abdi ipekçi

bugün ölüm yıldönümünün 33.yılı olan gazeteci.
1970'li yıllardaki anarşi ve terörün önlenmesi için iktidarla muhalefet liderleri arasında da yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan, devlet yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ılımlı bir uygulamanın almasını isteyen ipekçi, 1 şubat 1979 gecesi istanbul maçka'daki evinin yakınlarında arabasında iken mehmet ali ağca tarafından öldürüldü. mehmet ali ağca'nın verdiği ifade de abdi ipekçi'ye 5 - 6 el ateş ettiğini söylemiştir. fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilmiştir. bu da bir ikinci kişinin olduğunu göstermiştir. o da oral çelik'tir. oral çelik ve mehmet şener suikastı beraber planlamış mehmet ali ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır.

mehmet ali ağca, ipekçi suikastinden idamla yargılanırken 1979 yılında ülkenin en iyi korunan askeri cezaevlerinden biri olan maltepe askeri cezaevi’nden kaçırıldı.
abdullah çatlı, bedrettin cömert suikastinden aranırken 1978 ağustos’unda sakarya’da yakalandı. 48 saat sonra serbest bırakıldı. uğur mumcu’nun ipekçi cinayetinin kilit ismi dediği çatlı 1982 şubat’ında bu kez 'mhp’ davasıyla aranırken, zürih’te mehmet şener ile birlikte sahte pasaportla yakalandı ve yine 48 saat sonra salıverildi.
uğur mumcu; 'şener iade edilirse ipekçi cinayeti aydınlatılır, yitirilen her saniye önemli.’ diye yazdı. ama değil saniye aylar geçti şener yargılandı ve delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.
oral çelik 1982 yılında isviçre’de yakalandı. 10 gün sonra serbest bırakıldı. türkiye’ye döndükten sonra malatya’da süren bir cinayet davasında dosyada bir evrakın kaybolması üzerine tahliyesine karar verildi.
ağca’nın, ipekçi cinayetinde tetik çektiğini söylediği yalçın özbey ise 1983 yılında almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay sonra salıverildi.
ev sahibi olduğumuz 2004 eurovision şarkı yarışmasının düzenlendiği arenanın adı.
istanbul / nişantaşı'nda daha evvel emlak caddesi olan caddenin adı, abdi ipekçi'nin o caddenin köşesinde, evine çok yakın bir yerde ve arabasının içinde, karakolun sokağına doğru, vurulmasından sonra, abdi ipekçi caddesi olmuştur.
barış ve düşünce özgürlüğünün en büyük savunucularından biri olan gazeteci, yazar. öldürülüşünün üzerinden tam 38 yıl geçti.