00-19.00
söyleşi: polis eşleri ve anneleri
konuşmacı: buket güney
düzenleyen: kaynak kültür yayın grubu
12 kasim perşembe
karadeniz salonu
10.00-10.45
söyleşi: hammit-anadolu'dan fantasti'ye"
düzenleyen: timaş çocuk
11.00-12.00
söyleşi: okumak yazmak hayal kurmak ve gülmek
konuşmacılar: vassilis papatheodorou, fulya koçak
düzenleyen: kelime yayınları
13.15-14.00
söyleşi: aslı der ile yeni gençlik romanı darmadağın üzerine
konuşmacı: aslı der
düzenleyen: günışığı kitaplığı
14.15-15.15
söyleşi: nur içözünün gülmece dünyası
konuşmacı: nur içözü
düzenleyen: altın kitaplar
15.30-16.30
söyleşi: ingilizce kelime ezberleme ve hafıza geliştirme teknikleri
konuşmacı: şinasi bademcioğlu
düzenleyen: alfa yayınları
16.45-17.45
söyleşi: umutlar ve hayaller
konuşmacı: fırat çakır
düzenleyen: yediveren yayınları
18.00-18.45
söyleşi: mafya sekreteri
konuşmacılar: karolis inokaitis, gizem fere
düzenleyen: puslu yayıncılık
12 kasim perşembe
heybeliada salonu
12.00-13.00
söyleşi: sağlıklı aile sağlıklı çocuk demektir
konuşmacı: bünyamin çetinkaya
düzenleyen: pegem akademi
13.15-14.15
söyleşi: bir kitabın doğuşu: kitaplar nasıl yaratılıyor?
konuşmacı: defne ongun müminoğlu
düzenleyen: artemis yayınları
14.30-15.30
söyleşi: bir çocuk kitabı yazarı gözüyle mizah: örnek olarak çıtı pıtı bir kedi olmak istemiyorum
konuşmacılar: renan özdemir, gönül ünal
düzenleyen: kelime yayınları
15.45-16.45
söyleşi: güncel tartışmalar üzerinden günümüz şiirine bakışlar
konuşmacılar: mustafa fırat, baki ayhan t., ismail cem doğru
düzenleyen: mühür kitaplığı yayınları
17.00-18.00
söyleşi: anadoluda tarih öncesi persler ve ksenophon
konuşmacı: tekin sönmez
düzenleyen: nis medya
18.15-19.00
panel: alaşiya mektupları
yöneten: aba müslim çelik
konuşmacılar: emel kaya, maria siakalli, mine ömer
düzenleyen: nezih-er yayınları
12 kasim perşembe
büyükada salonu
11.00-12.00
söyleşi: ilköğretimde 100 temel eser: temelimiz ne kadar sağlam?
konuşmacı: banu bozdemir
düzenleyen: caretta yayıncılık
12.30-13.30
söyleşi: hoş geldin sınav
konuşmacı: faruk öndağ
düzenleyen: timaş yayınları
13.45-14.45
söyleşi: kıkırdayan düşünceler
konuşmacı: nur dombaycı
düzenleyen: damla yayınevi
15.00-16.00
anma ve söyleşi: şiirin ve umudun yorulmaz iğnesi: sennur sezer
konuşmacılar: doğan hızlan, eray canberk, gülce başer
düzenleyen: evrensel basım yayın
16.15-17.15
söyleşi: sarı kitaplar, sürgün diller
konuşmacılar: pakrat estukyan, yavuz ekinci, sabine adatepe,müslüm yücel, jaklin çelik
düzenleyen: ayrıntı yayınları
17.30-18.45
söyleşi: siyaset hukuku alt etti mi?
konuşmacı: selçuk kozağaçlı
düzenleyen: boran yayıncılık
13 kasim cuma
interexpo salonu
13.00-14.00
panel: 12 eylül ve edebiyat
yöneten: b. sadık albayrak
konuşmacılar: yalçın küçük, taylan kara
düzenleyen: hayal yayınları
14.15 -15.15
söyleşi: kafamda böcekler sahne hali
konuşmacı: yunus günçe
düzenleyen: trend yayınları
15.30-16.30
söyleşi: bir dizi film
konuşmacılar: abdullah abdülkadiroğlu, mehmet altan, ekrem dumanlı
düzenleyen: ufuk kitap
18.00-19.00
söyleşi: sermaye kültüründen kopuşun adı: muzaffer oruçoğlu
konuşmacılar: mehmet akkaya, metin kayaoğlu, ragıp zaarakolu
düzenleyen: belge uluslararası yayıncılık
13 kasim cuma
marmara salonu
11.00-11.45
söyleşi: bir kahramanın hayal dünyasına yolculuk
konuşmacı: can avar
düzenleyen: timaş çocuk
12.00-12.45
atölye: çocuklarla masal atölyesi
yöneten: figen yaman coşar
düzenleyen: istanbul büyükşehir belediyesi kültür a.ş.
13.00-13.45
söyleşi: zeno ve mondo ile gülelim
konuşmacı: nilay yılmaz
düzenleyen: altın kitaplar
14.00-15.00
söyleşi: islamda sosyal değişim ve devrimler
konuşmacı: ihsan eliaçık
düzenleyen: doğu kitap-göl kitap
15.15-16.15
söyleşi: yarabıçak
konuşmacılar: cengiz aktar, hakan atalay
düzenleyen: ithaki yayınları
16.30-17.30
panel: dünden bugüne haricilik ve neo-hariciler
yöneten: kerim balcı
konuşmacılar: ali bulaç, ali ünal, ali ünsal
düzenleyen: kaynak kültür yayın grubu-işık yayınları
17.45-18.45
söyleşi: çocuğunuzu meleklerin kanatlarında yetiştirmek
konuşmacı: beki ikala erikli
düzenleyen: remix yayınları
13 kasim cuma
karadeniz salonu
11.00-12.00
söyleşi: mizah ustası behiç ak okurlarıyla buluşuyor
konuşmacı: behiç ak
düzenleyen: günışığı kitaplığı
12.15-13.00
söyleşi: kitaplar ve hayaller
konuşmacı: miyase sertbarut
düzenleyen: tudem yayınları
13.15-14.00
söyleşi: her kitap bir gülüş, her kitap bir düş
konuşmacı: koray avcı çakman
düzenleyen: tudem yayınları
14.15-15.15
söyleşi: gülerek andıklarım
konuşmacı: gülten dayıoğlu
düzenleyen: altın kitaplar
16.00-16.30
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
açılış: 100 yaşında aziz nesine merhaba
oynayan: genco erkal
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
16.45-18.15
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
panel: oyun yazarı olarak aziz nesin
konuşmacılar: zehra ipşiroğlu, ayşegül yüksel
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
13 kasim cuma
büyükada salonu
13.00-14.00
söyleşi: tabular, korkular ve kadınlar
konuşmacılar: zehra ipşiroğlu, tijen savaşkan
düzenleyen: e yayınları
14.15-15.15
panel: iran ve türkiye'de şiirin dişil dili
yöneten: nurduran duman
konuşmacılar: arife kalender, haşim hüsrevşahi
düzenleyen: tüyap
15.30-16.30
panel: yasak kitaplar
konuşmacılar: tuna kiremitçi, emin karaca, ragıp zarakolu
düzenleyen: türkiye yayıncılar birliği
16.45-17.45
panel: savaş, göç ve göç edebiyatı
yöneten: tevfik taş
konuşmacılar: fatih polat, tahir şilkan, ercüment akdeniz
düzenleyen: türkiye yazarlar sendikası
18.00-18.45
söyleşi: devrim sürecinde devlet sorunu: dün, bugün ve yarın
konuşmacı: cem eroğul
düzenleyen: yordam kitap
14 kasim cumartesi
interexpo salonu
12.00-13.00
söyleşi: hz. insana dair
konuşmacı: dücane cündioğlu
düzenleyen: kapı yayınları
13.15-14.15
söyleşi: kayı konferansları: bir imparatorluk tarihi
konuşmacı: ahmet şimşirgil
düzenleyen: timaş yayınları
14.30-15.30
söyleşi: yollar ve yolculuklar
konuşmacı: üstün dökmen
düzenleyen: remzi kitabevi
17.30-19.30
wattpad türkiye kutlaması
düzenleyen: wattpad
14 kasim cumartesi
marmara salonu
12.00-12.45
söyleşi: ahmet şerif izgören ile söyleşi
konuşmacı: ahmet şerif izgören
düzenleyen: elma yayınevi
13.00-14.00
söyleşi: yeni osmanlıcılık ve barış
konuşmacı: erdoğan aydın
düzenleyen: literatür yayınları
14.15-15.15
söyleşi: dün, bugün, yarın, türkiye
konuşmacı: ece temelkuran
düzenleyen: can yayınları
15.30-16.30
söyleşi: harita metod defterinden parçalar-özyaşam öyküsü yazmak
konuşmacı: murathan mungan
düzenleyen: metis yayınları
16.45-17.45
söyleşi: rıfat ilgaz ve şiir
konuşmacılar: celal başlangıç, aydın ilgaz
düzenleyen: çınar yayınları
18.00-19.00
söyleşi: zabel yesayanı hatırlamak
konuşmacılar: karin karakaşlı, hazal halavut, sevan değirmenciyan, mehmet fatih uslu
düzenleyen: aras yayıncılık
14 kasim cumartesi
karadeniz salonu
11.00-11.45
söyleşi: çocuk ve mizah
konuşmacı: sara gürbüz özeren
düzenleyen: damla yayınevi
12.00-13.00
panel: çocuk edebiyatında mizah
yöneten: mavisel yener
konuşmacılar: hanzade servi, pelin güneş, koray avcı çakman
düzenleyen: tudem
13.15-14.15
söyleşi: istanbul'da kültür sanat takipçisi olmak
konuşmacı: yekta kopan
düzenleyen: can yayınları
14.30-15.15
paneli: türk şiirinde kadın
yöneten: mürsel gündoğdu
konuşmacı: meryem aybike sinan
düzenleyen: nesil yayınları
15.30-16.30
söyleşi: cumhuriyet tarihi: yalanlar ve gerçekler
konuşmacı: sinan meydan
düzenleyen: inkılap kitabevi
16.45-18.00
ödül töreni: cevdet kudret edebiyat ödülleri töreni
panel: öykü dergiciliğinin dünü, bugünü, geleceği
yöneten: handan inci
konuşmacılar: ibrahim yıldırım,faruk duman,ercan y yılmaz
düzenleyen: cevdet kudret ailesi-mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi-tüyap
18.30-19.15
söyleşi: öğrenmeyi öğrenme
konuşmacı: alişan kapaklıkaya
düzenleyen: yediveren yayınları
14 kasim cumartesi
heybeliada salonu
12.00-12.45
panel: cemal süreya ve üvercinka
yöneten: aydan ay
konuşmacılar: zuhal tekkanat, ibrahim hacıbektaşoğlu, engin turgut, volkan hacıoğlu
düzenleyen: cemal süreya kültür sanat derneği
13.00-14.00
söyleşi: bir blog macerası: insan kendine de iyi gelir
konuşmacılar: semih gümüş, ahmet büke
düzenleyen: on8 blog
14.15-15.15
söyleşi: pıtırcık etrafında mizah, söz ve çizgi
konuşmacılar: vivet kanetti, ramize erer
düzenleyen: can çocuk
15.30-16.30
söyleşi: terör ve demokrasi
konuşmacı: onur öymen
düzenleyen: remzi kitabevi
16.45-17.45
haldun taner 100 yaşında
panel: bir güçlü yazar, bir güzel insan haldun taner 100 yaşında
konuşmacılar: demet taner, ayşegül yüksel,handan inci
düzenleyen: yapı kredi yayınları
18.00-19.00
söyleşi: ermeni devrimci paramaz
konuşmacılar: kadir akın, garo paylan
düzenleyen: dipnot yayınevi
14 kasim cumartesi
büyükada salonu
13.00-14.00
söyleşi: türkiyede taht kavgaları
konuşmacılar: barış pehlivan, barış terkoğlu
düzenleyen: kırmızı kedi kitap
14.15-15.15
panel: tan oral; çizgilerin ve sözcüklerin onuru
yöneten: mustafa kara
konuşmacılar: ohannes şaşkal, turgut çeviker, semih poroy, deniz kavukçuoğlu
düzenleyen: evrensel basım yayın-türkiye yazarlar sendikası-tüyap
15.30-16.30
söyleşi: söylesem-neylersin: belki bir şiir
katılımcı şair: ahmet telli
düzenleyen: everest yayınları
16.45-17.45
mehmet kaplan 100 yaşında
söyleşi: mehmet kaplan 100 yaşında
konuşmacılar: inci enginün, zeynep kerman, doğan hızlan, yakup çelik
düzenleyen: dergâh yayınları
18.00-18.45
söyleşi: yarı-devrimden devrime türkiye'nin çıkış'ını görebiliyor muyuz?
konuşmacılar: yalçın küçük, sadık albayrak
düzenleyen: tekin yayınevi
14 kasim cumartesi
kinliada salonu
12.00-12.45
ödül töreni: turgut uyar şiir ödülleri töreni
düzenleyen: bence kitap
13.00-13.45
söyleşi: nasipse adayız
politika yolculuğunun trajikomik novellası
konuşmacı: ercan kesal
düzenleyen: iletişim yayınları
14.00-15.15
söyleşi: islamofobi
konuşmacılar: ergun göknel, hilmi yavuz
düzenleyen: kanes yayınları
15:30-16.30
söyleşi: sıradan bir adamın sıradışı öyküsü ve türkiyenin gayriresmi tarihi
konuşmacı: edip yüksel
düzenleyen: ozan yayıncılık
16.45-17.45
söyleşi: geçmişten bugüne kürt diplomasisi
konuşmacılar: faik bulut, fırat aydınkaya, fehim işık
düzenleyen: evrensel basım yayın
18.00-19.00
panel: türkiyede kadın olmak
yöneten: saime alkan
konuşmacılar: zehra ipşiroğlu, sündüz haşar, funda kotan
düzenleyen: ekin yazın dostları
15 kasim pazar
interexpo salonu
12.00-12.45
söyleşi: huyu, suyu güzel çocuk
konuşmacı: mehtap kayaoğlu
düzenleyen: nesil yayınları
13.00-14.00
söyleşi: devlet güvenliğini tehdit eden yapılar
konuşmacı: hanefi avcı, emin aslan
düzenleyen: tekin yayınevi
14.15-15.15
söyleşi: zor yıllarda edebiyat
konuşmacı: nilufer kuyaş, faruk duman, semih gümüş
düzenleyen: can yayınları
15.30-16.30
söyleşi: güvenli bağlanmak ve çocuk eğitiminde 100 temel kural
konuşmacı: adem güneş
düzenleyen: timaş yayınları
16.45-17.45
söyleşi: söyleyeceklerim var
konuşmacı: kemal gülen
düzenleyen: kaynak kültür yayın grubu-yitik hazine yayınları
15 kasim pazar
marmara salonu
12.00-12.45
söyleşi: sinop zindanı: allah kurtarsın
konuşmacılar: ertuğrul günay, sezai sarıoğlu,eşber yağmurdereli
düzenleyen: kibele yayınları
13.00-14.00
söyleşi: osmanlının kalbini bekleyenler
konuşmacı: talha uğurluel
düzenleyen: timaş yayınları
14.15-15.15
söyleşi: hayatın farkında mısın?
konuşmacı: azra kohen
düzenleyen: destek yayınları
15.30-16.30
söyleşi: şükürle gelen huzur
konuşmacı: uğur koşar
düzenleyen: destek yayınları
16.45-17.45
panel: yakın doğuda savaş, barış ve kürtler
yöneten: ismail gürbüz
konuşmacı: ismail beşikçi
düzenleyen: ismail beşikçi vakfı yayınları
18.00-18.45
söyleşi: anılarımdaki türkiye
konuşmacı: yavuz bahadıroğlu
düzenleyen: nesil yayınları
15 kasim pazar
karadeniz salonu
12.00-12.45
panel: türkiye nereye? gelişmeler, olasılıklar
konuşmacılar: haluk gerger, haluk yurtsever
düzenleyen: yordam kitap
13.00-14.00
anma ve söyleşi: ölümünün 40. yılında nurettin topçu
konuşmacılar: ismail kara, uğur kökden, m. fatih birgül, asım öz
düzenleyen: dergâh yayınları
14.15-15.15
aziz nesin 100 yaşında etkinlikleri
panel: aziz nesinin yazarlar sendikası yılları ve aydınlar dilekçesi
yöneten: turgay fişekçi
konuşmacılar: adnan özyalçıner, murat belge, gündüz vassaf
düzenleyen: aziz nesin vakfı ve yayınları-tüyap
15.30-16.30
agatha christie 125 yaşında
söyleşi: agatha christie 125 yaşında
konuşmacılar: celil oker, çiğdem öztekin
düzenleyen: altın kitaplar
16.45-17.45
panel: sinemada bilimkurgu uyarlamaları
yöneten: yankı enki
konuşmacılar: doğu yücel, kutlukhan kutlu
düzenleyen: ithaki yayınları
15 kasim pazar
heybeliada salonu
12.00-12.45
söyleşi: iş etiği ve ekonomi
konuşmacı: aziz yardımlı
düzenleyen: idea yayınları
13.00-14.00
söyleşi: edebiyat ve felaket
konuşmacılar: nur yazgan, yavuz ekinci
düzenleyen: kırmızı kedi kitap
14.15-15.15
panel: çizgi romanda savaş teması ve ii. dünya savaşının 70. yıldönümünde yalınayak gen
yöneten: ümit kireççi
konuşmacılar: arzu taşçioğlu, alişan cengiz, berk uralcan
düzenleyen: desen yayınları
15.30-16.30
panel: düşünmeyi öğrenmek ve öğretmek
konuşmacılar: zehra ipşiroğlu, nihal kuyumcu, selahattin dilidüzgün
düzenleyen: say yayınları
16.45-17.45
söyleşi: türkiyede haberciliğin hal-i pür melali
konuşmacılar: faruk bildirici, kemal göktaş, ümit alan, çiler dursun
düzenleyen: imge kitabevi
15 kasim pazar
büyükada salonu
12.00-12.45
şiir dinletisi
katılımcılar: lâle tığ, anıl küsen, derya koç, k.nurettin gürses, selma gün, minel altıner, candan eryılmaz, dilek ayribaş, tuba aydın, gülfidan güngör, suat özdemir
düzenleyen: aydili sanat derneği
13.00-14.00
atölye: origami atölyesi
yöneten: nazan tacer
düzenleyen: tudem
14.15-15.15
panel: iktidar, otorite ve özgürlük
konuşmacılar: mutlu aslan, dinçer demirkent
düzenleyen: ayrıntı yayınları
15.30-16.30
söyleşi: bu kadar kitapla neyi, nasıl yapacağız?
konuşmacı: enis batur
düzenleyen: kırmızı kedi kitap
16.45-18.15
panel: öykü hamurunda kadın eli
yöneten: ayşegül tözeren
konuşmacılar: sibel öz, aslı erdoğan, ayşegül kocabıçak, belma fırat, melike belkıs aydın, özlem kiper, fulya bayraktar, tekgül arı
düzenleyen: notabene yayınları
15 kasim pazar
kinaliada salonu
12.00-12.45
söyleşi: ezidiler ve melek tavus
konuşmacı: esat korkmaz
düzenleyen: e yayınları
13.00-14.00
söyleşi: kahkaha yogası ile kahkaha mucizesi
konuşmacı: kemal islamoğlu
düzenleyen: altın kitaplar
14.15-15.15
söyleşi: kokular kitabından kokular sohbetine
konuşmacı: vedat ozan
düzenleyen: everest yayınları
15.30-16.30
söyleşi: suriyedeki gelişmelerin anlamı
konuşmacılar: mehmet ali güller, ahmet yavuz
düzenleyen: kaynak yayınları
16.45-17.45
söyleşi: türküm, kürdüm, çerkezim, sosyalistim
konuşmacılar: bülent uluer, sezai sarıoğlu
düzenleyen: dipnot yayınevi
7 kasim cumartesi
onur konuğu romanya (1. hol/romanya standi)
13.30-14.00
onur konuğu romanya açılış töreni
14.00-15.00
söyleşi: mircea dinescu ile şiirsel ve gastronomik saatler
müzik dinleti: marius mihalache
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
15.00-16.00
kitap tanıtımı: dan lungu ile komünist bir kocakarıyım
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
16.00-17.00
söyleşi: edebiyat ve gerçeklik
konuşmacılar: vasile ernu, dan lungu, gabriela adameşteanu, oya baydar
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
17.00-18.00
söyleşi: modern romanya şiiri
konuşmacılar: radu vancu, o. soviany, matei vişniec
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
18.00-19.00
kitap/albüm tanıtımı: imajlar ve belgeler bir yazarın koleksiyonundan 70 yıllık sanayi görünümü & mavrocordatlar (1710-1785) claudiu victor turcitu
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
7 kasim cumartesi
akdeniz salonu
14.00-15.00
seminer: çin-türk bilim kurgu ve popüler bilim yayıncılığı semineri
15.10-16.00
söyleşi: çin-türk bilim kurgu yazarları buluşması
katılımcılar: barış mustecaplıoglu, liu cixin
düzenleyen: hunan science & technology press;
tsinghua university press;
zhejiang university press co.,ltd.
ithaki yayınları-kalem ajans
16:15-17:35
seminer: çin-türk çocuk yayıncılığı ve telif alışverişi semineri
çin halk cumhuriyetinden katılımcılar: china children's press & publication group, people's education press ltd.; juvenile & childrens publishing house, shanghai century publishing co., ltd.;
china educational publications imp. and exp. corp
türkiyeden katılımcılar: sev (redhouse) yayıncılık ;
doğan egmont yayıncılık
kelime yayınları
timaş yayınları
8 kasim pazar
onur konuğu romanya(1. hol/romanya standi)
13.00-14.00
kitap tanıtımı: florin irimia ve hakan akdoğan ile karanlık bir pencere
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
14.00-15.00
söyleşi: pariste iki romanyalı: matei vişniec ve dimitru tepeneag
moderator: daniel cristea-enache
çevirmen: sunia acmambet
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
9 kasim pazartesi
onur konuğu romanya(1. hol/romanya standi)
11.30-13.00
profesyonel buluşma: türkiye ve romanya yayıncılar buluşması
çevirmen: sunia acmambet
yer: heybeliada salonu
13.00-14.00
söyleşi: çocuk edebiyatı ciddi bir iştir
konuşmacılar: fiorin bican, vasile ernu, oana ispir
moderator: carmen muşat
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
14.00-15.00
söyleşi: modern romanya romanı"
konuşmacılar: corina sabau, doina ruşti, octavian soviany
moderator: carmen muşat
çevirmen: alina gerez
yer: uluslararası salon (i. hol) romanya ülke standı
9 kasim pazartesi
heybeliada salonu
11.30-13.00
profesyonel buluşma: türkiye ve romanya yayıncılar buluşması
düzenleyen: onur konuğu romanya
14.15-15.30
panel: tükiyede dijital yayıncılık serüveni
konuşmacılar: figen ger (simplicissimus book farm), mehmet ali çalışkan (libronet-babil.com), cavit nacitarhan (evrensel basım yayın)
düzenleyen: evrensel basım yayın
16.00-17.30
profesyonel buluşma: türkiyede kitap pazarı ve çok satanlar
düzenleyen: türkiye yayıncılar birliği