ankara valiliği'nin 29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamalarını yasaklaması

atatürkçü düsünce derneginin 29 ekimde ankara'da yapmak istedigi yürüyüse izin verilmemesi ve chp nin bunu sert bir dille kinamasi olayi. valilik, yasaga uyulmadigi takdirde güç kullanilacagini açikladi. chp, keske sadece resmi bayramlarin kutlanmasi konusunda degil, sendikal haklar, ögrencilerin, kadinlarin, kürtlerin, alevilerin haklari söz konusu oldugunda da bu kadar hassas olsa. keske sokaklardan bu kadar korkmasa. ama onlar muhalefet etmeyi, sadece rte ye laf yetistirmek saniyorlar. kiminle dans ettiklerini bir türlü çozemediler. halbuki ergenlerin sidik yaristirmasi ritüelini bir kenara birakip, tutarli bir muhalefet yapsalar... ama ben neyden bahsediyorum ki... adamlar biz kisiriz diyorlar, ben hala kaç çocugunuz var diye soruyorum.
"cumhuriyete nasıl tecavüz edilir" in teorik gösterimidir. sadece teoride kalacaktır.
ne yazık ki türkiye cumhuriyeti böyle bir hükümetin eline bırakılmıştır. atamızın kemikleri sızlıyordur.
katılınmayan 10 kasımlardan, iptal edilen 23 nisanlardan, 19 mayıslardan, 30 ağustoslardan sonra ben hiç şaşırmadım. geçen sene de deprem nedeniyle iptal edilmişti zaten. son yıllarda mutlaka bir bahaneyle bu tür etkinlikleri ya iptal ediyorlar ya da yok sayıp törenlere katılmıyorlar. "cumhuriyet bayramı"nı yasa dışı kutlamak gibi bir gerçeği daha yaşayarak tarihe geçeceğiz arkadaşlar.
son bir senede resmi olarak kutlanılan milli bayram sayısının "0" * olmasından yola çıkarak şaşırmadığım ancak ne olursa olsun egemenlik hakkını elinde bulunduran her iki kişiden birinin o mitingde olmayı isteyeceğini umuyorum.
götünüzü korumak için yasakladık demezler mi birde, küfür ediyorum şuan sözlük. acizlik diz boyu amk.

29 ekim ankara kutlamaları bazı provakasyon istihbaratları sebebiyle yasaklanmış. büyük kaos yaratılacağı haberi gelmiş. umarım bu millet tahmin edilip yasaklanmasına sebep gösterilen kaostan çok daha büyüğünü gerçekleştirir. atatürk düşmanı siyaset artislerinin ve onların sürekli götünü yalayan yalaka devlet görevlilerinin götünde dinamit patlaması dileğiyle...!

http://siyaset.milliyet.com.tr/radikal-gruplar-kaos-planliyor/siyaset/siyasetdetay/27.10.2012/1617689/default.htm
ankara'da her ne olursa olsun büyük coşkuyla kutlanacaktır, yasakları bi taraflarına girsin.
konuyla ilgili bomba gibi haberler çıkmaya devam ediyor. ankaraya kutlamalar için kalkan otobüsler kaldırılmıyor ve varanlar ankaraya alınmıyormuş.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/10/28/ankaradaki.kutlamalara.gidenlere.polis.engeli/682299.0/index.html
ankara karışmış durumda. panzerlerle insanlar ıslatılıyor, biber gazları var. anıtkabire yürümek isteyenlere polis engel oluyor. ankaradaki arkadaşlardan haberler alırsak çok sevinirim. tvden yani yalaka medyadan alınan haberlere güvenmiyorum.
günün en anlamlı hashtagi de şu olmuştur: suriye'deki zulümden kaçan mülteciler, ankara'daki olaylardan sonra suriye'ye dönme hazırlığına başladılar.*
istanbul valiliğinin de istanbul'un fethi kutlamalarını yasaklayarak tepki vermesini diliyorum, kime kimden diliyorsam artık. yemez zaten.
" newroz* kutlamalarını engellesinler", kürt halkının renkleriyle süslenmiş "alanları pekaka paçavralarıyla bezeyenlere izin vermesinler" hatta "o renkleri yasaklasınlar" diye yırtınan sevgili türk ırkçısı ve kraldan daha kralcıların kürt halkıyla empati kurabilmişler midir diye düşünmeme sebep olan günün yasağı idi. muhtemelen hayır; zira onlar hala ulus devletlerinin bölünmez bütünlüğünü düstur edindikleri melankolik hayatlarından "türk ulusuyla kürt milliyeti eşit olamaz" ilkesini çıkarmış değiller. yazık. hatta yazıklar olsun. neyse hiç üzülmediğim ama vay be kemalist cumhuriyetin yıkımına da mı şahit olacaktık diye şaşırdığım gündü. *

ihtiyaç: yukarıda kıyaslanan, birileri tarafından önem atfedilip kutlanmak istenen güne hangi mantıkla yasak getirilir hissi ve bunun ortaklığı, yasaklanmış olmanın getireceği(!) empati meselesi... mesela;

- kemal abi ne o yasaklamışlar sizi de?
- öyle ya maho biz de babalara geldik..
- alışırsınız bıro...
- bakalım. ve kahramanlarımız biber gazını yedikten sonra bir duvara çömelip cıgara yakarlar. gibi. yoksa cumhuriyet bayramı nerede newroz nerede...
ne akla ne vicdana uymayan yasak.bugünki nevruz kutlamalarında kürtçülerin bu yasaklamaya herhangi bir itiraz etmemeleri aslında çok şey anlatıyor.ne türk ne ulusalcı olmadığımdan beni çokta ilgilendirmiyor.ama "demohrasi bearış" diyenlerin sahtekarlığını ortaya çıkarmıştır.