agnostisizm

south park'ın bir bölümünde parodisi yapılmış düşünce biçimidir.eğer bu başlığa girmen bile ufak ufak yollu oldugunu belli eder.ama şanslısın üzülme birşeylerin farkına varıyorsun

agnostikler ; tanrının var veya yok oldugunun bilinmediğini savunan bilinmezciliktir.kısacası onları bağlamıyordur yada ona ulaşamadığı için ortada kanıt yoktur.

deistler ; tanrı hariç peygamber cin melek şeytan vs. bütün dini kavramları reddeder.

ateistler ; kökten hiç bişi yoktur derler ve herşeyin birer tesadüf oldugunu söylerler.

ılımlı müslüman ; inanır ama her bok yer . dipnot
bilinmezciler bilinememezciler, teolojik anlamda tanrının varlığının sorgulansa bile her hangi bir sonuca ulaşılamayacağını evrenin nasıl türediğinin bilinememesi durumudur. ''&'' yaratancılık kısaca. dinleri reddeden fakat evreni yaratan bir tanrının olduğunu kabul etme durumudur ''&'' tüm tanrılara ve metafizik bütün inançları reddeden var olan gerçekliğin inanç yoluyla açıklanamayacağını düşüme durumu.
tanrı'nın olup olmadığını değil, olup olmamasının idrak edilemezliğini savunan akım.

(bkz: laedriye)
(bkz: bilinemezcilik)
dinsizliğin en mantıklı türüdür. bir agnostik olarak bu konuda birinci ağızdan görüş bildirmenin kayırıcılıkla ilgisi olmadığını herkesin anlayabileceği dilde anlatmanın zorluğunu, ilk aklıma gelen sözlerle anlattığım an, "şurada burada okuduklarını gelip orada yazıyorsun" diyenlerin büyümüş gözleri altında ezilen ergenlerin bile "ahahaha ateistim ben agnostik neymiş hahahaha" dediği günler geride kaldıktan sonra herkesin birbirine vermesi gereken zararı verdiğinin lafı bile edilmese de öğrenilmiş olan gerçeğin şüpheye açık olduğu kanısını destekler nitelikte bir düşünce akımıdır agnostisizm.

tanrı varsa bile, ulaşılamaz yerdeki görünmez domateslerin dokusunda vardır. uçan patateslerin görünmez olmadığını söylemek ilk kez benim aklıma geldi, diyebilecek bir insan evladına "tanrı" diyenlerin, din dedikleri kitapların gerçekte dil ile yazıldığı; kafaların kalınlığından değil de böceklerin bacaklarını sayanların boş kuruntularından ötürü anlamazdan geliniyor. çünkü çok güzel oluyormuş öylesi, ona sorarsın. çoğunlukla çoğalma eğilimindeki kişilerin pis kalıntıları ne renkmiş ki?

eşeğe de yeni isim bulup ulamayı tersten gösterene başparmak yüzüğü takmak gibi düşünceleri yaşama sevinci ile karıştıran yazarlara agnostik denemez. kendileri babalarını henüz öldürmemiş* birer balıkçı gibidir çünkü.