allah ın varlığına en büyük delil

--- spoiler--- alıntıdır --- spoiler ---

kuran daki zariyat suresinin 7.ayetidir. bu ayet "ici yollarla dolu göge andolsun ki..." seklinde basit görünen bir kuran ayetidir.

el hubuk- habeke- arapca da "örmek" demektir. buradaki kullanimi "yollarin örülmesi" yani "örülmüs yollar" anlamina gelmelidir. yollarin örülmesi... örgü nasil bir seydir ? yünler birbirlerinin üstünden altindan sagindan solundan gecerler, ama carpismazlar.

bu örülmüs yollar yörüngelerden baska birsey olamaz.

buradaki enterasanliklar saymakla bitmez. bir kere 1400 yil önce ne gezegenlerin hareket halinde oldugu biliniyordu, ne de gezegenler biliniyordu. "yoldan" bahsedebilmek icin, nesnelerin hareket halinde oldugunu bilmen lazim. bunu 1400 yil önce yasamis bir adam bilemez. galile bile sadece dünyanin döndügünü biliyordu, dünyanin hareket halinde oldugunu, biz cok daha sonra kesfettik.

yollar... yol degil de yollar...cogul yani...yollar...bu ayeti gönderen "mercii" nin yolu olmasi gereken nesnelerin birden fazla oldugunu bilmesi gerekir. bir de bunun "örgü" benzeri birbirlerinin icinden gecen rotalar izledigini bilmesi gerekir. birbirlerinin icinden gecen mesela günes ve ayin o zamanki görünüse göre rotasi kesinlikle habeke- yani örgü- seklinde degildi. bu ayetin gözlemlerle olusturulmus olmasi mümkün degildir. bu ayeti gönderebilmen icin bir sürü yörüngeyi gözünün önüne getirebilmen, ve bu yörüngelerin "örgüye" benzediklerini görüyor olman gerekir -ki böyle bir ayet gönderebilesin. yoksa adamlarin arap cöllerinde hareket ahlinde gördükleri iki sey ay ve günesten ibarettir, ve bunlarin "yollari" da tamamen farklidir. orada örgü yoktur... ama kuran´da var, nasil oluyor bu is?...

sonra göge bakiyorsun....yol mol yok...hangi yoldan bahsediyor acaba bu ayet- demez misin sen olsan?...ama bahsediyor iste... bir de gezegenlerin kendilerinden degil de, yollarindan bahsediyor... yani indirekt olarak hepsinin hareket halinde oldugunu söylüyor. mesela arap cölündeki adam yildizlari duruyor, görüyor. kendisini de duruyor görüyor, onun gördügü hareketi sadece günes ve ay gerceklestiriyor. onlarin da zamanlamalari farkli. kesisme "örüsme" yok.

evrendeki hareketi ve yörüngeleri bu sekilde betimleyen kuran ayeti, kuran´in insan yapisi olmadigina delildir. bu ayet tek bir cümle icerisinde, o zaman icin bilinmesi imkansiz bircok seyi ortaya koyuyor.


--- spoiler--- alıntıdır --- spoiler ---

*
lgbt camiası en büyük delildir*