a series of unfortunate events

(bkz: talihsiz serüvenler dizisi)

not: yıldızlar spoiler içerebilir, sanırım, eh.

netflix tarafından bu sene çıkması beklenen ve beklentileri oldukça aşan; aynı isimli çocuk kitap serisinden uyarlanmış dizi. 3 kardeşin evlerinin yanması sonucu yetim kalmasından başlayarak sayısız, durmaksızın, bitmeyen talihsizlikler, şanssızlıklar ile bezeli yaşamları anlatılmaktadır. kitapta en ufak bir mutlu son yoktur, mutlu anlar vardır ama bunlar bir iki sayfa, bir iki dakika sürmektedir. miraslarının peşinde olup türlü türlü şekle giren kont olaf ve her defasında çocuklara inanmayıp okuyucular, izleyicileri sinir krizlerine sokan bay poe diğer yan karakterlerdir.

dizinin ilk sezonu 4 kitabı içermektedir ve ikinci sezon onayını çoktan almıştır. * filmine ve kitabına nazaran talihsizlikler, acılar ve acımasızlıklar, kasvet daha fazladır. eğlenceli kısımlar da fazladır aslında. başka ne fazladır biliyor musunuz? kelime tanımlamaları!* her bölümde en az 20 30 tane kelime tanımı yapılmaktadır, bazen dil kuralları falan da öğretmektedir.* filminde pek rastlanmamıştır böyle bir şeye, ama kitabında da bu kadar aşırı olduğunu pek hatırlamıyorum.

kitap serisini sinirden yarıda bırakmış biri olaraktan, dizisi de aynı etkiyi yaratmıştır ve 8 bölümü baya zorlanarak bitirmişimdir. her bölümün başında dediği gibi, mutlu güzel şeyler beklemeyin bu diziden. *neyseki neil patrick harris'in feci üstün oyunculuğu birazcık da olsa sabretmenize yarıyor.*

*

hiç haberi olmayanlar için fragmanı: