athena

eski yunan tanrısı zeusun kızıdır. tanrıçadır...
bir zamanlar boy gösteren müzik grubudur. eurovisiondan sonra iyice yokları oynamaya başladılar. bu eurovision dedikleri lanet gibi bir şey sanırım, kim bulaşıyorsa sonrasında yok oluveriyor.
zeus ve metisin kızıdır. olimpos da yaşar. zeytin, baykuş, yılan, miğfer, mızrak ve aegis isimli kalkanı ile sembolize edilir yani barış, savaş, bilgeliği ifade eder... kalkanının önünde medusa nın baş resmi bulunur. medusayi kendisi lanetlemiştir. troya savaşı
nda akhalara yardım edip tahta atın yapılmasına yardımcı olmuştur. savaşın strateji ve zeka yönünü temsil eder. herkül, perseus ve odysseus gibi birçok kahraman yardım eder.
tarsus amerikan kolejinden mavi sakaldan sonra çıkan ikinci müzik topluluğu ; ilk albüm " one last breath" adıyla speed-trash " rumble militia " kıvamında böyle değişik punk bir albümdür. 90 lardan sonra o değişik tarz "ska " katkılarıyla yumuşamış kopmuştur.
atina şehrine ismini veren mitolojik yunan tanrıçası.

ayrıca, türk müzik grubu olan athenanın solisti gökhan şu sıralar o ses türkiyede jüri üyeliği yapmaktadır.
kafama göre adlı şarkının klibi bonzai kafasını yansıtmış.2010larda çekilmiş en kötü kliplerden biridir
eski yunan para birimi drahminin üzerinde de bulunurdu.
ilginç bir doğuma sahip yunan tanrıçasıdır.

annesi metis, inanılana göre şekil değiştirebilen ve son derece zeki sezgileri yüksek bir tanrıçaydı ve zeus'un ablası ve eşiydi. eşinin bu zekasından korkan zeus, metis hamileyken doğacak çocuğun kendisini tahtından edeceğine inanmış bunu engellemenin yolu olarak da metis'in zekasına sahip olmak istemiştir. bunu başarmak için de metis'i kandırarak onun kendini bir su damlasına çevirmesini sağlamış ve hamile eşini yutmuştur. bundan sonra korkunç bir baş ağrısı çeken zeus'un kafasının içinden zırhının içinde, yetişkin olarak athena doğmuştur. yunan mitolojisine göre athena eğer bir erkek olsaydı babasını tahtından indirebilecekti ama kadın olduğu için bunu asla başaramaz.
ses etme şarkısına çektiği klip ile oldukça beğeni kazanan grup. açıkçası artık karanlığa gömüldüğümüz bu son dönemde artan homofobi, transfobi, nefret cinayetlerine dikkat çekmiş olmaları çok değerli. tebrik etmenin dışında, cesaretleri için de takdir ve teşekkür etmek gerek.