avatar: the last airbender

animasyon/çizgi dizi olanı ne kadar mükemmelse bana göre filmi o kadar da kötüydü. ama acaba devamı ne zaman çıkacak diyede merak etmiyor değilim.
rüyalarımda su bükmemi sağlayan animemsi cizgi film
üstünde gerçekten kurgusuyla, dövüş stilleriyle, animasyonuyla, dublajıyla dünyanın en çok uğraşılmış çizgi filmi olabilir. fantastik şeyler izleme damarım attığında * açıp dövüş sahnelerini izliyorum. her şeyi bir güzel mantığa oturtmuş adamlar, harika kurgu, harika serüven.

videoda anlatıldığı gibi her bending stili ayrı bir dövüş stilinden ilham alınarak yaratılmış.


burada da seslendirmenleriyle yapılan röportajları görebilirsiniz. momo ve appa'yı seslendiren sanatçıyı tebrik etmek lazım.


bulabildiğim tek kusuru, nickelodeon'da yayınlanmış olmasından dolayı tabii, çocuklara hitap ediyor olması. çocuklara hitap eder gibi görünüp de her yaşa hitap eden şeyler arasında. * kan ve şiddet olsaydı daha heyecanlı olabilirdi.
animesinden bahsediyorsak elementler üzerinden yaptıkları teknikler ve evrendeki denge üzerine yapılmış 7'den 70'e herkes tarafından keyifle izlenilebilecek nitelikte bir seridir. avatar ang serisini izlemenizi tavsiye ederim. korra serisinde tırtlaşmıştır. vizyona giren filmi hakkında konuşmak midemi bulandırıyor . çekmeseler daha iyi olurdu. hayal kırıklığıdır.
avatarın çok daha farklı bir şekilde görevini yerine getirebilecekken ,örneğin koca bir dağ üzerinde dünyayı gözeten tanrısal bir varlık olarak, neden her seferinde bir insan olarak doğup bir hayat sürdüğünü anlatan ve beni felsefesi ile etkileyen çizgi dizi.

bir çok çizimini yaptığım, katara karakterinin gelişimine hayran olduğum ve sinema filmi ile hayal kırıklığı yaşadığım en sevdiğim dizilerden biri.
m. night shyamalan'in filmi yöneteceğini öğrendikten sonra sonucun kötü olacağı tahminimde yanılmadığım, cumartesi ve pazar sabahları erken uyanmama sebep çizgi dizidir.
hayal dünyamın gelişmesinde çok büyük etkisi olan efsane çizgi dizidir. hani diyorlar ya "televizyon, bilgisayar karşısında büyüyen neslin hayal gücü gelişemez." diye. işte o cümleyi sikip atan büyük bir yapısı vardır avatar'ın.
bu dizideki karakter gelişimi şimdilerde yayınlanan yüksek bütçeli sikindirik dizilerde yoktur mesela. zuko ve iroh'nun ilişkisi, toph'un dünya ile mücadelesi, katara'nın geçmişiyle yüzleşmesi, sokka'nın ait olma isteği ve en önemlisi aang'in "büyümek" ile çatışması.
çok farklıdır avatar. ince mizahıyla, duygu dolu anlarıyla ve ölümsüz arkadaşlıklarıyla her zaman kalbimde olacaktır.
çocuk dizisi olarak başlayan ama kurgusuyla, karakterleriyle tam bir şaheser olarak biten, keşke bitmeseydi dedirten çizgi dizidir. ama ah be katara keşke naz etmeyip zuko'ya varsaydın.
cnbc-e de haftasonları sabahın köründe yayınlanırdı bir zamanlar. o yüzden sırf izleyebilmek için haftasonu uykularımı kendisi için feda ettiğim animedir. aang, katara, zuko, toph, sokka, azula... her karakter o kadar farklı o kadar gerçekçiydi ki. onların değisimlerini izlemek büyük bir zevkti. her bölüm bittiğinde üzülürdüm hele final yaptığında ağlamıştım. her bölüm bittikten sonra kim bilir kaç kere araştırma yapıp ardından elementleri bükmeye çalısmışımdır belli değil. gerçi arada hala su bükmeye çalışıyorum ya neyse *
üçüncü serisinin çıkacağına ve ikiz toprak bükücüleri anlatacağına dair bir dedikodu okuduğumdan beri umutla beklediğim muhteşem dizi. çoğunluğun aksine kendisini takip eden korra'yı da çok sevmişimdir ben, özellikle de final sahnesi sağolsun.
kimse konusundan bahsetmemiş, hemen özetleyeyim. abd yapımı bir çizgi dizi serisi. ateş hava su toprak elementlerini bükebilen bu 4 ulus barış ve uyum içinde yaşarken ateş ulusunun saldırısı ile dünya düzeni tehlikeye girer. 4 elementi de büküp ustalaşabilen ve sırasıyla birer ulustan bir bireye reenkarne olan avatar ki o dönemin hava bükücü avatarı olan ang'e normalde 16 yaşında bu bilgi verilmesi gerekirken ateş ulusunun sebep olduğu savaş sebebiyle daha erken söylenir. ang bunu kaldıramaz ve kaçar. fırtınada uçan bizonu appa ile denize düşer ve bir buz kütlesinin içine hapsolur. 100 yıl sonra güney kutbu su kabilesinden katara ve soka isimli iki kardeş onu bulup çıkarırlar. ang ateş ulusunun başındaki ateş lordunu yenip dünyayı bu tehditten kurtarabilecek tek kişidir. 4 elementte ustalaşıp bu savaşı bitirmek için macerasına katara ve soka ile başlar.